Categories
Pinigų dėsniai

Akcijos: turtingesnis ir protingesnis vyras

Akcijos – būdas padidinti savo turimą kapitalą

Pinigai - vienas iš būdų padidinti savo vertę

Daugelis iš mūsų sutinkame su mintimi, kad pinigai yra galia – kad turtingas vyras yra savo vertę turintis ir jaučiantis, pasitikintis savimi asmuo. Juk pasikvietę moterį į vakarienę jaučiatės gerai, kai galite sumokėti už abu, o ne nepatogiai laukti, ar jūsų išrinktoji bus pakankamai nuovoki, kad suprastų jūsų „šiuo metu sudėtingą“ finansinę padėtį? Pinigai – galios ir galimybių šaltinis bei raktas nuo daugelio durų.

Deja, realybė – tai ne filmas, kuriame jūs pagrindinis herojus, niekuomet nepritrūkstantis pinigų. Čia yra toji ekrano pusė, kurioje norint nusivesti moterį į prabangų restoraną (ar net į „čili picą“ – kiek pastebėjau, kainos daugelyje vietų paprastam žmogui tikrai nėra dėkingos), teks gerai pasukti galvą, kaip sutaupyti bei ko atsisakyti, kad romantiškas vakaras iš idėjos virstų darbu.

Yra daugybė būdų tvarkyti savo finansus taip, kad mėnesio gale ar atėjus juodai dienai netektų beviltiškai konstatuoti, kad jūsų kišenės tuščios. Šįkart norėčiau papasakoti apie vieną būdą auginti savo pinigus – vertybinius popierius, konkrečiau, apie akcijas.

Akcijų žavesys

Be to, kad suteikia galimybę gausinti savo kapitalą, akcijų laikymas ar spekuliavimas jomis turi kitų privalumų; kaip jau minėjau, pinigai suteikia vyrui vertės, o žinojimas kaip su jais elgtis – dar daugiau vertės. Netgi jei esate tik „Maximos“ kasininkas ar paprastas šlavėjas, išmintingai kalbėdamas apie akcijas ar kitus finansinius instrumentus (ar netgi galėdamas įrodyti, kad savo išmanymu sėkmingai naudojatės gausindamas savo kapitalą) kaip mat pakilsite aplinkinių (ir, aišku, savo svajonių merginos) akyse. Tokios iš pirmo žvilgsnio sausos ir nykios srities kaip vertybinių popierių birža išmanymas sudaro žmogaus, turinčio skvarbų, logišką protą ir analitinį mąstymą, įvaizdį.

Tačiau nevertėtų persistengti. Puiku, jeigu tikrai gerai išmanote akcijų rinką ir galite šia tema teikti vykusius patarimus, tačiau viskam yra sava vieta ir laikas – jeigu pulsite visiems aplinkui pasakoti, koks puikus ir gudrus esate, po pirmos pavykusios spekuliacijos, susižavėjimo kupinų žvilgsnių galite ir nesulaukti.

Lengva pasakyti, sunku…

Skaitant daugelį straipsnių, kurių tema susijusi su kokia nors socialinio gyvenimo sritimi, pavyzdžiui, „kaip išlaikyti merginą“, kartais kyla mintis – ei, bet juk tai visai lengva! Kodėl jie neparašo, kaip merginą SUSIRASTI prie tai, kai rašo kaip ją išlaikyti?? Gali būti, kad panašiai pagalvojote ir apie šį straipsnį – ei, jis rašo apie vertybinių popierių teikiamus privalumus ir visa kita, tačiau nė žodžio apie tai, kaip įsigyti sėkmingas akcijas.

Ką gi, elgtis su akcijomis taip, kad jos neštų pelną – sudėtinga sritis; patarimai šiuo klausimu dalinami ne tokiuose interneto puslapiuose, o sausuose ekonomikos vadovėliuose ir bankuose, už storų sienų. Kitaip tariant, iki to momento, kai galėsite savo pasiutusiai pelningomis akcijomis ir finansinių reikalų išmanymu sužavėti savo šeimą, kolegas ir stirnakoję kaimynę iš devinto aukšto, teks įdėti daug darbo – džiovinti smegenis skaitant sausas teorijas ir kišant savo krauju ir prakaitu uždirbtus litus į rizikingas akcijas. Kodėl turėtumėte tai daryti? Niekas jūsų tikrai nevers. Tačiau jei norite sulaukęs pensijos turėti kiek daugiau, nei sovietinius laikus menantį vieno kambario butelį ir kelių šimtų eurų pensiją, galbūt santaupų investavimas ne į alų, o į vertybinius popierius jums pasirodys ne tokia jau prasta mintimi.

Nuo ko gi pradėti?

Norint nusipirkti akcijų, nesvarbu, išmanai ką nors apie jas ar ne, reikia visai nedaug: nueiti į tau patinkantį banką ar finansų maklerių įmonę (pastaroji institucija paprastam žmogui kartais atrodo painokas reikalas, todėl geriausia, mano manymu, savo šlovingą investuotojo karjerą pradėti nuo banko) ir jame atsidaryti vertybinių popierių sąskaitą. Tam tereikia asmens tapatybę liudijančio dokumento (vairuotojo pažymėjimas Lietuvos bankuose dažnai dėl jiems vieniems težinomų priežasčių tokiu nelaikomas). Kitas svarbus dalykas – kompiuteris, geriausiai su interneto laidu ir naršykle. Skaitmeniniame amžiuje visi pirkimai/pavedimai vykdomi būtent per šią stebukladėžę.

Sutvarkius visus reikalingus techninius niuansus, galima pradėti pirktis akcijas, kurios, jūsų akimis, ne nuvertės, bet neš pelną. Žinios, reikalingos sėkmingam investavimui, ateina per sunkų darbą ir ilgą laiką – tokie straipsneliai, kaip šis, jums nepadės. Galima pasikliauti būrimu kavos tirščiais, turimomis verslo ir ekonomikos žiniomis, delfi ir panoramos naujienų analize.

Iš karto duosiu patarimą: gali atrodyti, kad Amerikos ar Kinijos vertybinių popierių biržos yra aukso kalnus žadantis rojus, tačiau geriausia pradėti nuo gimtosios Lietuvėlės ar kaimynų braliukų ir lėtųjų estų biržų. Kad ir kaip viliotų už jūrų marių esantys turtai, dažnas pilietis nesusigaudo mūsų mažos šalelės ekonomikoje, o kišti pinigus į mechanizmą, kurio neišmanai, yra ne investavimas, o loterija. Be to, pabaltijo šalių biržos, siekiant palengvinti prekybą, sujungtos į vieną darinį, todėl komisiniai mokesčiai perkant ir parduodant pabaltijo kompanijų akcijas nebus tokie dideli, kaip, pavyzdžiui, perkant Norvegijos vp biržoje kotiruojamas akcijas.

Mokytis, mokytis ir dar kartą mokytis…

Kaip protingai panaudoti pinigus - keblus klausimas

Pradėjus domėtis akcijų biržomis ir investavimu, gali susisukti galva – kiek teorijų ir schemų čia prigalvota… Painiava ir nesistemingai besivoliojanti informacija gali daugelį atbaidyti, tačiau įgytas žinojimas tikrai pravers. Ekonomikos ir finansų vadovėliai, speciali spauda (taip, tokios turime ir mes – kaip pavyzdį galiu pateikti brangokai kainuojantį žurnalą „Investuok“) ir spekuliantų internetiniai forumai yra žinių šaltinis, naudingas kiekvienam, norinčiam tapti labiau finansiškai išprususiu ir nepriklausomu. Taip, tai – sausas ir akademiškas pomėgis. Tačiau vieną vakarą praleisti ne prie televizoriaus, o gilinantis į lietuviškų bendrovių subtilumus ir makabriškus biržos analizės metodus – ne toks jau ir didelis užmokestis už galimybę gyventi geriau.

Sočiai prisiskaičius literatūros ateina momentas, kai savo žinias tenka patikrinti – nusipirkti pirmąsias savo akcijas ir žiūrėti, kas bus toliau. Iš pradžių gali nepasisekti ir sunkiai uždirbtas kapitalas išgaruos kaip dūmas. Nesiruošiu pulti guosti, kad tai – tik dar vienas kelias į sėkmę. Manau, kad kiekvienas, pradėjęs domėtis investavimu, anksčiau ar vėliau supras, kad nepavykusi investicija – tai ne veltui išmestas laikas ir pinigai, o tiesiog dar viena mokymosi stadija. Juk būtent iš savo klaidų mokomės geriausiai.

Bet kodėl gi akcijos?

Yra daugelis kitų būdų gausinti savo kapitalą – patikimesnės, tačiau mažesnio pelningumo obligacijos ar bankų indėliai. Rašau apie akcijas todėl, kad geriausiai išmanau šį finansinį instrumentą, be to, jis man priimtinausias. Visuomet galiu ramiai padėti savo pinigus į banką, kur už juos man mokės kelių procentėlių palūkanas. Tačiau aš nesijaučiu gerai, kai kažkas kažką daro už mane. Kodėl turiu patikėti savo pinigus bankui, kuris juos investuos, uždirbs 15 procentų pelno, iš kurių man teks 2-3 procentai? Noriu savo gyvenimą tvarkyti pats. Savo finansus – taip pat. Būtent dėl to akcijos man yra priimtinausias kapitalo didinimo būdas – į ką investuoti sprendžia ne bankas, o aš, remdamasis savo turimomis žiniomis. Ir pelnas būna nepalyginamai didesnis. Aišku, kitaip nei patikėjus savo santaupas bankui, čia egzistuoja žymiai didesnis šansas savo pinigus prarasti. Tačiau juk šampano negeria tas, kuris nerizikuoja.

3 replies on “Akcijos: turtingesnis ir protingesnis vyras”

Labas, noreciau suzinoti ,kur galeciau placiau pasidometi akcijomis, ir kokiuose internetiniuose puslapiuose galeciau pradedi savo investicijas ? 🙂

Bandysim bandysim, eurai turi eurus atnesti 🙂 tik nuo kur tiksliai pradeti 🙂 teks ziniu bagaza pleati 🙂 jai autoriui nesunku, gal gali man parasyti i emaila nuo kur pradeti jog nenuklysti su akcijomis. Pagarbiai Nerijus djtetux@gmail.com ir aciu is anksto jai sulauksiu kokio patarimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *