Categories
Sėkmės psichologija

Kokia yra disciplinos svarba siekiant savo tikslų?

„Disciplina, tai tiltas tarp tikslų ir pasiekimų“ Jim Rohn. Viena iš didžiausių gyvenimo pamokų, kurią išmokau iš savo senelio kai buvau dar visai jaunas, buvo tokia – viskam yra savas laikas ir sava vieta. Tu privalai savo gyvenime turėti pakankamai disciplinos tam, kad išliktum viskam pasiruošęs ir surastum tinkamą viso to ką sutiksi savo kelyje balansą.

Tai, kas kadaise buvo laikoma susižavėjimo ir pagarbos verta savybe, šios kartos, kuri nesugeba pasakyti ne, požiūriu nuslinko į antrą planą. Mes tapome žmonėmis, kurie pamiršo kaip reikia aukotis ir sunkiai dirbti. Mes renkamės lengviausią kelią, seksualų čia ir dabar gyvenimo būda. Taip yra todėl, kad iš mūsų gyvenimo dingo disciplina, todėl mes vaikomės to ko norime šiuo metu, ignoruodami ilgalaikius tikslus.

Jeigu pasižiūrėtume į didžiają mūsų populiacijos dalį, jie yra vidutinybės – taip yra todėl, kad jiems trūksta disciplinos patekti tarp to mažo procento žmonių, kurių gyvybės iš tiesų turi kažkokią vertę šiame pasaulyje. Disciplina, tai viena pagrindinių savybių siekiant sėkmės.

Disciplina ir yra tai, kas palaiko jus ir leidžia jums suprasti kas yra gerai ir kas blogai. Esmė yra ne visada rinktis tai kas atrodo seksualiausiai ar žiba ryškiausiai. Esmė yra turėti grubų akmenėlį ir turėti kantrybės ir disciplinos paversti jį į nugludintą deimantą. Štai kaip siekiama sėkmės.

Mūsų karta galiausiai tapo žmonėmis statančiais menkaverčius darbus ar teikiančius malonumą dalykus vietoj dalykų teikiančių ilgalaikę vertę, jiems trūksta disciplinos. Mūsų nesaugumo jausmas sumaišė mūsų prioritetus. Instagram nuotraukų kėlimas visur kur tik einame, Facebook‘o tikrinimas kas 5 sekundes ir gyvenimas Twitteryje. Baimė praleisti kokį nors smagų gyvenimo momentą pakeitė discipliną, dar labiau tai paskatino YOLO („you only live once“) kultūra.

Mintis, kad mes galime gyventi be pasekmių, o už mūsų siaubingus sprendimus vėliau nereikės sumokėti, skatina viską atidėti rytojui. Laukiame iki paskutinės minutės, tik tada pradedame mokytis. Arba leidžiame sau pamiegoti papildomas 15 minučių, nors žinome, kad tada tikrai pavėluosime į egzaminą.

Taip, mes iš tiesų gyvename tik kartą, bet tai ne nauja idėja ar atradimas. Tai tikra nereiškia, kad mes galime sau leisti švaistyti gyvenimą kaip visiški įdijotai. Mes atsakingi už savo pačių veiksmus ir pasirinkimus…o blogi pasirinkimai yra tai, kas galiausiai pražudys šią kartą. Pirmadienio vakarą trankytis po klubus iki 5 ryto, kai gerai žinai, kad to daryti tikrai nereikėtų, bet vadovaujiesi idėja, jog tas kuris daug dirba, gali sau leist ir daug tūsintis. Tai tikrai nėra atsakymas į visas tavo problemas. Be to, tu net nežinai ką reiškia daug ir sunkiai dirbti.

Disciplina ir yra tas taškas iš kurio ateina sunkus darbas. Tai reiškia, kad tu negali praleisti nei vienos treniruotės, atlikti darbus laiku ir būti kaip įmanoma produktyvesniu. Problema yra tame, kad daugelis iš mūsų patraukė savo dėmesį nuo to kas tikrai svarbu ir pradėjo fokusuotis į gyvenimo nuolat kišamus trikdžius. Gyvenimas tai spąstai, kurie nuolat pagauna žmones.

Gyvenimas nuolat siūlo lengvesnį kelią tam, kad patikrintų tavo valios jėgą. Tada ir pasimato, koks iš tikrūjų tingus tu esi. 9 iš 10 žmonių pasirinks kelią kuriuo jau kažkas keliavo, mals šūdą ir stebėsis, kodėl gyvenimas toks sunkus, bet visada bus tas vienas, kuris taiko sau aukštesnius standartus negu visi kiti. Jis jaučiasi kaltas netgi tada, kai aukoja savo brangų laiką miegui. Tokie žmonės valdo pasaulį, jie yra lyderiai, dėl savo disciplinos jie dažnai laikomi pionieriais.

Problema yra tame, kad daugelis žmonių nežino kaip kontroliuoti save ar savo mintis. Jie per lengvai pasiduoda kitų įtakai arba per greitai nueina lengviausiu keliu, kerta kampus kelyje link sėkmės ir neišnaudoja viso jiems skirto potencialo.

Charakteris privertė mus keltis iš lovos, pasiaukojimas mus motyvavo imtis veiksmų o disciplina skatino mus tęsti tai ką pradėjome“ Zig Ziglar

Greitai imsite suprasti, kad tikroji sėkmė kyla iš jūsų, jūsų mąstymo ir to, kaip toli jūs norite nukeliauti. Niekas nestums jūsų pačių pasirinktu keliu, niekas nesaugos užnugario, jūs pats turite augti. Netrukus pastebėsite, kad disciplina taps pačiu svarbiausiu ir sudėtingiausiu jūsų gyvenimo aspektu.

Disciplinuotas gyvenimas ir yra vienas iš didžiųjų gyvenimo tikslų. Tai reiškia turėti iš tiesų laisvą laisvalaikį, nes ankščiau turėjome disciplinos užbaigti tai ką pradėjome. Žinojimas, kad dabar gali mėgautis šia akimirka, yra vienas iš didžiausių gyvenimo malonumų.Tikslas.  Malonumas. Gyventi disciplinuotą gyvenimą nereiškia visą laiką laikytis taisyklių. Tai reiškia, gyventi gyvenimą siekiant savo svajonių.

Be disciplinos, apskritai nebūtų gyvenimo“ Katherine Hepburn

Daugelis mūsų mato discipliną kaip gyvenimo priešą. Bet be jos, tikimybė mums laimės pasiekti savo laimę būtų gerokai mažesnė.Paremta greitais sprendimais. Nieko ilgalaikio, kaip pats gyvenimas. Kai geriau įsižiūri, pamatai, kad disciplina yra ta ugnies kibirkštėlė, kuri paverčia talentą į tikrą įgūdį.

Be disciplinos, gyvenimas tik švaistymas. Ji leidžia mums suprasti kas tavo gyvenime yra gerai ir kas blogai, tai žinojimas kaip kontroliuoti save ir susitelkti taip, kad visą laiką žiūrėtum į tikslą. Juk jeigu patrauksi akis nuo taikinio, į jį nepataikysi, o kiekvieną kartą kai tau pritrūksta disciplinos tu patrauki akis nuo taikinio.

Žmonės per daug bijo išsikelti aukštus tikslus, nes jie per daug bijo to, kad jiems nepavyks jų pasiekti. Taigi vietoj to, kad susidurtų su nesėkme  jie tiesiog plūduriuoja gyvenimo vandenyne jausdamiesi pasimetę, nesijausdami tikri ir nežinodami ką su savimi veikti. Štai kodėl girdime tiek daug jaunų suaugusiųjų sakant, kad jie nežino ką veikti su savo gyvenimais. Disciplina tavo gyvenime gali išsivystyti tik tada, kai tu liaujiesi buvęs maža mergaitę ir gyvenime išsikeli tikslų. Jeigu tau nepasiseks, koks bl*t skirtumas, bent jau pabandei, o pabandyti, jau yra daug, nes daugelis pasaulyje to bijo.

Taip, mes kartais paslystame. Tai gyvenimo dalis. Kartais plaukiame pasroviui, kartais prieš srovę. Turime pakilimų ir nuosmukių  Saulėtų ir lietingų dienų. Bet, pavyzdžiui, jeigu nori užsiauginti didelius raumenis, privalai turėti tam tikrą kiekį disciplinos. Jeigu nori pasiekti bet kokį sau išsikeltą tikslą. Tau reikės disciplinos.

 

Paversk savo kelią laisvesniu, bus lengviau judėti

Gyvenimas turėtų būti pripildytas didžiulių svajonių. Tokių svajonių, kurios priverčia šiurpuliukus pereiti nugara. Svajonių, kurios neleidžia naktį užmigti, vos apie jas pagalvojus, tavo viduje tūnančios ambicijos suspurda iš jaudulio. Bet tos svajonės negali tiesiog tokiomis ir likti. Jeigu taip yra, tai jau nuodėmė. Nusikaltimas prieš aukštesnę jėgą ir ne pagarba tam faktui, kad mums nepaprastai pasisekė dėl tų dovanų kurias mes turime. Mes tiesiog privalome kuo daugiau išspausti iš mums suteiktų gyvenimo gėrybių ir turimų svajonių.

Didžiausia gyvenimo tragedija, pasak „Bronkso istorijos“, yra iššvaistytas talentas. Viskas remiasi į motyvaciją, nes ji išlaiko discipliną gyvą. Tą patį galima pasakyti ir apie svajones, galutinius tikslus ar bet ką kas mus skatina kažko gyvenime siekti. Yra keletas dalykų kuriuos mes turime padaryti tam, kad užtikrintumėm savo motyvaciją ir discipliną.

Tam kad liktum motyvuotu, tu turi tai įgyvendinti. Tu turi imtis realių veiksmų ir darbo link to, ko tu iš tiesų nori. Svajonė yra tik svajonė, jeigu neišsikeli jos kaip tikslo. Tada tu privalai pridėti emocijos, tu turi įsimylėti tai labiau negu bet ką kitą ir būti tiesiog tuo apsėstas. Tavo aistra ir emocijos turi išstumti tavo svajonę taip aukštai, kad tu su savo svajone gyventum, valgytum ir miegotum. Tu turi sujungti savo tikslus su tuo kas tu iš tiesų esi viduje tam, kad susikurtum kelią kuris tave ten nuves.

Tada, žinoma, turi turėti gerą planą ir kietą stuburą. Reikės keleto gerų idėjų, ką ir kaip tau reikės padaryti, kad viskas virstų realybe. Įsitikink, kad tavo veiksmų planas pačiam tau priimtinas, tada tavo tikėjimas tau visą laiką padės.

Na o dabar, viską įsivaizduok, mintyse nukelk save į pačią savo išsvajotos aukštumos viršūnę. Dabar, disciplina lieka paskutiniu komponentu tavo sėkmės recepte.

Priprask nuolat mastyti ir įsivaizduoti savo tikslą. Galbūt teko ankščiau girdėti sakant „nenuleisk akių nuo prizo“. Tai galingas pasakymas, jis reiškia, kad visą laiką privalai išlikti susikaupęs. Susikaupimas ties tikslu ar svajone pasidaro daug lengvesnis, jei nuolat save įsivaizduoji jau to pasiekusį.

Tai ne tik itin galinga priemonė norint išlikti disciplinuotam ir susitelkusiam ties savo svajone. Tai smagu. Tu privalai mylėti savo svajonę, bet taip pat tu privalai mylėti ir veiksmus kuriuos atlieki tam, kad priartintum savo svajonę prie realybės. Vienas be kito neveikia, o tada disciplina ir įsikiša.

Nelauk tobulo plano, momento ar kol iškris geros kortos. Tiesiog pradėk 

Pradėk šiandien. Rimtai. Pradėk planuoti. Nieko nelauk. Tiesiog žinok, kad pirmas žingsnis ir yra pradėti. Atidėliojimas gali pražudyti bet kokią svajonę. Jeigu nežengi pirmojo žingsnio, ŽLUNGA 99.999% svajonių. Taip atsitinka tiems, kurie yra išsigandę. Tingūs. Tie, kuriems niekas nerūpi.

Bet jeigu tau rūpi. Puoselėk šią svajone labiau, nei bet ką kitą savo gyvenime. Ir daryk tai šiandien. 

Siek laisvės ir tapk savo troškimų kaliniu. Siek disciplinos ir rasi laisvę.“ Frank Herbert

Parengė  Justinas Ragaišis pagal | Elite. 

Categories
Motyvacija

Ego yra draugas

„Reikia save disciplinuoti“, pagalvoji sau, bet ne visada to imiesi. „Ateina“ tas sunkumo jausmas, kuris lyg užkelia ant pečių didesnę atsakomybę ar darbą, negu tuo metu nori pakelti. Vidinė kova ir derybos su ego prasideda. „Nagi, pirmyn, bent šį kartą, pasiryžk!”, sako vidinis balsas. Reikalai ima judėti, ir džiaugiesi, bet šokiui pasibaigus ryžtas baigiasi ir tenka prisėsti ant šalia aikštelės esančių kėdžių ir žiūrėti į gyvenimo šokį iš naujo. Disciplina tėra pavyzdys; įpročių ir tikslų, kuriuos mes norim ištaisyti ar pasiekti, yra begalės.

Šiuo metu posakis „gyvenimas tėra tavo paties atspindys“ virsta liaudės patarle, bet nė kiekvienam iš mūsų ji nėra taip jau iki galo suprantama, todėl gal čia padės mano paties pavyzdys. Valydamas save vis labiau ir labiau (meditacijomis ir pan.) gryninau savo gyvenimą, bet karts nuo karto sutikdavau žmones, kurie, atrodė, elgiasi visiškai nepriimtinai. Šaltai ir abejingai bendraujantys žmonės kokiame nors autoservise atrodydavo kaip ufonautai mano gyvenime ir aš ėmiau savęs klausti: „Kur aš taip elgiuosi? Kodėl aš visą tai jaučiu ir matau? Juk su žmonėmis tikrai elgiuosi gerai..“ Atsakymas mane suglumino – aš taip elgiuosi, šaltai ir negražiai, su savo ego! Tai buvo momentas, kai nusprendžiau su ego būti geriausias draugas – mylėti, gerbti ir padėti jam išsilaisvinti. Galu gale, skambinant į tą patį autoservisą ar bet kur kitur toks aplinkinių elgesys galutinai pasišalino. Nuo tada sakau, kad gyvenimas niekada nesusimauna, nuolatos rodydamas tavo ydas kituose, ir už tai esu dėkingas.

Nėra lengva su savim kovoti ir… išties net nebūtina. Daugelis mūsų savo ego laiko priešu, kurį reikia įveikti, užspausti, palaužti ir galiausiai – užmušti (gal jau šiek tiek perlenkiu (juokiuosi), bet pagalvokite, kas yra ego. Tai tėra norai su mintimis ir jausmais. Kodėl mes turėtume tąsytis ant grindų su mintimis ir su jomis pyktis? Juk Jūs nesate mintys. Mintys su jausmais pasišalina tik tada, kai paliekate jas ramybėje, bet jeigu su jais kovojate – prasti popieriai.

Ar Jus kaip nors veikia mintis „vanduo yra skaidrus“? Kaunatės su ja, norit jos? Tikriausiai ne. Paimkime mintį „trūksta pinigų“, ši jau turi šiokį tokį krūvį? Gerai. Įsivaizduokite situaciją, kur Jūs atsiduriate karštoje dykumoje ir visiems trūksta vandens, ką Jums tada reiškia „trūksta pinigų“? Tikriausiai nieko! Vienoje situacijoje skaidrus vanduo nereiškė nieko, kitoje – viską. Todėl ką priskirsite minčiai – mūsų pasirinkimas, nors ir sunkiai pastebimas, o pati mintis – neutrali.

Pereikim prie praktinės dalies. Kokia prasmė muštis su ego? Kokia prasmė sakyti, kad jis yra niekam tikęs? Pabandykite sau nuoširdžiai atsakyti į šiuos klausimus. O dabar pabandykite neskubėdami jį kelis kartus šiltai pasitikti savo viduje (visas mintis, vaizdinius, situacijas, pojūčius susijusius su juo), ir pasakyti jam (sau) „Taip, aš myliu tave, aš tau atleidžiu.“ Nuoširdžiai. Skamba banalokai? Tada Jums to reikia labiausiai (juokiuosi, bet tai tiesa, pabandykite!). Pabandykite ir pamatysite, kad situacija dramatiškai pagerėja iškart (nagi, baikit spyriotis, Jums tereikia dviejų dalykų: užsimerkti ir pusės minutės). O dabar pabandykite vėl pakeiksnoti jį. Ką renkatės?

Ego nėra nuo mūsų atskiras, todėl mes jį kartais laikome savimi. Jis nėra joks mūsų priešas ar nedraugas. Manymas, kad jis toks, daro jį tokiu. Nuspręskite su juo susidraugauti, būkite geriausi sąjungininkai išvaduojant jį, disciplinuokitės su juo draugiškai ir šiltai ir viduje sakykite „draugaukime, kad galėčiau tave (ego – save) išlaisvinti.“ Ženkite su juo drauge. Nustokim jį spausti, mušti, keiksnoti, priešintis jam. (Kam tokiam ten priešinamės???) Būkite su juo kaip kengūra su savo vaiku sterblėje ir pamatysite, kad pergalė ateina tada, kai susidraugaujate su juo. Jaučiatės puikiai, galvojate apie save nuostabiai, leidžiate jam pykti ir niurgzti, bet visada patys jį draugiškai nuraminate – ir vėl viskas tvarkoje. Tai yra meilė sau aukštame lygyje – išdrįskite.

Liudas Vasiliauskas
Laimingi.lt

Categories
Saviugda

Disciplina. Pasikelkite save patys

Vyriškumas.
Disciplina

Jau kartelį rašiau, kad niekas mums negali padėti. Pasikelti galime tik mes patys, nes tik savo sprendimu mes tai darome, bet kol žmogus turi mažai stiprybės pats savaime, tą pasikėlimą gali stimuliuoti ir išorė. Kodėl ne? Čia kažkas panašaus į restauruojamą namą. Jį iš pradžių apstato pastoliais, apdengia, aptveria ir remontuoja. Vėliau, kai restauruoja ir atidengia, jis pats savaime šviečia, be išorinės pagalbos.

Mūsų užduotis yra sužinoti mūsų pačių vidinius stimuliatorius, kurie nuveda iki stiprybės. Visą tą stiprybę mes turim – tuo galite būti tikri 24 valandas per parą; bet kad iki ten nusigautumėte, reikia „pralysti“ pro emocijas, mintis. Pagalvokite patys ir pamatysite, kad jeigu norisi nuleisti rankas, tai tik dėl kokios nors susivėlusios minties ar nuotaikos. Tik tokios tos nematomos kliūtys. Jų net realiai nėra. Kas nors jas akimis matėt?

Dalykėlis toks, kad mes galim tvarkytis su sunkumais švelniai, būti dvasininkai ir t.t., bet kartais reikia tiesiog laužti duris ar jas atlaikyti, nes kito kelio nebūna. Tada reikia valios, kuri yra pagaminta iš to paties, iš ko pagamintas ir žaibas. Todėl sunkiais momentais rekomenduoju:

 • Įkvėpiančius eilėraščius, dainas, vaizdo įrašus
 • Išjuokite situaciją! Šitas, bent jau man, yra koziris. Sakykite sau: „Lietuvoje yra daug prūdų. Kinijoje yra daug žmonių. Mane pamatęs Superman’as pradėjo skraidyti.“
 • Meditaciją
 • Prisipažinimą sau. Tiesiog pasakykite, ko pats sau nepripažįstate (klaidų, baimių) ir sprendimas pats ateis
 • Paprastą darbą (pvz. namų tvarkymas, smulkių darbelių atlikimas, maisto gaminimas).
 • Mankštą. Fiziologija labai išjudina nuotaikas, išleidžia daug įtampos iš kūno – puikus vaistas.
 • Maldą
 • Atminkite, kad laikas eina nepriklausomai nuo to, ar Jūs darote kažką, ar ne, ir po metų, jeigu darote, viskas bus padaryta, o tada atsigręžę pasakysite sau „buvo verta!“
 • Atminkite, kad, galų gale, meilė ir tiesa visada triumfuoja ir vieną dieną atsigręžę pasakysite sau „buvo verta!“
 • Atsiminkite senus žmones, kurie su miela nostalgija pasakoja apie savo jaunų dienų sunkumus. Galvokite apie savo sunkumus iš jų pozicijos.
 • Žinokite, kad metimas nėra išeitis. Ką Jūs darysite metę, eisite prie senos suskilusios geldos?
 • Nesvarbu kiek laiko: valandą, dieną, savaitę, metus ar 50 metų delsėme, kilkime tuoj pat ir po kelių valandų jau viskas bus kitaip. Startuoti iš naujo galima bet kada, iš bet kur ir bet kiek kartų. Už tai mes turim būt dėkingi.
 • Susitikimas su bendraminčiais. Siūlyčiau pradžiai pabandyti reikalą išspręsti dar kokiu nors būdu, nes įprotis sunkiu momentu susitikinėti su draugais arba net tinginiais gali atnešti daugiau žalos nei naudos.
 • Galu gale, jeigu niekas nepadeda, eikit miegot. Miegas „veikia“.

Esmė yra išlaikyti koją tarpduryje. Galite pabėgti kuriam norit laikui ar išsiilsėti, bet turėkit galvoje, kad Jūs grįžę vėl kelsitės ir vėl eisite. Kelsitės ir eisite, ir būkit dėl to ramūs. Krentu ir stojuos, kruvinas rėkiu, kylu pamintas, bet vis tiek aš einu – tai yra stiprybės šauksmas mumyse.

Bet kad viso to būtų bent dešimt kartų mažiau yra puikūs vaistai – elementarioji disciplina, kuri susidaro iš:

 • Tvarkingų namų ar aplinkos, darbastalio ir pan. Netvarka aplinkoje yra netvarkos prote išraiška. Negyvenkite šiukšlyne. (Mano patyrimu, labai gerai yra tvarkytis blogų nuotaikų metu.)
 • Švarių, tvarkingų rūbų ir kūno (plaukai, barzda) kiekvieną dieną (žinote jūs tai ar ne, Jus mato ir užuodžia kiti)
 • Sporto ar mankštos (pvz. jogos pozos), bent jau kas antrą dieną. Kūnas daro įtaką protui, protas daro įtaką kūnui. Slogi psichologija nuvaro kūną į kapus, taip ir silpnas kūnas sumenkina protą. Netreniruotas kūnas sunkiai atlaiko emocinius šokus, patiriamus siekiant aukštų tikslų. Kūno priežiūra yra prioritetas.
 • Visų smulkių darbelių sutvarkymo. Ši dažnai būna „mirtina“ klaida, nes maži nesutvarkyti darbeliai (pvz. automobilio langų skysčio keitimas, nunešti daiktą į taisyklą), nepastebimai atneša marias nerimo ir daro stiprią įtaką kvailiausio sprendimo – viską mesti – atlikimui.
 • Vertingų knygų skaitymas. Ypatingai vertingas yra biografijų skaitymas. Sėkmės filosofija (rinkitės klasiką, pvz, Brian Tracy, Napoleon Hill, Stephen R. Covey). Atsargiai su dvasine literatūra, ten puiki terpė atbukimui, dvasinis gyvenimas nėra pateisinimas būti pralaimėtoju pasaulyje (rekomenduoju Paramahamsa Yogananda, Šri Šri Ravi Šankarą).
 • Tinkamo maisto. Asmeniškai rekomenduoju vegetarišką maistą, jeigu išmanote, kaip jį gaminti. Puslapyje galite rasti nuorodas į maisto gaminimo kursus, puslapius ir pan. Jeigu neišmanote kaip gaminti – valgykite kaip valgote, bet pradėkite dairytis geros knygos apie maistą.
 • Meditacijos ar kitokios dvasinės praktikos (patartina, kad aplink šį suktųsi visas Jūsų gyvenimas, tada Jums nereikės niekieno pagalbos)
 • Poilsio planavimo. Planuokite poilsį. Kada, kaip ir su kuo ilsėsitės?
 • Nevalingo poilsio. Vieną kitą kartą nežabotas protas palūžta, ir tegu. Lai padykinėja, bet turėkit omenyje, kad grįžtat tuoj pat po to.

Aš sakau, kad elementarioji disciplina yra privaloma, ypatingai tiems, kurie nėra sustiprėję. Jeigu dar nesate šiam reikale tris metus ir daugiau, darykite šią discipliną. Ji Jums padės siekiant fantastiškų rezultatų.

Pabaigai – mažas eilėraštukas iš mano bemiegių naktų, kuris gali Jums padėti tomis sunkiomis akimirkomis. Pavadinkit jį patys.

Mano kūnas yra iš plieno
O ryžtas iš vulkano
Valia iš stipraus žaibo
Drąsa iš liūtų vado

Dar kartą parklupau aš
Šalia silpnų titanų
Pakylu aš dar kartą,
Nes kapas šis ne mano!

Liudas Vasiliauskas
Laimingi.lt

Categories
Saviugda Sėkmės psichologija

Maloni disciplina

Maloni disciplina
Maloni disciplina

Juokaudamas apibrėžiu profesionalą kaip žmogų, kuris gali sulaužyti kelias pagrindines taisykles ir vis tiek pasiekti rezultatą, kurį vidutiniokas vadina fantastišku. Bet kad ir kokie profesionalai, kad ir kokie asai jie yra, ir kažin kiek taisyklių jie gali sulaužyti, vienai taisyklei, daugiau ar mažiau, lenkiasi visi. Disciplina. Čia ir dabar – apie ją.

Skubu parašyti, kad disciplina yra teigiamas dalykas, tik dėl paklydimo yra laikoma kitaip. O kodėl dauguma mano, kad disciplina yra „negerai“?..

Pagalvokime apie tai, kaip mes buvome mokomi. Nežinau, kaip Jūs, bet aš ir daug mano bendramokslių net nesuprasdavom priežasties, kam visą tai, ką mes mokomės, yra reikalinga. „Ant viršaus eidavo“ „reikia būtinai išmokti“(kodėl? kam?), o mokymo sistemos esminė motyvacija tokia: „Yra „taip ir taip“, nedrįskite tuo abejoti, kas manote kitaip – gaunate du. Darykite, kas priklauso, vaikučiai, – tai yra disciplina.“ Tad čia yra nesupratimas, kam ir kodėl viso to reikia; šiems „kam ir kodėl“ atsistačius į vietas, disciplina darosi maloni.

Papasakosiu, kaip atrodo mano disciplina. Tarkime noriu išmokti bendrauti.

Veiksmai ir pasiruošimas (paeiliui):

 • Aiškus tikslas.
 • Visa įmanoma informacija apie tikslo siekimą (knygos, vaizdo, garso medžiaga ir pan.)
 • Susipažįstu su puikiai bendraujančiais žmonėm. Klausiu jų patarimų ir mokausi iš jų.
 • Einu bendrauti ir gaunu daug klaidų, patirties.

Iki šios vietos jokios disciplinos nėra, nes dar nesuprantu ką reikia daryti, kad gerai bendraučiau!

 • Gavęs kelias klaidas ir pamatęs kažkokius sėkmės ir nesėkmės ženklus, sėdu prie popieriaus lapo ir užrašau VISKĄ. Ką dariau ir kokios aplinkybės buvo tada, kai sekėsi, ir kai nesisekė?

Pvz.:
Kai sekėsi: gerai miegojau, skaičiau biografijas (wikipedia), atlikta daug smulkių darbelių, elgiausi „taip ir taip“…
Kai nesisekė: gerai miegojau, išsiviriau skanius pusryčius, padrybsojau lovoj, nespėjau atlikti kelių darbų, laikraščių skaitymas…

Čia prasideda disciplina. Jokio stebuklo, tiesiog visą savo patirtį išnešu į dienos šviesą ir nusprendžiu nedaryti to, kas neša nesėkmes, darau tai, kas neša sėkmę. Čia aš bent suprantu, kam(!) aš darau tuos veiksmus, o ne aklai tikiu kažkuo ar toliau gyvenu nesuprasdamas, kokie veiksmai kokius rezultatus atneša. Vadovaujuosi sava patirtimi, o tai yra pats tvirčiausias pagrindas. Šitas mažas triukas, kai viską susirašai, padaro discipliną malonią ir savaimę suprantamą.

Esmė yra ta, kad būtinai reikia pačiam žmogui suprasti, kam viskas daroma ir ką tai atneša, o tada disciplina tampa natūralus, malonus dalykas. Palaipsniui prieisime iki to, kad galėsime vieną kitą taisyklę sulaužyti ir gauti fantastišką rezultatą.

P.S. Kol nepripratau, mane labai juokindavo ir stebindavo, kad žmonės nepastebi, kas jiems patiems atneša sėkmę, nors patys pamokslauja kitiems apie tai! Pvz. vienas bičiulis mane išmokė puikios kvėpavimo technikos.Visgi jis išgyveno dėl savo vidinių nesėkmių ir tuo pačiu metu pasakojo, kad jeigu nuolatos darysiu kvėpavimo pratimus, jausiuos puikiai – o pats to kurį laiką nedarė. Paklausus jo, kodėl tada pats „nekvėpuoja“, jis juokėsi iš savęs lyg atsibudęs. Tokių istorijų – „labai geras dalykas, kai darydavau jaučiaus puikiai, bet dabar to nedarau be priežasties ir jaučiuosi blogai“ esu girdėjęs dešimtis. Dažniausiai yra taip, kad visi žino, ką daryti. Tiesa?

Liudas Vasiliauskas
Laimingi.lt