Categories
Lyderystė

Pagrindinės lyderio savybės

Knygoje “Mąstyk ir būk turtingas“ yra pateikiamos pagrindinės lyderio savybės, kurias būtina turėti kiekvienam vadovui. Prieš pereinant prie šių savybių dar norėčiau paminėti, jog kiekvienas žmogus gali išsiugdyti trūkstamas savybes jei tik nusprendžia, kad jam to reikia.

Ryžtas ir drąsa, pagrįsta savęs paties ir savo veiklos pažinimu. Niekas nepanorės turėti savimi nepasitikinčio, nuolat dvejojančio vadovo. Protingas pavaldinys ilgai su tokiu vadovu nedirbs.

Savikontrolė. Savęs nesugebantis kontroliuoti žmogus neįstengs valdyti kitų. Save kontroliuojantis vadovas įkvepia pavaldinius eiti paskui save, o sumaniausieji paseka jo pavyzdžiu.

Stiprus teisingumo jausmas.Nesąžiningas, neteisingas lyderis  ilgainiui praras pavaldinių pagarbą ir savo pozicijas.

Sprendimų konkretumas.Žmonės, kurie dvejoja priimdami sprendimus, pademonstruoja nepasitikėjimą savimi. Jiems nepavyks sėkmingai vadovauti kitiems.

Tikslus planavimas. Geras vadovas privalo planuoti darbus ir nuolat tobulinti planus. Prielaidoms bei spėlionėmis besivadovaujantis lyderis panašus į laivą be vairo. Ankščiau ar vėliau jis įsirėž į uolas.

Įprotis padaryti daugiau nei apsimoka. Vadovas privalo būti pasirengęs padaryti daugiau nei reikalauja iš savo pavaldinių.

Patraukli asmenybė. Netvarkingas, nerūpestingas žmogus geru vadovu netaps. Lyderis turi būti gerbiamas. Pavaldiniai negerbs lyderio, neišsiskiriančio patraukliomis asmeninėmis savybėmis.

Užuojauta ir supratimas. Sėkmingai dirbantis vadovas privalo užjausti savo pavaldinius, suprasti juos, domėtis jų rūpesčiais.

Gilinimasis į smulkmenas. Geram vadovui dera išmanyti apie savo darbą viską nuo pradžios iki pabaigos.

Visos atsakomybės prisiėmimas. Geras vadovas privalo būti pasirengęs prisiimti atsakomybę už pavaldinių klaidas ir trūkumus. Vengiantys atsakomybės ilgai nevadovaus. Jeigu pavaldiniai klysta ir pasirodo besią nekompetentingi, pralaimi vadovas.

Bendradarbiavimas. Geras vadovas yra tas, kuris supranta bendradarbiavimo principų naudą, taikos juos ir skatina pavaldinius elgtis taip pat. Vadovui reikia stiprybės, kuriuos suteikia komandinis darbas.

Taip pat egzistuoja dvi lyderystės formos. Pirmoji ir gerokai efektyvesnė forma – lyderystė, paremta geranoriškumu ir savitarpio supratimu. Antroji – jėga paremtas vadovavimas, nepaisant pavaldinių nuomonės.

Jeigu jau nusprendėte būti vadovu, tai būkite kaip galima geresniu ir pavyzdžiu kitiems.