Categories
Sėkmės Istorijos

Kareem:“20 dalykų kuriuos aš mielai būčiau žinojęs kai man buvo 30

Kareem Abdul-Jabbar – buvęs profesionalus JAV krepšininkas.

Kai man buvo trisdešimt metų, aš išgyvenau savo svajonę. Aš jau buvau pasiekęs dauguma asmeninių tikslų: NBA pirmavau pagal renkamus taškus, atkovotus kamuolius, blokuotus metimus, buvau naudingiausias sezono žaidėjas, visų žvaigždžių komandos narys. Bet sėkmė gali apakinti lygiai taip pat, kaip Bilo Valtono bakstelėjimas pirštu į akį kai grumiesi dėl kamuolio. Aš padariau klaidų. Daug. Jei atvirai, kartais norėčiau sėsti į laiko mašiną ir sugrįžus į tuos laikus įkrėsti trisdešimtmečiui sau šiek tiek proto. Jeigu galėčiau taip padaryti, štai kokius patarimus sau duočiau.

1. Būti linksmesniu bei atviresniu pasauliui. Mano tų laikų drovumas ir intravertiškumas man iki šiol vaidenasi. Fanai bei reporteriai jausdavosi įžeisti. Nors tai niekada nebuvo mano tikslas. Kai kiekviena tavo gyvenimo diena vieša, žmonės pradeda galvoti, jog tu trokšti dėmesio. Man buvo priešingai. Aš mėgau žaisti krepšinį, tai keldavo man džiaugsmą taigi fanai vertino mano žaidimą. Tačiau kai palikdavau aikštelę, man būdavo nepatogu būti dėmesio centre. Aš labai retai lankydavausi vakarėliuose ar kitokiuose garsenybių susibūrimuose. Skrydžių į rungtynes metu, skaitydavau istorines knygas. Iš esmės aš buvau moksliukas, bet tuo pačiu metu buvau ir labai geras krepšininkas. Bendrauti su daug žmonių, man buvo tas pats, kas mirtinai aukščio bijančiam žmogui kabėti užsikabinus už balkono krašto Empire State Buildingo viršutiniame aukšte. Jeigu galėčiau, pasakyčiau tam moksliukui Kareemui susiimti, padėti knygą, kurią iki šiol jis naudojo kaip skydą nuo jį supančio pasaulio, ir pasinaudoti nemirtingaja kapitono Žano-Luco Picardo fraze (tokių frazių vartojimas tik patvirtina mano moksliukiškumą), „Pirmyn !“.

2. Išsiaiškinti šeimos istoriją. Norėčiau, kad kada nors būčiau prisėdęs ir su tėvasi pasikalbėjęs apie šeimos istoriją. Visada maniau, kad tam dar bus laiko, ir vis tai atideliojau, nes kai man buvo trisdešimt metų, buvau per nelyg užsiemęs savo asmeniniu gyvenimu ir man nerūpėjo praeitis. Buvau taip susitelkęs ties pastangomis priversti mano tėvus manimi didžiuotis, kad nepaklausiau jų net esminių klausimų, kaip jie susipažino, koks buvo jų pirmasis pasimatymas ir taip toliau. Norėčiau tai žinoti.

3. Tapti finansiškai raštingu. „Biče, kur mano pinigai?“ tai frazė vienijanti itin daug buvusių sportininkų, kurie stebisi kur dingo visos jų ankščiau uždirbtos milžiniškos sumos. Kai kurie kenčia dėl neprotingo investavimo ar neįtikėtino išlaidumo, kiti dėl to, kad nekreipė į pinigus dėmesio. Aš priklausau pastarajai kategorijai. Aš pasirinkau finansų patarėją kuris neturėjo beveik jokio finansinio išprusimo, pasirinkau jį todėl, kad jis atstovavo daugeliui kitų atletų kuriuos aš pažinojau. Tai buvo tipiškas sportininko mąstymas, mes vieni kitais pasitikėjome kaip komanda, todėl pasitikėjimas paliesdavo ir kitus žmones, su kuriais būdavo susiję komandos nariai. Bet galiausiai nusprendžiau patyrinėti savo finansų eksperto praeitį, kokius įgūdžius jis tuir, jei sau leidžia dirbti finansų vadybininko darbą. Jis mus įtraukė į investavimo į nekilnojamo turto projektą, kuris galiausiai išplaukė pilvu į viršų, ir galiausiai aš vos nepraradau pakankamai rimtų pinigų. Ei, trisdešimtmeti Karimai: išmok apie finansus ir visą laiką žinok kur tavo pinigai. Kaip sako senas posakis, „Pasitikėk, bet ne bet kuo“.

4. Groti pianinu. Kai buvau vaikas, lankiau pamokas, tačiau kaip ir daugelis vaikų tikrai groti taip ir neišmokau. Galbūt jaučiau per daug spaudimo. Juk vis dėl to, mano tėvas reguliariai vykdavo į Džiuliardo muzikos mokyklą ir improvizuodavo su puikiais džiazo muzikantais. Žiūrėdamas iš dabartinės perspektyvos, manau, kad mokėjimas groti pianinu būtų man suteikęs glaudesnius ryšius su tėvu, taip pat leistų man išreikšti save kitokiu, meniškesniu būdu. 2002 metais aš galiausiai pradėjau groti, ir pakankamai neblogai. Ne taip gerai, kad vakarėliuose žmonės skanduotų prašydami mane atlikti dainą „Piano Man“, bet pakankamai gerai, kad galėčiau skaityti natas ir jaustis artimesniu savo tėčiui.

5. Išmokti prancūziškai. Mano seneliai buvo iš Trinidado , ir nors tai buvo angliškai kalbanti šalis, iš pradžių vaikai buvo mokomo prancūzų kalbos. Ir kai seneliai norėjo pasakyti ką nors taip, kad aš nesuprasčiau, jie kalbėdavo prancūziškai. Ta kalba man visą laiką atrodė itin paslaptinga ir sofistikuota. Be to, jautiesi kaip Džeimsas Bondas kai gali prancūziškame restorane užsisakyti prancūziškai.

6. Būti nagingu. Aš visada norėjau būti vienu iš tų vyrukų, kurie kam nors namuose sulūžus užsijuosia įrankių diržą ir pasako, „ramiai, aš sutvarkysiu“. Man patinka tokia visiško savarankiškumo idėja. Pačiam pasistatyti namą, sutvarkyti karbiuratorių, išsiaiškinti kas yra karbiuratorius. Neseniai mano skalbimo mašina sugedo ir pradėjo leisti vandenį. Ir aš buvau priverstas stoveti iki kulkšnių užtvindytame vandeniu rūsyje kol atvažiuos santechnikas, nes nežinojau kaip užčiaupti vandenį. Tokia potyriai skatina pasitikrinti testosterono lygį.

7. Būti kantriu. Nekantrumas, oficiali jaunų žmonių kalba. Kai tu jaunas, nori skubėti prie vis naujesnių dalykų, nors nelabai suvoki kur esi. Aš visada prisimenu pokštą kurį išgirdau filme Colors, kurį senesni ir išmintingesnis policininkas (Robert Duvall) papasakojo savo nekantriam naujokui partneriui (Sean Penn). Aš šiek tiek perfrazuosiu, bet esmė tokia: „Ant kalvos stovi du buliai. Jaunesnysis sako vyresniajam: “Tėvai, bėgam apačion ir padarysim vieną iš tų karvių“. Tačiau vyresnysis jam pasakė: “Ne sūnau. Einam apačion ir padarysim jas visas.“ Tai pat norėčiau pridėti ir vieno iš mano mėgstamiausių filosofų Arthur Schopenhauer frazę: “Talentas pataiko į taikinį, į kurį niekas kitas nesugeba pataikyti; genijus pataiko į taikinį, kurio niekas kitas nesugeba pamatyti“. Manau, kad esminis dalykas norint matyti taikinį kurio niekas kitas nemato, yra buvimas kantriu, laukti kol jis pasirodys ir tada daryti tai ką reikia, neskubinant laiko tėkmės. Tai kad išmokau  laukti, mano nuomonė yra vienas didžiausių mano pasiekimų vyresniame amžiuje.

8. Daugiau klausytis nei šnekėti. Apie tai tik tiek ir pasakysiu.

9. Darbas niekada nėra toks svarbus kaip šeima. Kuo geresnis savo srityje daraisi, daugiau tiek dvasiškai tiek finansiškai apdovanotas tampi. Kai gerai žinai kaip spręsti tam tikras problemas, tau pradeda už tai labai gerai mokėti.Tačiau namuose gyvenimas juda kur kas chaotiškesne vaga, čia už problemų sprendimą negausi nei griausmingų ovacijų nei pluošto pinigų. Štai kodėl daugelis jaunų savo srities profesionalų dirba iki išnaktų ir teisinasi, kad aukojasi dėl šeimos. Šūdą mala. Reikia išmokti vertinti šeimynišką chaosą bei džiaugtis mažomis pergalėmis. Tai supratau, kai tą vakarą kai laimėjau itin emocingas rungtynes prieš Celtics. Palikau areną skambant tūkstančių sirgalių skanduojamam mano vardui. Buvau persmelktas to nuostabaus pasiekimo jausmo, prieš save, Lakers komandą bei gerbėjus. Bet kai tik įžengiau namo, ir mano sūnus sušuko „Tėti!“, visas pergalės saldumas, džiaugsmingos skanduotės, pozicija turnyrinėje lentelėje, viskas staiga tapo tik tolimu atsiminimu.

Kareem_Abdul-Jabbar_Rally_to_Restore_Sanity_andor_Fear

10. Būti teisiu, ne visada teisingas dalykas. Kareemai, žmogau, išmok nusileisti. Manai, kad buvimas teisiu ir sąžiningu apsaugos tave nuo tavo žodžių pasekmių? Galbūt ne visada yra svarbu laimėti ginčą, netgi kai „žinai“, jog tu esi teisus. Kartais kur kas svarbiau bent pabandyti būti nors šiek tiek švelnesniu. Kaip sakoma, reikia suvokti kokiu tu nori būti, teisiu ar laimingu.

11. Dažniau gamink. Po skyrybų pradėjau labai ilgėtis naminio maisto, o vienintelis žmogus kuriuo galėjau pasikliauti buvo tas, kurį mačiau žiūrėdamas į veidrodį. Be to, supratau, kad jeigu tu gali kažką gero sukurti virtuvėje, tavo šansai sužavėti moterį kur kas padidėja. Kartą, netrukus po to kai pradėjau pats sau gamintis maistą, turėjau pasimatymą su moterimi kuriai norėjau palikti itin gerą įspūdį. Žinoma, galėjau atlikti standartinį garsenybės ritualą: prabangus restoranas, autografų pasirašinėjimas, pataikaujantys padavėjai. Bet norėjau kažko ypatingo  taigi nusprendžiau jai viską pagaminti pats, nuo sriubos iki deserto. Kai kurios moterys šiek tiek išsigąsta kai pamato 218cm ūgio juodaodį su didžiuliu peiliu ir mėsininko prijuoste, bet ji įvertino pastangas. Passekė nors čia, nes sriuba buvo kiek per sūri, kepsnys šiek tiek perkepęs, o desertas vandeningas.

12. Kai renkiesi sau porą atsimink, užuojauta svarbiau negu aistra. Aš nesakau, kad ji neturėtų būti aistringa. Tokia jos prigimtis. Tačiau dairykis ženklų išduodančių užuojautą bei empatiją aplinkiniams. Taip susidomėjimą ja išlaikysi daug ilgiau.

13. Kasdien padaryk kažką, kas padėtų kitiems. Kalbu ne apie labdarą, o apie pagalbą žmonėms kuriuos pažįsti. Galbūt tai reiškia, kad turi paskambinti tėvams, padėti draugui persikraustyti ar kam nors paskolinti mėgstamiausią savo džiazo albumą.

14. Daugiau padaryk bendruomenės vardan. Čia jau kalbu apie labdarą, padėk ir tiems žmonėms kurių nepažįsti. Visada galima padėti daugiau.

15. Kasdien nuveik ką nors, kas tau tikrai patinka. Lengva paklysti tarp nežmoniško kiekio kasdienio gyvenimo atsakomybių. Privalomi padaryti dalykai, gali suvalgyti visą tavo dieną. Todėl primygtinai siūlyčiau kas dieną ką nors atlikti, kas iš tiesų patinka.

16. Neskubėk teisti. Įprotis iškart teisti kitus, yra mūsų prigimtyje. To šaknys kyla iš žilos senovės, kai gyvybiškai svarbu buvo apsispręsti kada reikia trauktis o kada pulti. Tačiau kai reikia spręsti apie kitus žmones, žmonės labai dažnai klysta – ypač trisdešimtmečiai profesionalaus sporto žvaigždės, su kasdien iš paskos sekiojančiais būriais draugų. Iš anksto teisdami mes neleidžiame sau susipažinti su daugybe nuostabių žmonių, esu tikras, kad savo gyvenime aš praleidau daugybę tokių progų. Ironiška, bet šis patarimas ateina iš žmogaus kuris yra tikras stereotipų rinkinys, aš neįsivaizduojamai aukštas, juodaodis ir sportininkas. Visą gyvenimą buvau teisiamas, girdėjau skaudžius komentarus. Bet, manęs nuo tokios pačios klaidos darymo tai nesustabdė. Kiekvienas turime pamatuoti, kuris jausmas stipresnis, ar pasipūtėliškas pasitenkinimas atstumiant kitą žmogų, ar vėlesnė savigrauža suvokus kaip blogai pasielgei. Vienas mano draugas man pasakė, jog kasmet apsilanko vidurinės mokyklos klasės susitikimuose vien tam, kad galėtų atsiprašyti visų kuriuos įskaudino būdamas jaunas. Dabar tai bus jau keturioliktas jo susitikimas, ir jis vis dar atsiprašinėja.

17. Kai išsiskiri su mergina, ne visada gali likti draugais. Man pavyko likti draugias su daugeliu moterų su kuriomis prieš tai susitikinėjau, bet tik todėl, kad jas aš tikrai mėgau ir gerbiau. Tačiau kartais emocijos būna per stiprios, ir pastangos likti draugais, nors atrodo, kad tai padės jaustis geriau, tik pablogina situaciją ir priverčia jus abu jaustis blogiau. Priimk smūgį ir viską užmiršk.

18. Žiūrėk daugiau televizijos. Taip, teisingai išgirdai jaunasis Kareemai. Puiku, kad visą laiką laikai nosį įkišęs į istorines knygas. Tai pavertė tave žmogumi žinančiu apie praeitį, tačiau patraukė dabartį į antrą planą. Tačiau pop kultūra yra gimstanti istorija, o populiarių šou stebėjimas leidžia suprasti daugiau apie kiekvienos eros vidutinį žmogų, kai tuo tarpu istorinės knygos dažniausiai aprašo tik didžias asmenybės.

19. Daugiau užsiimk joga. Taip Kareemai, žinau, kad ir taip ja užsiėmi. Juk dėl to ir galėjai taip ilgai žaisti be stambių traumų. Bet jeigu užsiimsi ja daugiau, tai padės tau sustiprėti ne tik fiziškai bet ir dvasiškai, o naudą ypač pajusi metams bėgant, kai tavo namai sudegs, džiazo albumų kolekciją pavirs į dulkes, o savo paskutiniame sezone būsi nušluotas Pistonsų keturi nulis.

20. Neviską galima sutaisyti. Atsipalaiduok, kai ką sutaisyti gali, o kai kas yra tiesiog nesutvarkoma. Supratimas kas yra kas ir yra brandos dalis.

Parengė  Justinas Ragaišis pagal | esquire.com.

2 replies on “Kareem:“20 dalykų kuriuos aš mielai būčiau žinojęs kai man buvo 30”

Geras straipsnis, bet pastebėjau keletą gramatinių klaidų. Geras puslapis, reikia ir klaidas pakoreguoti! 🙂

13. Kasdien padaryk kažką, kas padėtų kitiems. Kalbu ne apie „lapdarą“,

15. Kasdien nuveik ką nors, kas tau tikrai patinka. Lengva paklysti tarp nežmoniško kiekio kasdienio gyvenimo atsakomybių. Privalomi padaryti dalykai, gali suvalgyti visą tavo dieną. Todėl primygtinai siūlyčiau „jauniasnejam“

17. „Kia“ išsiskiri su mergina

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *