Categories
Sveika Gyvensena

Miegokite dvi valandas per parą

„Jie sako, kad jis miega tik vieną valandą per naktį. Ar žinai ką nors apie šį tipą? Tailerį Durdeną?“, – tekstas iš vaidybinio filmo „Kovos klubas“

Kodėl mes praleidžiame trečdalį savo gyvenimo miegodami, iki šiol mokslininkai žino gėdingai mažai. Negali būti taip paprasta, kad mes miegame paprasčiausiai tam, kad atsinaujintų audiniai. Pavyzdžiui, suaugusios žirafos sveria apytiksliai 798 kilogramus, o miega jos vidutiniškai tik 1,9 valandos per parą.

Aštuonios valandos per naktį retai pasitaiko didžiojoje dalyje gyvūnų pasaulio. Ar yra kokia nors priežastis, dėl kurios žmonės negali pasekti žirafų pavyzdžiu? Ar įmanoma sutrumpinti bendrą mūsų miego laiką per pusę, bet jaustis visiškai atsigavusiam? Trumpai tariant – taip.

1996 metas nemiegojęs aš ištempiau beveik penkias dienas, kad pažiūrėčiau, pirma, ar įmanoma ištverti nemiegojus savaitę (man nepavyko), ir antra, kokie bus šalutiniai poveikiai. Haliucinacijos greitai užbaigė šį mano trumpa eksperimentą, tačiau aš toliau mėginau žaisti, taikydamas skirtingus miego ciklų modelius.

Vienas iš labiausiai stulbinamų požiūrių yra „daugiafazis“ miegas: kai miegas suskaidomas į daugelį segmentų, kad galėtumėte gerai jaustis miegodamas tik dvi valandas per parą. Potencialiai šis miego modelis teikia milžiniškus privalumus jauniems tėvams arba bet kam kitam, kas yra priverstas nepakankamai išsimiegoti.

Be to, tik pagalvokite, kiek knygų galėtumėte perskaityti, kiek dalykų išmokti, kiek nuotykių patirti, jei turėtumėte papildomas šešias valandas per parą. Tai atvertų jums naują galimybių pasaulį. Yra šimtai žmonių, jei ne tūkstančiai, kurie labai tiki Tomo Edisono minimalistiniu miego metodu, kuris apskritai turi labai mažai panašumo į „miegą“, kaip mes jį suvokiame.

Aš labai sėkmingai išmėginau abu metodus – „Kiekvienam žmogui“ ir „Siestą“, išsamiau jie aptariami šiame straipsnyje. O ką nors panašaus į „Antžmogio“ metodą aš pasilieku kraštutiniams atvejams, kai nespėju kažko atlikti laiku. Tam, kad geriau būtų paaiškinti kiekvieno iš šių metodų niuansai ir pavojai, leisiu labiau patyrusiam daugiafazio miego specialistui Dastinui Kurtisui papasakoti savo istoriją.

 

Įeikite, Dastinai Kurtisai

 

„Mano kūnas yra nesuderinamas su žemės ritmu. Mano miego ir prabudimo ciklas trunka dvidešimt aštuonias valandas vietoj dvidešimt keturių, o tai reiškia, kad kiekvieną dieną aš būnu budrus apie keturias valandas ilgiau nei dauguma žmonių.

Kartais viduryje savaitės pastebiu, kad atsikeliu vienuoliktą valandą vakaro ir einu miegoti ankstyvą kitos dienos popietę. Kai buvau jaunesnis, žmonės manė, kad esu beprotis. Vienintelis dalykas, ką pamenu iš vidurinės mokyklos, yra tai, kad visuomet būdavau pavargęs.

Galiausiai atradau, kad jei laikausi dvidešimt aštuonių valandų dienos režimo, mano kūnas yra laimingas. Aš atsikeldavau pailsėjęs, eidavau miegoti pavargęs, ir viskas ėjosi puikiai. Na, tik išskyrus tai, kad mano gyvenimo ritmas kirtosi su viso likusio pasaulio ritmu. Gyventi normaliu ritmu man būtų per daug sudėtinga, taigi aš turėjau surasti išeitį.

Atlikęs tam tikrus tyrimus supratau, kad greičiausiai mane kamuoja vadinamasis „ne 24 valandų miego/budrumo sindromas“. Sprendimas – daugiafazis miegas, kurį bet kas gali prisitaikyti, kad sutrumpintų savo normalų miego laiką šešiomis valandomis (žinoma, naudingai sau).

 

Labas, daugiafazi miege…

Pagrindinė daugiafazio miego prielaida yra ta, kad pati naudingiausia miego fazė yra REM fazė. Normaliai miegantys žmonės REM miego patiria nuo vienos iki dviejų valandų per visą naktį. Kad iš daugiafazio miego susilauktume naudos, turime taip viską sumodeliuoti, kad REM miegas sudarytų daug didesnę viso miego procentinę dalį.

Vienas iš būdų priversti jūsų smegenis pereiti į REM miego fazę praleidžiant kitas miego fazes yra leisti joms jaustis išvargusioms. Jei kada teko nemiegoti visą parą, galbūt pastebėjote, kad jus nuneša sapnai dar net giliai nemiegantį. Tai vyksta todėl, nes jūsų kūnas akimirksniu pasineria į REM miegą, naudodamas tai kaip apsauginį mechanizmą.

Būdas pačiam nugrimzti tiesiai į REM miego fazę nebūnant išvargusiam yra pergudrauti savo kūną, kad jis manytų, kad jums teks tik labai mažai pamiegoti. Galima treniruotis nugrimzti į REM miego fazę trumpam laikui, keletą kartų per dieną po 20 minučių snūstelint, vietoj vieno ilgo miego naktį. Toks ir yra daugiafazio miego principas.

Tiesą sakant, yra šeši geri metodai, iš kurių galite pasirinkti sau tinkamą. Pirmasis – vienfazis miegas – tai būdas, kuriuose jūs greičiausiai miegojote visą savo gyvenimą. Kiti penki yra truputį įdomesni.

Miegodami vienfaziu miegu jūs miegate aštuonias valandas ir gaunate apie dvi valandas kokybiško REM miego. Tai normalus režimas, kuriuos miega dauguma žmonių, ir tai reiškia, kad apie penkios valandos per naktį yra prarandamos (bent jau mes tiek žinome) bereikalingai nesąmoningai būklei.

Yra penki daugiafazio miego metodai, ir visais atvejais dėmesys sutelkiamas į dvidešimties minučių snūstelėjimus dienos metu, kai kuriais atvejais naktį pamiegama porą valandų pagrindinio miego. Pats paprasčiausias yra „Siestos“ metodas, kuris susideda iš vieno nusnūdimo dienos metu, o tada – didžiosios dalies miego naktį. Stebėtina, bet tik vieną kartą papildomai nusnūdus dienos metu, bendras jūsų per parą būtino miego laikas sutrumpėja viena valanda ir keturiasdešimt minučių.

Metodas „Eilinis žmogus“ yra tiesiog kitas laiptelis, juo siūlomi skirtingi nusnūdimų ir pagrindinio miego deriniai. Bendro miego per parą laikas drastiškai sutrumpėja pridėjus kiekvieną papildomą snustelėjimą.

„Antžmogio“ metodas, taip pavadintas interneto tinklaraštyje „PureDoxyk“, susideda iš šešių nusnūdimų ir visai neturi pagrindinio miego. Neįtikėtina, bet jūs galite funkcionuoti iš viso per parą išmiegojęs dvi valandas, jei tik vadovausitės „Antžmogio“ metodu.

 

Miego fazės

Spąstai

Juk būtų nuostabu miegoti iš viso tik dvi valandas per parą ir jaustis pailsėjusiam? Žinoma, labai nuostabu, tačiau yra ir tam tikri spąstai. Kuo dažniau miegosite trumpai pasnausdami (o kartu ir kuo trumpiau iš viso miegosite per parą), tuo griežčiau turėsite laikytis trumpųjų pasnaudimų laiko režimo.

Jūs negalite praleisti trumpojo pasnaudimo ar nukrypti daugiau nei dviem valandomis, jei laikotės „Eilinis žmogus 2“ arba „Eilinis žmogus 3“ metodų režimo. O laikydamiesi „Antžmogio“ miego metodo, jūs turite pasnausti nenukrypdami daugiau nei 30 minučių nuo numatyto šio metodo miego tvarkaraščio. Jei praleisite bent vieną trumpąjį miegą, sujauksite visą savo miego tvarkaraštį ir daugelį dienų jausitės pavargęs.

 

Kadangi reikia griežtai laikytis nusnūdimų tvarkaraščio, daugumos šių metodų taikymas tampa beveik neįmanomas 9 iš 14 dirbančių žmonių. Tačiau jei jūsų darbo tvarkaraštis yra lankstus ir galite nuosekliai laikytis kurio nors pasirinkto metodo kelis mėnesius, galiausiai suprasite, kad jaučiatės nuostabiai ir turite, atrodytų, neribotai laiko atlikti visiems darbams dienos metu.

Man tai atrodo kaip aukščiausio lygio įsibrovimas į smegenis.

 

Konkretūs žingsniai tampant Antžmogiu

Žingsnis nr. 1: nusistatykite miego tvarkaraštį. Jums teks miegoti po 20 minučių kas keturias valandas visą parą. Tai sudaro šešis pasnaudimus, vienodai paskirstytus per dvidešimt keturių valandų laikotarpį (pavyzdžiui, 2 valandą ryto, 6 valandą ryto, 10 valandą ryto, 14 valandą dienos, 18 valandą vakaro ir 22 valandą vakaro). Šis miego ciklas ir išliks vienodas viso daugiafazio miego periodo metu.

Žingsnis nr. 2: nemiegokite per daug. Jei pamiegosite ilgiau bent vieną kartą, suardysite miego ciklą ir dėl to jausitės išsekęs (laikotarpiu iki dvidešimt keturių valandų). Jokiu būdu neturėtumėte miegoti ilgiau nei dvidešimt minučių, kadangi galiausiai dėl nuovargio jūs atsisakysite daugiafazio miego tvarkaraščio. Įsigykite patikimą žadintuvą. Jei esate linkęs pasiduoti pagundai nuspausti snaudimo mygtuką, pasidėkite žadintuvą nuo tos vietos, kur miegate.

Žingsnis nr. 3: nepraleiskite snaudimų. Paisykite savo tvarkaraščio ir laikykitės jo minutės tikslumu. Praleidus snūstelėjimus, galima susilaukti režimą apsunkinančio poveikio. Jei praleisite vieną snūstelėjimą, prarasite tiek energijos, jog jums prireiks dviejų papildomų snūstelėjimų, kad galėtumėte grįžti prie normalios psichinės būklės – proto aštrumo.

Žingsnis nr. 4: iškęskite pradinę fazę. Pirmoji savaitė su puse yra sunkiausia. Jei laikysitės nusistatyto miego tvarkaraščio – nemiegosite per daug ir nepraleisite snūstelėjimų, jūs turėtumėte priprasti prie savo naujojo miego režimo maždaug per dvi savaites, nors kai kuriems gali prireikti trijų savaičių.

 

Šis straipsnis yra paremtas naujai išleista Timočio Ferrisso knyga „4 valandos kūnui“, kurią Lietuvoje išleido „Eugrimo“ leidykla. Rekomenduojame!

4 replies on “Miegokite dvi valandas per parą”

Idėja liuks! Seniai ieškojau būdų, kaip pasiilginti dieną, bet kartais nedamiegojus būdavo ir tokių bairių, kad po to miegu 16 val. Bet aišku, čia jau dėl to, kad savikontrolės pritrūko. Bet vis dėlto šitas metodas turi ir trūkumų, beveik nepaminėtų straipsnyje.
Pirma, labai būtų įdomu sužinoti apie viso to poveikį sveikatai. Na gerai, tarkim tarkim laikydamasis 3-5 valandų miego grafiko per parą dažnai būnu tokios būsenos, kad tiesiog lūžinėju. Nesvarbu, rytas tai, diena, vakaras ar naktis. Kartais toks stengimasis neužmigti per prievartą suryja labai daug pastangų ir yra panašesnis į kančią. Su tuo dar galima susitaikyti, šiek tiek reguliariau laikantis „eilinio žmogaus“ režimo. Bet visa bėda, kad neaišku, koks poveikis sveikatai? Ar labiausiai kenkia tie „lūžinėjimai“, ar nedamiegojimas iki bent jau 7 val. per dieną ar iš viso dienos-nakties modelio nesilaikymas? Nežinau.. Tik žinau, kada organizmas labiausiai protestuoja ir skundžiasi nuovargiu. O viskas gali atsiliepti širdies darbui. Statiškai dauguma žmonių, sergančių nemiga, turi ir širdies problemų – pakankamai nemiegant atsiranda kur kas didesnė rizika susirgti.
Dar vienas trūkumas, kad atsiranda problemų su mąstymu. Man asmeniškai tai labiausiai pasireiškia ne tiek galvojimo tempo ar našumo sutrikimais, kiek atminties praradimu. Juk iš tikrųjų miegas skirtas apdoroti gautą informaciją, o jei nemiegam ir smegeninėj paliekam informacijos šiukšlyną, kuriame sunku susigaudyti. Pavyzdžiui, dešimt kartų dažniau užkrinta paprasti dalykai, pavyzdžiui, ką veikiau prieš kelias minutes, nekalbant jau apie dienas. Ar tik kažin tai neatsilieps ateityje ir nepasireikš visokiais panašiais paprasto protavimo sutrikimais?

Vat Tado komentaro paskutinės pastraipos mintis turėtų būti paminėta pačiame straipsnyje.
Tokie miego režimai ne kiekvienam. Ką žmogus gali veikti naktį tarkim, jei neturi jokios aistros? Jis eina miegoti. Čia tik tinka tokiem, kuriems iš tikrųjų mažai 24 valandų per parą. Juk pastoviai teliko nežiūrėsi, turi būti pasinėręs į patinkančią veiklą.

Pailsi kūnas normaliai.

Nežinodamas šitos informacijos prieš kokį pusmetį septynis mėnesius miegodavau po 3 – 4 valandas. Dirbau statybose sunkų darbą, po darbo dar su svarmenimis pasportuodavau kiekvieną dieną. Buvo visokių dienų, tačiau pagrinde jaučiausi normaliai, gerai.

Jeigu pamiegodavau 8 valandas, tai dieną jausdavausi persimiegojęs.

Dabar pakeičiau darbą, tačiau miegu vidutiniškai 4 – 5 valandas ir irgi kupinas energijos. Gaila pakolkas darbo rėžimas neleidžia antžmogio ciklą išbandyti, bet kai tik bus proga būtinai tai padarysiu.

Gyvūnai miega mažai, nes jie nesipriešina gyvenimui. Kuo daugiau žmogus priešinasi tam ką daro atsibudęs, tam kokį gyvenimą gyvena, tuo labiau jis nori eiti miegoti, kad bent kažkiek nuo to pabėgti. Kad miegoti mažai, reikia turėti aistrą, kurią galėtum daryti atsibudęs, nes facebook’e 23valandas per parą neprikabėsi..

Čia rašoma, kad protas pailsi, klausimas ar pailsi mūsų kūnas?
Kas daug mokosi yra pakankamai nejudrus žmonės, kurių turbūt yra dauguma, tai protas gal ir pailsi per 2val. O kaip dėl aktyvių žmonių? Aš kartais po varžybų ryte ir po 8 val miego jaučiuosi kaip daužtas. Gal kaip miegoti pagal Siesta ir įsivaizduoju, bet atsikelti po 4 ar 3val. kai kūnas yra išsekęs nelabai įsivaizduoju kaip.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *