Categories
Sveika Gyvensena

Televizijos įkalinta karta: išsivaduok iš iliuzijos

televizija, iliuzija, figūra
Televizijos paradoksas: peršama ideali figūra neturi nieko bendro su tikrove

 

Mintis parašyti šį straipsnį gimė po trejų metų, praleistų sporto klube, ir gausybės ten sutiktų žmonių. Teko matyti nemažai atėjusių – vyrų ir moterų – nepatenkintų savo figūra, norinčių numesti alaus pilvuką, išryškinti presą, žodžiu, iš turinčių šiek tiek papildomo svorio ir nepatrauklių (bent jau sau) tapti lieknais ir patraukliais. Bijau pameluoti, tačiau manau, kad 95 procentams savo tikslo pavykti nepasieko – liesas ir raumeningas kūnas taip ir liko tik svajone. Kodėl? Daugelis tų žmonių tikrai stengėsi, paaukojo tam nemažai pinigų ir laiko, tačiau… kur jie suklydo?

 

Reklamos industrijos aukos

Bendraudamas su tais žmonėmis pastebėjau kelis dalykus: pirma, daugelio jų siekiamybė buvo tas kūno tipas, kurį galima išvysti reklamose, televizijoje, madų šou, tačiau ne realybėje; antra, savo tikslą jie bandė pasiekti kaip naudodami „shortcut’us“ – lieknėjimo piliules, stebuklingus treniruoklius ir stebuklingas dietas. Manau, nuo pastarųjų ir reikėtų pradėti.

Tikriausiai kiekvienas, net ir visiškai nesidomintis šia sritimi, vienu ar kitu būdu yra susidūręs su brangiau ar pigiau kainuojančiu treniruokliu, kuris, anot reklamos, leis pamiršti alinančias treniruotes ir padės svorį mesti lengvai ir patogiai; ar dieta, kurios dėka lengvai ir greitai ištirpdysi papildomus kilogramus; ar su maisto papildais/vaistais/ir taip toliau, kuriuos vartojant apskritai nereiks nei judėti, nei galvoti apie tai, ką valgyti, o ko ne – tiesiog gulėk prie televizoriaus ir lauk, kol svoris ištirps.

Esu sutikęs nemažai žmonių, kurie naudojo vieną ar kitą „shortcut’ą“ į tobulą figūrą, tiek sporto klube, tiek ir už jo sienų. Ir galiu pasakyti, kad nė vienas iš šių „shortcut’ų“ neveikia; nė vienas juos naudojęs nepasiekė savo tikslo. Teko girdėti, kad draugo vaiko arklio brolis numetė 50 kilogramų naudodamas tą ar aną, tačiau asmeniškai sutikti žmogaus, kuris būtų patenkintas priemone, už kurią mokėjo pinigus, dar neteko. Oi, esu šiek tiek neteisus – visi šie stebuklingi treniruokliai, leidžiantys numesti svorį krutinant pirštelius, visos tos tabletės, papildai ir dietos veikia, tačiau jų efektyvumas pasireiškia kiek kitaip, nei vartotojas tikisi: užuot ploninusios jus, jos plonina jūsų piniginę. Lieknėjimas yra geras biznis.

Nesakau, kad visi mano paminėti lieknėjimo būdai absoliučiai neveikia – dažnai „stebuklingo“ treniruoklio įsigijimas būna gera paskata pradėti bent šiek tiek daugiau sportuoti ar judėti apskritai. Tačiau problema yra pardavėjų melas – žmogus, patikėjęs, kad naujasis treniruoklis padės jam tapti panašiu į Švarcnegerį, galiausiai nusivilia ir meta treniruotes, nors galėtų džiaugtis paplonėjęs bent keliais kilogramais, kuriuos ištirpdyti padėjo entuziazmas ir darbas.

 

Pilka ir paprasta tiesa

Taigi, iškyla klausimas, kaip vis dėlto įmanoma įgyti tobulą kūną? Atsakymas paprastas – nuolatinės treniruotės ir subalansuota mityba. Nėra jokio trumpesnio kelio, jokios stebuklingos dietos ar tabletės, kuri padėtų numesti svorį ar užsiauginti raumenis be ypatingų pastangų. Nori atrodyti kaip reklamos ar muzikos klipų berniukas – nusiteik įdėti daug darbo ir valios pastangų.

Kai parašai, tai atrodo paprasta. Tačiau pilka ir niūri realybė yra tokia, kad netgi nusiteikus rimtai sportuoti ar maitintis vien tik daržovėmis, greičiausiai nepasiseks turėti į skalbimo lentą panašaus preso. Mums visiems reikia dirbti, o gal mokytis, po to eiti į parduotuves, važiuoti į darbą ir namo, bendrauti su šeima, mokėti komunalinius mokesčius, keisti mašinos ratus, valyti kriauklę ir daryti aibę kitų darbų. Džiugu, jeigu po visko lieka laiko bent jau išlįsti pabėgioti. Tačiau rimtos treniruotės reikalauja surasti bent po pusantros laisvos valandos tris kartus per savaitę. Dauguma rimtesnių sportininkų šioje vietoje turėtų nusijuokti, nes norint pasiekti rezultatų teoriškai reikėtų treniruoklių salėje darbuotis beveik kasdien. Pamenu, kai vienas pusiau profesionalus kultūristas skundėsi, kad norėtų treniruotis kasdien, bet va – dirbti reikia, todėl rezultatų ir nėra. Visgi, žvelgiant į realybę, tenka pripažinti – kai kuriems netgi du kartus per savaitę užsukti į sporto salę yra prabanga.

Bandyti išsisukti vien su sveika mityba taip pat nepavyks. Raumenys neauga vien dėl to, kad valgai tik ridikėlius ir salotas. Tačiau be sveikos mitybos, vien sportuojant, ideali figūra taip pat liks tik svajone: per trejus sporto klube praleistus metus atradau įdomią vyrų grupę: daugelis jų sportuoja daugiau nei penkerius metus, sportas jiems jau tapęs ne darbu, o hobiu, ir dirba jie tikrai iš širdies; ant bėgimo takelio bėga maratonus, štangą stumia kaip Savickas (juokauju, žinoma). Visi jie – atletiški: stiprios rankos, stiprios kojos, krūtinė ir nugara, bet… kaip mano draugė kažkada išsireiškė, trečią mėnesį nėšti. Teko pakalbėti su keliais: vyrai jau metuose, dėl alaus pilvuko nė velnio nekompleksuoja, tačiau vieningai pripažįsta: „Dėl pilvo kalta mityba – po darbo norisi alaus, namie žmona pridaro cepelinų, tai taip ir svoris atsiranda.“ Ši karta dėl pilvo nemato jokių problemų, tačiau jaunesni – dar ir kaip mato. Deja, neturi galimybių pasiekti trokštamo tikslo. Teko sutikti tik keletą vyrų, turinčių kultūristo figūrą. Jų paslaptis? Treniruotės kiekvieną darbo dieną, jokių picų, jokių kebabų, alkoholis – taurelė baltos per gimtadienį ir taurė šampano per naujuosius. Asmeniškai aš nelabai pajėgiu įsivaizduoti, kaip reikėtų suktis, jeigu po darbo ar paskaitų reikėtų lėkti į treniruotę, o prie viso to kiekvieną dieną rūpintis sveiku maistu. Man neužtektų valios – kai aplinkui tiek įvairių pagundų ir džiaugsmų, net skalbimo lenta vietoje alaus pilvuko neteiktų jokio malonumo, negalint valgyti to, ko noriu.

Kodėl gi visa mano minėta „stebuklinga“ technologija taip klesti, nors, rodosi, dauguma ją vartojančių ir taip supranta, kad jokio stebuklo būti negali? Dėl desperatiško noro turėti figūrą, kuri primetama kaip idealas – neturint laiko lieti prakaitą sporto salėje ir neturint valios atsisakyti skanaus, bet kaloringo maisto, ieškoma stebuklingo išsigelbėjimo.

 

Tai koks gi tas stebuklingas būdas tapti lieknu ir gražiu?

Nuojauta kužda, kad daugelis skaitytojų tikisi, jog tai bus dar vienas straipsnis apie tai, kaip atrodyti lyg nužengus iš reklamos. Atsakysiu: nėra tokio būdo. Daugelis nori turėti vaikinų iš muzikos klipų figūrą , tačiau nesuvokia paprastos tiesos: realybėje tie bičai nėra tokie atsipūtę, kaip televizoriaus ekrane. Jie turi po keletą alinančių treniruočių per dieną, negali valgyti mėsainių ir gerti kolos, nes manekeno figūra yra jų pragyvenimo šaltinis. Paprastas žmogus turi eiti į darbą, kad galėtų užsidirbti duoną kasdieninę; lakstyti po keletą treniruočių ir derinti maistą jam paprasčiausiai neužtektų laiko. Tie, kas užsidirba pragyvenimui iš savo figūros, formų palaikymui sugaišta tikriausiai tiek pat laiko, kiek jūs savo darbe. Kultūristas negali maitintis kebabais, nes prarastos formos jam reikštų karjeros žlugimą. Balerina kartais negali netgi atsigerti kavos, nes „every calory counts“.

Tai ką daryti? Būti storu???

maistas, svoris
Karti dilema: skonis ar svoris?

Ne, aš nesiūlau visiškai mesti sporto ir pulti kimšti McDonald’s mėsainių, užgeriant juos alumi. Sportas yra smagi ir naudinga veikla, o sveikas maistas padės ilgiau gyventi ir labiau džiaugtis gyvenimu. Ką aš siūlau, tai išsivaduoti iš iliuzijos, sukurtos masinio vartojimo kultūros.

Televizoriaus propaguojamas lieso ir raumeningo kūno kultas neturi beveik nieko bendro su realybe. Mažai pažįstu žmonių, kurie gali pasigirti idealiomis formomis. Tačiau televizijos įtaigos galia tokia didelė, kad jos peršamas idealus kūnas, nors beveik neįmanomas šioje ekrano pusėje, daugelio laikomas siekiamybe; akivaizdu, kad tokie žmonės pasmerkti nusivylimui. Kokia didelė TV įtaigos galia, rodo Prancūzijoje atlikta apklausa: tie, kurie sportuoja siekdami TV herojaus figūros, daro tai ne dėl to, kad geriau jaustųsi. Ne, jie tai daro, nes, jų pačių teigimu, „neturėdamas tokios figūros, kokią matau žurnalo puslapiuose, aš visiškai negaliu prieiti prie merginos“. Skamba kaip masinė psichozė.

Siūlau iškelti sau paprastą klausimą. Ar man tikrai reikia reklaminės išvaizdos? Ką jinai man duos ir ar sugaištas laikas bei sveikata atsipirks? Gali atrodyti, kad kiti (o ypač moterys) tik ir žiūri, kaip tu atrodai, ir jeigu neturi skalbimo žlugtos žemiau krūtinės, esi žlugęs, tačiau tai netiesa. Daugelis subrendusių žmonių pamažu suvokia, kad graži išvaizda, nors ir svarbi, dar nėra viskas – daug ką lemia žmogaus vidus (nors kartais būna sunku tuo patikėti), o televizija, kaip B. Gates pareiškė, nėra tikras pasaulis. Nekankink savęs alinančiomis treniruotėmis – sportuok savo malonumui, galų gale kad ir stalo futbolą žaisk. Nebandyk būti gyvas vien tik salotomis ir grūdais – pavažiuos stogas. Tiesiog džiaukis gyvenimu. Ir patikėk – aplinkiniams daug labiau patiks linksmas ir gyvenimu besidžiaugiantis vyras, tegul jis ir turės alaus pilvuką, negu reklaminis berniukas, per nuolatines pastangas palaikyti tobulas linijas daugiau nieko be jų apskritai nematantis.

6 replies on “Televizijos įkalinta karta: išsivaduok iš iliuzijos”

Leopoldas + . Man per treniruote irgi sunku kartais ir labai, bet tada pagalvoji tiek laiko auginau tuos lasinikus laikas atsikratyti turi pats save ruosti geresniam kunui ,sveikatai, praina ta sunki treniruote pareini namo ir jauti atgaiva kad tu ta apdarei perzengei sunkia riba kita diena visada buna lengviau gal net pora savaiciu lengviau visada atsiranda diena gal 5min maziau miegojai , gal karsta visada bus tokiu dienu bet turi perzengti savo ribas kurias esi susikures tarkim padarai presa 15 kartu nors dar gali daryti bet sakai uzteks 😀 tai tada tu ji gal ir turesi po 20 metu 😀 ,
gaila kad zmones pasyvus komentaram, arba neturi ka apsakytiu pridursiu dar per beveik 3 savaites numeciau apie 8~9kg ir jauciuosi puikiai begioju ilgiau nei su tuo dideliu svoriu kuri turejau dar neti ant saves jauciuosi bent 2 kartus geriau.

Vytukas, nereikia manes uzsipulti. Taip, cia mano nuomone ir as jos visiems nereziu. Tiesiog kasdien susiduriu su zmonemis, kurie daugiau ar maziau nepatenkinti savo isvaizda. Pirmas dalykas, kuri jiems pasakau pries pradedamas juos treniruoti – skaudes, pykins, bus nemalonu, bet zmogaus organizmas prisitaiko. Kaip cia auksciau buvo pasakyta, saknys karcios, bet vaisiai saldus. Dauguma ju dejuoja po pirmu treniruociu, praso ar net reikalauja mazinti kruvi. Bet, kad tu matytum kokie jie laimingi buna po kiek laiko pamate rezultatus.

Leopoldas, kad tu netinkamai supranti mintis , tai nereiškia, kad autorius neprieina tinkamų išvadų. Ir jeigu tu matai tik hardcore metodus visame kame tai tavo bėdos, manau geriau interpretuoti autorių, jog geriau sportą apsiimti kaip užsiėmimą kuris teikia malonumą ir ilgam laikui tarsi ir ilgas nesveiko maisto vartojimas, nes pilvas per dieną neatsiraną, bet per dieną ir nepranyksta, o ne kaškokią priverstinę prievolę dėl kaškokio preso ar dar ten ko. Pats žinai (jeigu žinai) koki būna nučiuože priešvaržybiniai sportininkai, dėl to rėžimo, taigi neprofesonaliam sportininkui gyventi tame rėžime yra kvaila ir nemalonu.

Esmė, kad kaip pats sakei susidarei TIK SAVO nuomonę, bet jau rėži taip tarsi turėdamas teisę kalbėti už visus.

Matai mano tikslas greitesniu rezultatus siekimas nei tu kurie svajoja toie buti po 12menesiu, o del to kad reikia pasikakinti tai visur reikia, moksle sporte ir kitur , visada saknys buna karcios taciau vaisiai saldus, o del maisto dabar net dziaugiuosi, kad nevalgau daug ir tarkim sokoladu net netruksta to maisto kiekio ar dar ko pripranti ir viskas o alinancios treniruotes tai man paciam patinka, be ju gali net nesvajoti apie grazia figura, o tie televiziniai manikenai mitas 😀 kuriuo nereikia pasitiet

Uzsinorejus bet kokio dalyko reikia gerai pasikankint. Paskaites straipsnio galutine isvada susidariau nuomone jog reikia gyventi savo malonumui ir jeigu kazka darant jauciama kancia, tuo geriau isvis neapsiimti.

“Nekankink savęs alinančiomis treniruotėmis – sportuok savo malonumui“ – Cia jau mano manymu suklysta. Visi antsvoriai kenkia sveikatai, tik gerai pasikankinus ir gerai paprakaitavus susitvarkai sveikata ir galu gale isvaizda.

O visi tie nutukimai yra kurkas didezne psichoze nei sportas ir siekimas “reklamines isvaizdos“.

Autorius gvildena nebloga tema, bet neprieina reikiamu isvadu. Vienaip ar kitaip, sekmes rasant straipsnius.

Nu pirmasis parasysiu komentara.
Teisinga televizija ikalyna su graziom merginom, kur visokio makiazo koks 3 cm storio, ir visos dailios tik per 5 minutes per diena su ( tarkim. masazuokliu kuri dabar labai reaklamuoja) gali valgyti kebabus ir cepelus kartu ir sulieknesi nes turesi sita masazuokli.
Arba vyrukas ( tarkim. kur dedasi ant raumens is su electros impulsais uzaugina raumenys) irgi valgai kebabus ir ant akiu liekenji .

Tai parasysiu pagal save taip nebuna, iseina veikejai is fitneso saliu pasiulo jiems atitinkama kaina ir pareklamuoja, net ir lietuvos Fitnesininkas ta abginic atrodo reklamavo, nu nzn.
As sveriau 107 kg butu smagiau toki nusipirkti ir toliau kapotu atsisedus ant sofkutes sokolada po sokolado, bet apsisprendziau numesti tuos nereikalingus riebalus, pradejau ait i sale sporto sale,daznai begiot ir nevalgyt tu sokoladu, tortu aisku per svente suvalgau gabaleli pyrago taciau nepiknaudziauju duodu savo psichikai surpasti kad valgau viska. Dabar nebera tokio to sokolado poreikio nes organizmas atprato. o Tie visi herojai is filmu, pasiskaitykit kaip jie sita pasieke is filmo 300 ( sparta) paziurekit video kaip sportavo kokia dieta ir suprasit kad nebuna lengvai uzauginamu raumenu, o del to alaus pilvukos irgi pripratimas ta alu pumpuoti i save, susiprotetumet geriau vaikui ka nors nupirktumet, nei ta alu pumpuotumet.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *