Categories
Tadas rašo

Pasitikėjimas savimi. Tai Tau!

Jeigu iki šiol ranka mojai į savo pasitikėjimą savimi ir laikei tai antraeiliu dalyku, kuriam neturi laiko, tai kai perskaitysi šį straipsnį, požiūris tikrai pasikeis.

Keista, nors nuo mažens skaičiau, mačiau ir girdėjau, kad pasitikėjimas savimi yra labai svarbi savybė bent kokiam asmeniui, norinčiam gyventi pilnavertį gyvenimą, neskyriau tam pakankamai dėmesio.

Ir tik prieš keletą mėnesių pradėjau analizuoti šią savybę aplinkiniuose ir auginti ją savyje. Rezultatai stulbinantys, verčiantys pūsti akis ir rankomis imtis už galvos mąstant kur aš buvau ankščiau?! (Juokiuosi.)

Mano praeities nenusisekę santykiai, apatiškumas, nuolatinis dvejojimas ir neapsisprendimai turėjo tiesioginį ryšį su pasitikėjimo savimi stoka.

Pasitikėjimą savimi galima skirstyti į dvi grupes. Tai išorinis ir vidinis.

Mašina, pinigais, blizgančiais rūbais, namu ir dar gausybe kitų daiktų, žmonės siekia išorinio pasitikėjimo. Išorinis pasitikėjimas nėra tikras ir gali griūti tarsi kortų namelis.

Vidinis pasitikėjimas savimi – tai kaip tu jautiesi savyje. Šio tipo pasitikėjimo ir reiktų siekti, nes jo niekas iš tavęs neatims. Šis pasitikėjimas savimi bet kokiomis aplinkybėmis nuves tave į tavo svajones, bus tavo kelrodė. Paaiškinsiu kaip ir kodėl.

Robert Kiyosaki per du metus iš benamio tapęs milijonieriumi ir sukūręs daugybę mokymų kaip tą padaryti kitiems, sakė, „Turėjau nesąžiningą pranašumą – aš buvau kare. Kol kiti vyrukai kaip viščiukai bijodami ir dvejodami mirdavo, aš ėjau tik pirmyn“. Negi tai ne besąlygiško pasitikėjimo savimi požymis?

Žmogus pasitikėdamas savimi visada pritaria sau, savo mintims ir tam ką daro. Jis būna „Aš galiu“ jausme.

Aplinka, kad ir ką galvotum apie save, visada tam pritaria, visada sako tau „Taip!“. Todėl, jeigu galvoji, kad esi „turbo“ ir tau viskas sekasi, reiškia taip ir yra. Jeigu galvoji, kad esi pastumdėlis, su kuriuo niekas nesiskaito, deja, bet taip ir bus.

Auginti pasitikėjimą savimi yra tikrai ne vienas ir ne du būdai. Aš asmeniškai tai darau medituodamas. Man tai yra lengviausias ir maloniausias būdas. Susikoncentruoju kokie jausmai ir įsitikinimai trukdo savimi pasitikėti ir juos paleidžiu. Todėl automatiškai, be didelių pastangų ar veiksmų kartojimo pradedu justi vis didėjantį pasitikėjimą savimi.

Tai patirdamas supratau kodėl taip svarbu pasitikėti savimi.

Kodėl kuo labiau individas pasitiki savimi, tuo jis sėkmingesnis? Kodėl privalai auginti šią savybę?

 • Visų pirmą vidinis energijos lygis žaibo greitumu kyla aukštyn. Tai suteikia kūrybingumo, entuziazmo, laimės ir drąsos.
 • Visų antra, nutyla dvejonės galvoje, nežinojimai. Tai padeda išlipti iš nežiniuko batų, leidžia daryti aiškius apsisprendimus ir eiti tiesiai prie savo tikslų. Tiesiai. Be atidėliojimų ar laukimo, kol autoritetingas asmuo, patapšnojęs per petį suteiks leidimą, uždegs žalią šviesą.
 • Dingsta tikėjimas baimėmis. Nerealiai daug laisvės duoda nebijojimas pralaimėti. Niekada nebijok susikirsti ar pralaimėti, nes nebuvo nei vieno žmogaus pasaulyje, kurį lydėjo tik pergalės. Iš pralaimėjimų yra daug ko pasimokyti. Man šis supratimas atrišo rankas siekti savųjų tikslų. Labai tikiuosi, kad tai padės ir tau.
 • Ko vertas gyvenimas, jeigu visada šoksi pagal kitų dūdelę? Kuo labiau pasitiki savimi, tuo tvirčiau eini savo keliu, atmesdamas sociumo baimes. Tai vienintelis būdas kažko pasiekti ir laimėti. Išdrįsk daryti savo sprendimus. Būk laisvas kaip didelis ir drąsus katinas, kuris vaikšto ten kur nori ir daro tai ką nori.
 • Nepasitikėdamas savimi netikėsi tuo ką darai, nes netiki pats savimi. O siekti sėkmės nepasitikint savimi yra tas pats kas važiuoti mašina užtraukus rankinį stabdį – rieda, tačiau po kažkiek laiko pradeda smirdėti ir tenka sustoti.
 • Gauni tik tiek kiek galvoji esi vertas. Gyvenimo partnerį, darbą, pinigus, komfortą, lengvumą gausi tik tokį kiek save vertinsi. Tavo savivertė yra tavo pasitikėjimo savimi atspindys!
 • Tampi draugiškesnis. Atkrenta ego iliuzijos ir santykių žaidimai. Kuo stipriau pasitiki savimi, tuo daugiau supranti, kad visi esame lygūs ir visi turime teisę siekti bei pasiekti savo svajones.
 • Dalintis – tai vienas didžiausių gyvenimo malonumų! Kuo stipriau pasitiki savimi, tuo daugiau idėjų kyla kuo ir kaip galėtum pasidalinti su aplinkiniais, nes užsipildo vidiniai trūkumai, jautiesi turtingas ir įdomus būdamas pats savimi.
 • Tampi žmogus magnetas. Su tavim aplinkiniai norės leisti laiką ir skirs vis daugiau dėmesio, nes visiems patinka savimi pasitikintys ir viduje stiprūs žmonės.
 • Tiesiog džiaugiesi šia akimirka, esi laimingas, nes kuo stipriau pasitiki savimi, tuo tylesnis tavo protas.
 • Neįmanoma pasitikėti gyvenimu, draugais, šeima ir artimaisiais tol, kol nepasitiki pats savimi. Jeigu turi abejonių savimi, tai turėsi abejonių ir viskuo. Jos kaip rūdys plis tavo gyvenime.

Kadangi esu tikras, kad vidinis pasitikėjimas savimi į tavo gyvenimą gali atnešti nuotykių, įkrauti energijos, įdomumo, linksmybių, drąsos būti, daryti, turėti tik tai ko nori pats ir dar daug daug kitų teigiamų dalykų – aš Tau turiu vertingą pasiūlymą.

„Gyvenimas yra arba drąsus nuotykis arba nieko išvis.“ – Helen Keller.

Ateik į saviugdos kursus „Iš norėjimo į turėjimą“, kuriuose be pastangų išmoksi lyg trintuku trinti visus savo neigiamus įsitikinimus, baimes, visą, per metų metus susikaupusį negatyvą. Įgausi vidinę ramybę, išmoksi lengvai pritraukti savo tikslus, įgyti visas geidžiamas savybes, įskaitant ir nesustabdomą pasitikėjimą savimi.

============================

Paulės atsiliepimas po savaitės paleidinėjimo meditacijos audio įrašų naudojimo:

Manau pagrindinis laimėjimas – dingo baimė bendrauti su žmonėmis! Pasidariau ramesnė. Ir dar, ankščiau pastoviai žmonėse ieškojau trūkumų, dabar gatvėse, transporte, tiesiog priimu juos kaip savo gyvenimo dalį. Ačiū labai.

Paulė M., 30m., konsultantė

Įsigyk paleidinėjimo audio įrašus ČIA.

Categories
Galia ir pinigai Lyderystė

Kaip lyderiai veda susirinkimus?

Turite organizaciją? Turite įmonę? Dažnai tenka vesti susirinkimus ir tokiu būdu bendrauti su pavaldžiais darbuotojais? Tada greičiausiai jau pastebėjote, kad efektyviai pravesti susirinkimą ne taip jau ir lengva. Visada atsiras tokių, kurie trukdys darnų susirinkimo darbą. Visada atsiras tokių, kurie neturėdami kompetencijos norės užimti jūsų kėdę. Taigi, kaip to išvengti?

Pirmiausia susirinkimui turite parašyti darbotvarkę. Joje turi atsispindėti, kodėl šaukiamas šis susirinkimas? Ką mes jame darysime? Ką darys dalyviai? Koks turi būti rezultatas? Kodėl nariai turėtų dalyvauti? Kai atsakysite sau į šiuos klausimus, o tada paruošite dienotvarkę ir pasidalinsite ja su susirinkimo dalyviais nereikės stebėtis, kodėl pas jus į susirinkimą neatėjo nei vienas dalyvis… Atminkite, tinkamas planavimas apsaugo nuo apgailėtinų rezultatų.

Tada atėjus susirinkimo laikui, jei jau esate susirinkimo vadovas, tai pasistenkite vadovo statusą ir išlaikyti. Visada atsiras žmonių, kurie mėgins išmušti jus iš vėžių. Jei pasiduosite, tada vadinasi, kad jums dar reikia mokintis vadovauti. Siūlau pažiūrėti video, kaip Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas taksistų piketą numalšino. Man tai puikus pavyzdys. Tai galima suvaldyti kiekvieną susirinkimą, nereikia įrodinėti, kad jūs kažkoks kitoks, kad į viską žiūrite kitaip, tiesiog nusileiskite iki tų nesuprantančių lygio, kalbėkite jų vartojamu balso tonu, žargonu ir t.t. Žmogus pamatęs save iškart susimąsto, ar aš irgi taip blogai atrodau, kaip jis? Aš daugiau toks nebūsiu.

Toliau dar papasakosiu apie septynias susirinkimo vedimo taisykles:

 1.  Pasiruošti – tai, ką minėjau antroje pastraipoje.
 2. Užmegzti kontaktą su susirinkimo dalyviais (susirinkimo sėkmė priklauso nuo susirinkimo vietos, kad būtų visiems patogu atvykti, aplinka formali ar neformali, netgi stalo forma turi įtakos susirinkimui, o galbūti užmezgę kontaktą sužinosite, gal kuris žmogus nori pirmininkauti susirinkimui, pasitarkite išklausykite jo, leiskite jam pabandyti).
 3. Sužinokite, kaip kiekvienas dalyvis mato situaciją. Kiekvienas susirinkimo dalyvis mato situaciją skirtingai, todėl reikia ją kiek įmanoma suvienodinti. Taip susirinkimas eisis kur kas sklandžiau, nes dažnai atsiranda tokių, kurie galvoja – „jau aš tiek daug visko darau, bet kiti to nepastebi“, o kaip pastebės, jei jūs jų neinformuojate, o jie galimybės pamatyti neturi? Tokie žmonės, kurie jaučiasi neįvertinti taip trukdo sklandžiam darbui.
 4. Surikiuokite prioritetus – dėliodami dienotvarkę visada į pradžią dėkite svarbiausius klausimus, nes dalyvių ausys ir smegenys tuo metu mažiausiai pavargę ir pasiruošę darbui, todėl didesnė tikimybė priimti gerus sprendimus ir gauti rezultatus.
 5. Problemas paverskite užduotimis. Jei jūsų komanda susiduria su problemomis, paverskite jas užduotimis, duokite konkretų laiką iki kada turi būti rezultatai ir rėmus kokie jie turi būti. Motyvuokite, kad tai įmanoma perduodamas savo patirtį.
 6. Paskirstykite atsakomybę – atsakomybė skirstoma taip, kad nebūtų vieni žmonės apkrauti labiau nei kiti žmonės. Taip pat vertinama kiekvieno žmogaus kompetencija atlikti tam tikrą darbą.
 7. Padėti tašką – vadovas turi visada padėti taškus ant i, jei atrodo, kad sprendimas neaiškus ar negalutinis, vadovas turi padaryti taip, kad jis būtų aiškus ir galutinis.

Yra dar begalės straipsnių apie tai, kaip efektyviai vesti susirinkimus, bet aš parašiau tik tai, kas veikia mano praktikoje. Sėkmės ir jums vedant savo susirinkimus.

 

Arnoldas Kubiliūnas

Categories
Lyderystė

Pagrindinės lyderio savybės

Knygoje “Mąstyk ir būk turtingas“ yra pateikiamos pagrindinės lyderio savybės, kurias būtina turėti kiekvienam vadovui. Prieš pereinant prie šių savybių dar norėčiau paminėti, jog kiekvienas žmogus gali išsiugdyti trūkstamas savybes jei tik nusprendžia, kad jam to reikia.

Ryžtas ir drąsa, pagrįsta savęs paties ir savo veiklos pažinimu. Niekas nepanorės turėti savimi nepasitikinčio, nuolat dvejojančio vadovo. Protingas pavaldinys ilgai su tokiu vadovu nedirbs.

Savikontrolė. Savęs nesugebantis kontroliuoti žmogus neįstengs valdyti kitų. Save kontroliuojantis vadovas įkvepia pavaldinius eiti paskui save, o sumaniausieji paseka jo pavyzdžiu.

Stiprus teisingumo jausmas.Nesąžiningas, neteisingas lyderis  ilgainiui praras pavaldinių pagarbą ir savo pozicijas.

Sprendimų konkretumas.Žmonės, kurie dvejoja priimdami sprendimus, pademonstruoja nepasitikėjimą savimi. Jiems nepavyks sėkmingai vadovauti kitiems.

Tikslus planavimas. Geras vadovas privalo planuoti darbus ir nuolat tobulinti planus. Prielaidoms bei spėlionėmis besivadovaujantis lyderis panašus į laivą be vairo. Ankščiau ar vėliau jis įsirėž į uolas.

Įprotis padaryti daugiau nei apsimoka. Vadovas privalo būti pasirengęs padaryti daugiau nei reikalauja iš savo pavaldinių.

Patraukli asmenybė. Netvarkingas, nerūpestingas žmogus geru vadovu netaps. Lyderis turi būti gerbiamas. Pavaldiniai negerbs lyderio, neišsiskiriančio patraukliomis asmeninėmis savybėmis.

Užuojauta ir supratimas. Sėkmingai dirbantis vadovas privalo užjausti savo pavaldinius, suprasti juos, domėtis jų rūpesčiais.

Gilinimasis į smulkmenas. Geram vadovui dera išmanyti apie savo darbą viską nuo pradžios iki pabaigos.

Visos atsakomybės prisiėmimas. Geras vadovas privalo būti pasirengęs prisiimti atsakomybę už pavaldinių klaidas ir trūkumus. Vengiantys atsakomybės ilgai nevadovaus. Jeigu pavaldiniai klysta ir pasirodo besią nekompetentingi, pralaimi vadovas.

Bendradarbiavimas. Geras vadovas yra tas, kuris supranta bendradarbiavimo principų naudą, taikos juos ir skatina pavaldinius elgtis taip pat. Vadovui reikia stiprybės, kuriuos suteikia komandinis darbas.

Taip pat egzistuoja dvi lyderystės formos. Pirmoji ir gerokai efektyvesnė forma – lyderystė, paremta geranoriškumu ir savitarpio supratimu. Antroji – jėga paremtas vadovavimas, nepaisant pavaldinių nuomonės.

Jeigu jau nusprendėte būti vadovu, tai būkite kaip galima geresniu ir pavyzdžiu kitiems.

Categories
Motyvacija Saviugda

Tikėjimas II

Viktor E. Frankl parašė knygą „Man’s Search For Meaning“, kurioje aprašė Žydų genocidą ir papasakojo šokiruojančią istoriją apie koncentracijos stovyklą. Knygos esmė buvo tokia: žmonės koncentracijos stovykloje mirdavo per kelias dienas nuo to momento, kai prarasdavo tikėjimą, prasmę gyventi. Jie tiesiog užgesdavo ir greitai „pasigaudavo“, bet kokią ligą, kuri jiems tapdavo mirtina. Kai naciai tyčiojosi iš Viktor E. Frankl‘o siūlydami jam valgyti, į purviną dubenį įpylę pamazgų su „žalia“ žuvies galva… jis ten matė prasmę. Matė prasmę pergyventi visą tą košmarą ir papasakoti pasauliui apie tai. Dėka tikėjimo jis tapo stovyklos žmonių lyderiu. Su juo tardavosi patys naciai. Kas svarbiausia – jis išgyveno ir papasakojo pasauliui apie tą pragarą.

Aš manau, kad tokiam, kaip jam buvo tūkstančiai progų kiekvieną dieną pamesti savąjį tikėjimą. Dar manau, kad ten nebuvo pasitikėjimo savimi, dėl kurio visi taip eina iš proto. Tad žmonės, kai imatės daryti didelius darbus, užsibrėžiat tikslus, formuojat naujus įpročius ir po kelių bandymų jums nepasiseka išlikite bent su tikėjimu. Pralaimėjimas irgi yra sprendimas. Kai kurie numeta, kai kurie išlaiko tikėjimo testą. Viskas pasibaigia, kai patys nusprendžiate. Nereikia absoliučiai jokio charakterio ir tikėjimo, kad: prisivalgytumėte, grįžtumėte į seną guolį, eitumėte pakelti alaus bokalo ar surūkytumėte dar vieną cigaretę, žiūrėtumėte filmus ar televizorių ir t.t. Jums tereikia plaukti pasroviui, kaip klozeto gyventojui palydėtam iškilmingo krioklio, ir Jūsų gyvenimas tikrai nueis velniop. Tikrai. Gal ir į naudą – įkvėps kitus?

Liudas Vasiliauskas
www.laimingi.lt

Categories
Lyderystė Sėkmės psichologija

Lyderystės mitai


Gilindamasis į lyderystės temą, nusprendžiau pasižiūrėti kokie mitai yra susiję su lyderio savybėmis. Tai, ką radau, mane nustebino. Mitų yra begalės, kaip ir straipsnių apie juos. Labiausiai man patiko tokie kaip: „Lyderiai neturi baimės jausmo“ arba „Lyderių priimti sprendimai yra visada teisingi“. Nejaugi kažkas tikrai tuo tiki, kad sukuria tokius mitus? Radau daug ir besikartojančių mitų, todėl apie juos ir pašnekėsiu:

1. Lyderiais gimstama
Vienas populiariausių ir dažniausiai girdimų pasiteisinimų, kodėl vienas ar kitas žmogus negali tapti lyderiu. Tačiau aš palaikau kitą pusę autorių, teigiančių, kad lyderystė, kaip ir bet koks kitas įgūdis, yra išugdoma. Viskas prasideda nuo patirties įgijimo, kartu su patirtimi ateina pasitikėjimas savimi, o pasitikint savimi, galima daryti įtaką žmonėms. Nėra nieko stebuklingo. Kiekvienas gali tapti lyderiu, jei to panorės. Tereikia aiškiai suvokti ,kokių gi įgūdžių reikia lyderiui, pasižiūrėti, ko trūksta ir imtis juos lavinti.

2. Lyderiai yra charizmatiški
Taip, charizma labai padeda lyderiui daryti įtaką, perteikti savo idėjas žmonėms, megzti gerus santykius ir būti populiariu, bet tai tikrai nėra būtinas dalykas. Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje yra labai daug tikrų verslo ir kitų sričių lyderių, kurie ramiai apsieina be charizmos ir vis tiek pasiekia savo tikslus. Be charizmos irgi galima būti puikiu lyderiu ir įkvėpti žmones, nes, mano nuomone, didžiausią ir ilgalaikį įkvėpimą suteikia darbai, ne žodžiai. Jeigu jau matote, kad charizmos trūkumas trukdo greitai siekti savo tikslų, to irgi galima išmokti. Vieniem prireikia daugiau laiko, kitiem mažiau, bet tai išugdoma.

3. Lyderiai turi nuolat eiti į kursus, kelti kvalifikaciją mokymuose ir apskritai lyderiai turi gerokai aukštesnį išsilavinimą

Kiek atlikta statistinių tyrimų, tai dažniausiai lyderiai kaip tik turi tik paprasčiausią išsilavinimą. Richardas Branson‘as net neišlaikė IQ testo, bet tai netrukdo jam būti vienu žymiausių ir įtakingiausių pasaulio verslininkų. Lyderystėje viskas remiasi į lyderių emocinį intelektą, ne žinias. Kursai, diplomai, mokymai ir visa kita, kaip ir perskaitytų knygų kiekis nepadarys iš Jūsų lyderio, tai padaro pritaikyta informacija ir žinios paverstos veiksmais. Būtent todėl dažniausiai verta pasvarstyti, kas greičiau priartins prie tikslo – kvalifikacijos kėlimas kursuose ar intensyvus darbas su „coaching‘o“ specialistu, kuris bus orientuotas į konkrečių problemų sprendimą ir savęs tobulinimą, o ne į daug teorijos, kuri nors ir suteikia trumpalaikę motyvaciją, bet dažnai tuo visa nauda ir baigiasi. Diplomų, išklausytų kursų ar perskaitytų knygų kiekis neturi esminės įtakos, norint būti lyderiu.

4. Lyderiais tampama pasitaikius gerai progai ir tinkamai susiklosčius aplinkybėms
Šis mitas būdingas ne tik kalbant apie lyderystę, bet apskritai apie sėkmingus žmones. Teisingai susiklosčiusios aplinkybės gali padaryti Jus lyderiu, bet jos nesusiklosto iš niekur. Dažniausiai visuomenė mato, tik gražiąją sėkmės pusę, bet nemato, kiek visko buvo praeita, kiek nesėkmių patirta, kol vieną dieną viskas susiklostė taip, kaip ir turėjo. Sėkmė yra palankios galimybės ir pasiruošimo susikirtimo taškas. Jei nesate tinkamai pasiruošę, nesugebėsite išnaudoti ir geriausiai susiklosčiusių aplinkybių. Lyderiais ir yra tie žmonės, kurie visada juda į priekį, tikėdami savo vizija ir ieškodami jai galimybės realizuotis, kol, galų gale, jie patys ir susikuria sėkmingai susiklosčiusias aplinkybes.

5. Žmonės, užimantys aukštas pareigas, yra lyderiai
Norint užimti aukštas pareigas paprastai reikia turėti išlavintus tam tikrus įgūdžius, nors vien jų lyderystei paprastai neužtenka. Lyderystė yra veiksmai, aplinkos suvokimas, įtakos darymas, vizijos turėjimas. Tam nebūtina užimti direktoriaus pareigas. Yra begalė pavyzdžių, kaip aukšti pareigūnai viską sumauna. Nereikia net užsienyje žvalgytis – turime ir Lietuvoje ne vieną, kuris pasiekė politines ar verslo aukštumas, o po to paaiškėja, kad turimam postui jis visai netinkamas. Lyderiais gali būti visas pareigas einantys žmonės, tam nereikia kabineto ir odinio krėslo. Esmė yra veiksmuose, efektyvume, sugebėjime perduoti savo idėjas, mintis kitiems taip, kad jie jomis patikėtų. Tuo vadovaujantis net žemiausios grandies darbuotojai gali būti lyderiais ir daryti įtaką kompanijos vystymuisi.

Tai tik keletas iš begalės mitų apie lyderystę. Jei Jums buvo kilę kokių nors abejonių, tikiuosi, šis straipsnis padėjo patikėti, kad Jūs, kaip ir kiekvienas iš mūsų, galite tapti lyderiu. Kiekvienas turime neribotą, o blogiausia, kad dažnai ir neišnaudotą potencialą. Pats laikas jį išlaisvinti ir imtis to, ko visada norėjome. Mus nuo mūsų tikslų dažniausiai atitolina tik mūsų „logiškos“ priežastys. Tereikia trupučio savidisciplinos ir pagaliau nuo kalbų pereiti prie veiksmų, o jau eidami teisingu keliu, visa kita rasite pakeliui.
Sėkmės!

Andrius Čepkus www.great.lt