Categories
Galia ir pinigai Pinigų dėsniai

Kaip su jumis elgiasi bankai?

Vienas draugas nesenai pirko būstą su banko paskola. Jis turi stabilų darbą pagal terminuotą sutartį ir garantuotą gerą pensiją, kurios metu taip pat galės laiku mokėti įmokas. Sakote tokių darbų Lietuvoje nėra? Yra, tik ne visiems jie prieinami arba tiksliau ne visi tai sugeba pasiekti.

Aš jį stengiausi atkalbėti lygiai taip pat, kaip jis mane nuo prabangių automobilių… Vienintelis skirtumas tarp mūsų tas, kad aš niekada jų neperku iš skolintų pinigų, rizikuoju tik savais pinigais.

Taigi pradėjus domėtis banko paskolomis jų internetiniuose puslapiuose rasite tik tokią skaičiuoklę, kuri parodo maksimalią paskolos sumą, kurią gali paskolinti bankas. Taip pat matysite maksimalias palūkanas ir maksimalių metų skaičių. Nuvykus pas banko vadybininką jis visada siūlys patį brangiausią jums variantą ir jei jau to nesuprasite, neturėsite šalia savo asmeninio finansų konsultanto, kuris blaivia galva įvertintų banko pasiūlymus greičiausiai sutiksite su viskuo ką siūlo bankas. Šitoje vietoje jis sugebėjo nusiderėti, paskolą gavo 27 metams su keliomis dešimtimis mažesnėmis palūkanomis, nei bankas siūlė iš pradžių. Atminkite jų tikslas kuo brangiau jums parduoti pinigus ir įgrūsti kuo daugiau papildomų, bet jums ne visai reikalingų  ir būtinų paslaugų.

Draugui sakiau, kodėl tu nenori nuomotis būsto? Jis sako, bet čia tai bus mano, o būsto nuoma tai pinigų išmetimas į balą. O aš jam sakau, čia nebus tavo, čia bus banko, o tavo bus geriausiu atveju po 30-40 metų, kai tu būsi senai pensijoje. Toliau tavo banko paskolos įmoką sudarys paskolos mokama dalis ir palūkanų dalis, kurį pasiskirstys maždaug taip: paskola 30 metų, palūkanos 3,5%, paskolos suma 300.000Lt – mėnesinė įmoka bankui paskolos dalis ~833Lt, o palūkanos 875Lt, – viso 1708Lt. Dar prie viso to bankas rekomenduos ar net vers apsidrausti investicinį gyvybės draudimą, vadinasi dar mokėsite +100Lt, nepriklausomai ar to norite ar ne. O kur dar visi notarų, registro centro mokesčiai, buitinė įranga ir baldai? Ar įsivaizduojate kokį būstą galėtumėte išsinuomoti už 875Lt? Jis norėjo pirkti dviejų kambarių būstą. 875Lt sumokėtų palūkanų bankui lygu tiems patiems pinigams išmestiems į balą už būsto nuomą, bet jūs negaunate įsipareigojimų bankui iki gyvos galvos, jūs neužkraunate to savo šeimos narių galvų. Tai už tokią sumą būtų galima gyventi miesto centre arba senamiestyje, turėti kieme vietą automobiliui ir uždarą kiemą. Iš miesto viskas pasiekiama ranka, automobilis tampa reikalingas minimaliai arba visai nereikalingas – vėl sutaupyti pinigai.

Draugas buvo labai užsispyręs, norėjo įrodyti savo, kad jam pajamos leidžia gyventi ale prabangiame rajone. Jis tai ir pasiekė. Bet dabar jau pamažu pradeda spjaudytis, nesvarbu, kad būstas naujas, bet ištikus pirmiems smarkiems šalčiams, užšalo dujų padavimas į autonominę šildymo sistemą, pardavėjas vangiai prisiima atsakomybę, namuose ledas ant langų ir durų iš vidaus, ledas šaldamas kilnoja apdailą… Sugadinti nervai, o kas atlygins nuostolius? Priminsiu, kad būstas tikrai nebuvo prasčiausias ir vos ne pačiame brangiausiame Kauno kvartale.

Ar jums visko šito reikia? Siūlau gerai pagalvoti, nes matant tokį atvejį iš arti galutinai atšoko mintys apie būsto paskolą. Straipsnio nuotraukoje patalpinau „print screen“ iš būsto paskolos skaičiuoklės. Jei vis dėl to netikite skaičiais, kuriuos aš pateikiau galite paskaičiuoti patys: http://www.burbulas.lt/paskolos_palukanu_skaiciuokle?p_metai=30&p_paskola=300000&paluk_norma=3.5&func=1&func=1&submit=Skai%C4%8Diuotihttp://www.burbulas.lt/paskolos_palukanu_skaiciuokle?p_metai=30&p_paskola=300000&paluk_norma=3.5&func=1&func=1&submit=Skai%C4%8Diuoti .

Pridėsiu dar vieną pavyzdį, pats kažkada taupiau pinigus banke, suradau lietuviško kapitalo banką, džiaugiausi, kad jame nėra eilių, mokesčius už komunalines paslaugas jis priima nemokamai, prekiauti akcijomis banko komisiniai patys mažiausi, o jei einamojoje banko sąskaitoje virš 10000Lt dar ir palūkanas moka, atrodo geriau ir būti negali. Taigi taupiau taupiau tuos pinigėlius, o palūkanos tai tik 1.25%, kadangi sąskaitoje apie 20000Lt, į menėsį gaudavau virš 20Lt palūkanų nepadėjęs jokio indėlio… Negana to, kad šios palūkanos du kartus mažesnės nei vidutinė Lietuvos metinė infiliacija atėjo laikas, kada man prireikė tų pinigų. Žinote kiek kainavo man juos atsiimti iš banko? O gi 150Lt… Va jums ir draugas bankas. Bankas yra pelno siekiantis juridinis vienetas ir niekada jums nebus draugas. O apie geras investicijas pakalbėsime kituose straipsniuose.

Pasidalinsiu dar vienu pavyzdžiu kaip elgčiausi aš draugo vietoje. Jis buvo sukaupęs didelį kiekį pinigų būsto įrengimui. Kaip žinome įrengti būstą nuo nulio reikalinga labai dideli pinigai. Žmogus netgi turi pomėgį, krapštytis prie automobilių, dažniausiai prie svetimų. Mėgsta, kad viskas tvarkingai veiktų, mėgsta pats ardyti ir surinkti, turi keletą įrankių, kontaktų ir t.t., turi netgi draugų, kurie galėtų būti jo verslo partneriai. Taip pat turi vietas ir kontaktų iš kur galėtų nupirkti naudotus automobilius geromis kainomis, parsiųsti juos į Lietuvą, ir uždirbti iš to didžiulius pinigus, bet vis dėl to nedaro. Džiaugiasi žinodamas šį internetinį puslapį, nes jam tai pasakė geras draugas, kuris jau iš to namą pasistatė ir dar santaupų turi iki gyvenimo galo. Bet pats nieko nedaro, todėl, kad neva tai bus verslo vagystė. O kaip Lietuvoje susikūrė dauguma verslų? Lygiai tokiu pačiu būdu, žmogus dirba, sekasi, mato, kad vienas negali, ima į kompaniją draugą, draugas suvokia, kad jis gali padaryti geriau arba įvyksta koks konfliktas tarp pačių partnerių, ar jų antrųjų pusių. Taip atsiskiria verslo keliai, gimsta nauji verslai. Žmogus turi imtis pats ir daryti, būti sau šeimininkas. O paskolas imti tik tam, kad uždirbtų dar didesnius pinigus, bet tik nepravalgymui, būsto ar automobilio pirkimui.

Pirmą kartą publikavęs šį straipsnį sulaukiau labai daug kritikos iš jau paskolas pasiėmusių ir jas sėkmingai mokančių žmonių, taip pat iš ketinančių imti paskolas žmonių. Jie stipriai tiki, kad paskolos yra šių laikų išradimas ir juo naudojasi visas pasaulis, naudosis ir jie, ir kitiems rekomenduos, o norinčius patarti priešingai pamokins savo teorijos. Lai mokina, o jūsų reikalas sąmoningai kurti savo realybę. Valdykite ją, jums negali diktuoti sąlygų nei bankas, nei Arnoldas Kubiliūnas. Aš galiu duoti tik draugišką patarimą per savo suvokimo prizmę.

 

Arnoldas Kubiliūnas

2 replies on “Kaip su jumis elgiasi bankai?”

cia yra vienas pirmu dalyku kuriuos ismoko ekonomikos specialybe studijuojant. sunku nepritarti. lietuvoje yra zmoniu kurie paskola bustui pasiima 40 metu, nes imant trumpiau tiesiog bus per didele menesine imoka. taigi jie per ta laikotarpi gauna viena busta, o palukanu pavidalu padovanoja bankui du tokius pacius bustus. cia yra vidurkis.

netikike tuo? pasiskaiciuokite, nes tie banko nurodomi 3-4 ar 5 procentai metiniu palukanu tik atrodo labai mazai o istiesu per tuos 40 metu susideda i milziniskus pinigus.

labai primityvus skaiciavimas, kad isitikintumete. jus paimate paskola 200tuks lt ir nusiperkate uz juos buta. paskolos terminas 40 metu, palukanos 5proc. per metus nuo paskolos sumos 200tuks lt jus bankui vien palukanu sumokesite 200*0,05=10tukst litu. t.y. virs 800lt per menesi. dauginkime viska is 40 metu ir gausime 400tukst. litu. aisku cia yra labai grubus skaiciavimas, taciau jis parodo bendra situacija.

taigi jus per 40metu mokedami paskola bankui, gausite busta uz 200tuks.lt, o palukanomis papildomai bankui sumokesite dar 400tuks.lt, t.y.. si dalyka bet koks paskolos einantis i banka prasyti zmogus tiesiog privalo zinoti, taciau deje tik labai maza dalis ta supranta. dauguma yra uzverbuojami banku, is paziuros mazomis metinemis palukanomis, neatskleidziant galuines sumos kuri bus sumoketa bankui palukanu pavidalu per visa paskolos laikotarpi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *