Categories
Lyderystė

Dešimt pagrindinių lyderių pralaimėjimo priežasčių.

Pakalbėsime apie pagrindines pralaimėjimą patyrusių lyderių klaidas, nes svarbu žinoti ne tik, ką reikia daryti, bet ir ko daryti nedera, ir dėl ko vadovai suklumpa.

1. Kai nesugeba sujungti smulkmenų. Puikus vadovas turi sugebėti įvertinti ir atsižvelgti į detales. Tikras lyderis niekada nebūna „pernelyg užsiėmęs“ ir neapleidžia savo pareigų. Kai viršininkas ar jo pavaldiniai „dėl užimtumo“ nebe sugeba pakeisti planų ir sutvarkyti nenumatytai atsiradusių reikalų, vadinasi, jis nesusitvarko su savo pareigomis. Geras vadovas išmano visas savo darbo subtilybes, o prireikus pasitelkia į pagalbą kompetentingus padėjėjus.

2. Kai vengia „žeminančių“ užduočių.Tikras lyderis privalo būti pasirengęs atlikti bet kokį darbą iš tų, kuriuos paveda kitiems. „Kas jūsų didesnis, tebūnie jums tarnas“- šią biblinę tiesą gerbia ir jos paiso visi klestintys lyderiai.

3. Kai tikisi atlygio už žinias, o ne už jų pritaikymą. Niekur pasaulyje niekas nemoka pinigų tiesiog už turimas žinias. Atlygis mokamas už nuveiktus darbus arba už vaisingą vadovavimą kitiems.

4. Kai bijo pavaldinių keliamos konkurencijos. Jei lyderis bijo, kad vienas iš pavaldinių užims jo vietą, ankščiau ar vėliau tikrai taip nutiks. Sumanus vadovas moko savo padėjėją, kad šis prireikus galėtu jį pavaduoti, nes tik tokiu būdu įmanoma visur suspėti ir vienu metu skirti dėmesį įvairioms sritims. Senų seniausiai žinoma, kad didelį pelną gauna tie, kurie suteikia galimybę pasireikšti kitiems, o ne stengiasi viską aprėpti patys. Gabūs, savo darbą išmanantys lyderiai, pasinaudodami turimomis žiniomis ir asmeniniu magnetizmu įkvepia kitus efektyviam darbui ir paskatina kuo geriau atlikti patikėtas pareigas.

5. Kai stokoja vaizduotės. Be vaizduotės nepavyks nei įveikti netikėtų kliūčių, nei sukurti sėkmingo plano.

6. Kai išsiskiria savanaudiškumu. Pavaldinių nuopelnus linkę prisiimti vadovai neabejotinai sulauks pastarųjų pasipiktinimo. Tikras lyderis negeidžia šlovės, džiaugiasi darbuotojų pelnytais pagyrimais, nes supranta,kad ne vien pinigai, bet ir padėka bei pripažinimas skatina žmones dirbti dar uoliau.

7. Kai stokoja santūrumo. Nesitvardančio vadovo pavaldiniai negerbs. Nesantūrumas, kad ir kokia forma jis pasireiškia, gniuždo ir nuodija aplinką darbe.

8. Kai neišsiskiria lojalumu. Šį punktą, ko gero, derėjo įrašyti pirmą. Savo įmonei ir kolegoms – nesvarbu, ar šie užima aukštesnes, ar žemesnes – nelojalūs lyderiai ilgai vadovo poste neužsibus. Išdavikai visada susilaukia pelnytos paniekos. Lojalumo stygius – viena pagrindinių pralaimėjimo priežasčių, nepaisant veiklos srities.

9. Kai pernelyg sureikšminą savo valdžia. Vadovauti dera padrąsinant, o ne siekiant įbauginti darbuotojus. Įspūdi savo autoritetu besistengiantys padaryti vadovai artimi jėgos šalininkų kategorijai. Tikriems lyderiams nėra poreikio rodyti valdžia, pagarbą jie pelno savo elgesiu, supratingumu, rūpestingumu, sąžiningumu ir darbo išmanymu.

10. Kai sureikšmina „titulus“. Kompetetingas vadovas titulų nesivaiko, o tas, kuris teikia tam itin daug reikšmės, paprastai daugiau nė neturi kuo didžiuotis. Tikro vadovo kabineto durys atviros visiems pageidaujantiems.

Štai kokios yra pagrindinės vadovų nesėkmių priežastys pagal Napoleon Hill knygą “ Mąstyk ir būk turtingas. Koją gali pakišti bet kuri jų. Jei siekiate tapti vadovu, įdėmiai išstudijuokite sąrašą ir venkite šių klaidų.

Categories
Lyderystė Sėkmės psichologija

Lyderystės mitai


Gilindamasis į lyderystės temą, nusprendžiau pasižiūrėti kokie mitai yra susiję su lyderio savybėmis. Tai, ką radau, mane nustebino. Mitų yra begalės, kaip ir straipsnių apie juos. Labiausiai man patiko tokie kaip: „Lyderiai neturi baimės jausmo“ arba „Lyderių priimti sprendimai yra visada teisingi“. Nejaugi kažkas tikrai tuo tiki, kad sukuria tokius mitus? Radau daug ir besikartojančių mitų, todėl apie juos ir pašnekėsiu:

1. Lyderiais gimstama
Vienas populiariausių ir dažniausiai girdimų pasiteisinimų, kodėl vienas ar kitas žmogus negali tapti lyderiu. Tačiau aš palaikau kitą pusę autorių, teigiančių, kad lyderystė, kaip ir bet koks kitas įgūdis, yra išugdoma. Viskas prasideda nuo patirties įgijimo, kartu su patirtimi ateina pasitikėjimas savimi, o pasitikint savimi, galima daryti įtaką žmonėms. Nėra nieko stebuklingo. Kiekvienas gali tapti lyderiu, jei to panorės. Tereikia aiškiai suvokti ,kokių gi įgūdžių reikia lyderiui, pasižiūrėti, ko trūksta ir imtis juos lavinti.

2. Lyderiai yra charizmatiški
Taip, charizma labai padeda lyderiui daryti įtaką, perteikti savo idėjas žmonėms, megzti gerus santykius ir būti populiariu, bet tai tikrai nėra būtinas dalykas. Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje yra labai daug tikrų verslo ir kitų sričių lyderių, kurie ramiai apsieina be charizmos ir vis tiek pasiekia savo tikslus. Be charizmos irgi galima būti puikiu lyderiu ir įkvėpti žmones, nes, mano nuomone, didžiausią ir ilgalaikį įkvėpimą suteikia darbai, ne žodžiai. Jeigu jau matote, kad charizmos trūkumas trukdo greitai siekti savo tikslų, to irgi galima išmokti. Vieniem prireikia daugiau laiko, kitiem mažiau, bet tai išugdoma.

3. Lyderiai turi nuolat eiti į kursus, kelti kvalifikaciją mokymuose ir apskritai lyderiai turi gerokai aukštesnį išsilavinimą

Kiek atlikta statistinių tyrimų, tai dažniausiai lyderiai kaip tik turi tik paprasčiausią išsilavinimą. Richardas Branson‘as net neišlaikė IQ testo, bet tai netrukdo jam būti vienu žymiausių ir įtakingiausių pasaulio verslininkų. Lyderystėje viskas remiasi į lyderių emocinį intelektą, ne žinias. Kursai, diplomai, mokymai ir visa kita, kaip ir perskaitytų knygų kiekis nepadarys iš Jūsų lyderio, tai padaro pritaikyta informacija ir žinios paverstos veiksmais. Būtent todėl dažniausiai verta pasvarstyti, kas greičiau priartins prie tikslo – kvalifikacijos kėlimas kursuose ar intensyvus darbas su „coaching‘o“ specialistu, kuris bus orientuotas į konkrečių problemų sprendimą ir savęs tobulinimą, o ne į daug teorijos, kuri nors ir suteikia trumpalaikę motyvaciją, bet dažnai tuo visa nauda ir baigiasi. Diplomų, išklausytų kursų ar perskaitytų knygų kiekis neturi esminės įtakos, norint būti lyderiu.

4. Lyderiais tampama pasitaikius gerai progai ir tinkamai susiklosčius aplinkybėms
Šis mitas būdingas ne tik kalbant apie lyderystę, bet apskritai apie sėkmingus žmones. Teisingai susiklosčiusios aplinkybės gali padaryti Jus lyderiu, bet jos nesusiklosto iš niekur. Dažniausiai visuomenė mato, tik gražiąją sėkmės pusę, bet nemato, kiek visko buvo praeita, kiek nesėkmių patirta, kol vieną dieną viskas susiklostė taip, kaip ir turėjo. Sėkmė yra palankios galimybės ir pasiruošimo susikirtimo taškas. Jei nesate tinkamai pasiruošę, nesugebėsite išnaudoti ir geriausiai susiklosčiusių aplinkybių. Lyderiais ir yra tie žmonės, kurie visada juda į priekį, tikėdami savo vizija ir ieškodami jai galimybės realizuotis, kol, galų gale, jie patys ir susikuria sėkmingai susiklosčiusias aplinkybes.

5. Žmonės, užimantys aukštas pareigas, yra lyderiai
Norint užimti aukštas pareigas paprastai reikia turėti išlavintus tam tikrus įgūdžius, nors vien jų lyderystei paprastai neužtenka. Lyderystė yra veiksmai, aplinkos suvokimas, įtakos darymas, vizijos turėjimas. Tam nebūtina užimti direktoriaus pareigas. Yra begalė pavyzdžių, kaip aukšti pareigūnai viską sumauna. Nereikia net užsienyje žvalgytis – turime ir Lietuvoje ne vieną, kuris pasiekė politines ar verslo aukštumas, o po to paaiškėja, kad turimam postui jis visai netinkamas. Lyderiais gali būti visas pareigas einantys žmonės, tam nereikia kabineto ir odinio krėslo. Esmė yra veiksmuose, efektyvume, sugebėjime perduoti savo idėjas, mintis kitiems taip, kad jie jomis patikėtų. Tuo vadovaujantis net žemiausios grandies darbuotojai gali būti lyderiais ir daryti įtaką kompanijos vystymuisi.

Tai tik keletas iš begalės mitų apie lyderystę. Jei Jums buvo kilę kokių nors abejonių, tikiuosi, šis straipsnis padėjo patikėti, kad Jūs, kaip ir kiekvienas iš mūsų, galite tapti lyderiu. Kiekvienas turime neribotą, o blogiausia, kad dažnai ir neišnaudotą potencialą. Pats laikas jį išlaisvinti ir imtis to, ko visada norėjome. Mus nuo mūsų tikslų dažniausiai atitolina tik mūsų „logiškos“ priežastys. Tereikia trupučio savidisciplinos ir pagaliau nuo kalbų pereiti prie veiksmų, o jau eidami teisingu keliu, visa kita rasite pakeliui.
Sėkmės!

Andrius Čepkus www.great.lt