Categories
Motyvacija

Paprastai

Paprastumas

Kaskart pradėdamas rašyti straipsnį suku sau galvą, kaip parašyti pradžią, kad ji iškeltų problemą ir sudomintų skaitytoją, kad jį užkabintų ir pan. Šį kartą to nedarysiu, nes tema yra „paprastumas“, tačiau ne elgesio paprastumas, o tiesiog paprastas požiūris į visus, net ir sunkius dalykus ir tai, jog sunkūs dalykai gali tapti lengvais.

Tikriausiai kiekvienas iš Jūsų turi pažįstamą, pavyzdžiui, kokį nors buvusi klasioką ar bendradarbį, kuriam viskas tiesiog sekasi. Kažkokiu būdu jam viskas pavyksta, ir nuo pat pradžių jis būna linksmai nusiteikęs. Visi aplinkui katutėm ploja – kokį šaunų jie pažįstamą turi. Tik prie katučių galėtų sau užduoti klausimą: – kokia gi ta „pasisekimo“ paslaptis?

Tam, kad galėtumėme aiškiau suprasti, pabandykime galvoti iš vaiko pozicijos. Ar vaikas gali būti gudrus? Ar vaikas gali būti laimingas? Ar vaikas gali būti protingas? Jeigu gali, tai reiškia, kad gudrumas, laimė, protingumas yra labai paprasti ir lengvi dalykai! Belieka tik tai įsisavinti.

Kai žiūrime į „genijus“, mes bandom įsivaizduoti(!), kad jie moka kažką sudėtingo, mąstyti kažkokiu fantastišku būdu ir pan., bet neatkreipiame dėmesio, jog kitoks mąstymas neegzistuoja. Mintis po minties, viena šalia kitos, ir štai – mąstymas. Tik tiek ten tėra. Todėl sudėtingumas ir mūsų neprotingumas – išsigalvotas dalykas. Jeigu bandome įsivaizduoti sudėtingumą, tai jį ir susikuriame, o tada pradedam peikti save, kad kažkas neišeina, o tai mus stabdo.

Pirmas dalykas, kurį reikėtų atlikti įsivėlus į sudėtingesnę situaciją – pabandyti tiesiog atsipalaiduoti, nusiraminti ir pažiūrėti į ją „lengvom akim“. Pvz. aš visą gyvenimą nemėgau narplioti mazgų ar susipynusių virvių ir tiesiog atmesdavau tai. Kai parduotuvėje pardavėja užrišdavo man maišelį, tai aš jį namuose tiesiog suplėšydavau, nes ten būdavo tas prakeiktas mazgas (juokiuosi)! Tačiau vieną kartą narpliodamas virvę pabandžiau atsipalaiduoti ir įsižiūrėti į paprastumą, ir man lengvai pavyko. Tas pats buvo ir su matematika ar bet kuriuo kitu darbu. Pasirodo viskas yra paprasta, o jeigu nėra, tai reikia tiesiog paieškoti paprastumo ir nesivelti į situacijos peikimą.

Jeigu pažvelgtumėme į matematiką paprastai, tai pamatytumėme, kad ten tėra keturi aritmetiniai ženklai: sudėtis, atimtis, daugyba, dalyba. Visa matematika susideda iš šių keturių ženklų. Kokią formulę be paimtumėme, visur tereikia kažką sudėti, atimti, padauginti ar padalinti. Ar tai sudėtinga? Nebent patys tą sudėtingumą susikuriame ir pradedame peikti matematiką ar save. Jeigu paimtumėte krepšinį: varinėti kamuolį, mesti, perduoti. Ar tai sudėtinga? Teisininkai, medikai, vairuotojai, inžinieriai ir kas tik norit – visi jie turi „paprastus pagrindus“ ir tik juos jie težino, iš ten visa jų išmintis.

Retas naujokas neieško kažkokių sunkumų, pinklių, triukų ir t.t., nes iš šono dažnai viskas atrodo sudėtingai. Pvz. žmonės atėję mokytis bendravimo vos ne kaskart nori kažkokių „technikų“, kurios jiems „laimės“ rezultatus, bet bendravimo paslaptis yra atsipalaidavimas. Atsipalaidavęs žmogus bendrauja laisvai, juokauja spontaniškai (čia naujokas girdi tas „nerealias“ frazes) ir visiems aplinkiniams malonu. Taigi, naujokas bando ieškoti „kietų“ frazių ir prašauna, nes dairosi sudėtingumo. Galva pilna minčių ir dvejonių, o tai veda į niekur.

Paprastumas nesidairo triukų, nes jis žino, kad triukai gyvena vieną dieną, o kitą dieną – jų nebėra. Jis težino paprastus pagrindus ir yra juos gerai išmokęs. Todėl kartais verta savęs paklausti: „kas čia yra pagrindai? Kokie keli pagrindiniai veiksmai valdo šią sritį?“. Išmokite juos ir viskas bus išmokta.

Kai akys raudonuoja, kaista galva, nesuprantu situacijos ar tiesiog nesiseka, visada tikrinu tik šią vieną taisyklę ir klausiu savęs: kur čia bandai patekti į pinkles? ar metodas paprastas? ar tėra keli paprasti veiksmai? Praktiškai 10 iš 10 būnu įsivėlęs į kažkokias neaiškias sistemas, kurios nuveda nežinia kur. Manau jos Jus ten taip pat nuveda. Ir jeigu klaustumėte manęs, kaip atskirti – ar einate teisingu keliu, tai pirštu parodyčiau būtent į čia.

Liudas Vasiliauskas
www.laimingi.lt

Categories
Laimė Sėkmės psichologija

Dėmesys

meditacija
Meditacija - dėmesys į save.

Stop. Ramiai. Iš lėto. Žiūri sau ramiai į debesis, girdi grojant žiogelius ir staiga pamatai debesį panašų į … į kažką… Mintys stoja, garsai prapuola, pojūčiai aprimsta – kelioms akimirkoms Tu visas ten, tame debesyje. Ramybė ir lengvumas, šilčiausi jausmai. Atkunti, apsidairai, įkvėpi gaivaus oro, pajauti žemę po kojomis. Lyg grįžęs iš gelmingiausios savo sielos dalies, pamąstai ir vėl neri į pasaulio realybę. Labai malonus išgyvenimas, kurio visi žmonės ilgisi ir, tam, kad jį patirtų, vyksta į tolimiausius planetos kraštelius… Vaizdai, vaizdai, vaizdai… O kas nutinka tomis akimirkomis? Susikaupimas.

Kuo labiau sugebi susitelkti, tuo labiau tau viskas sekasi, nes nėra jokių dvejonių ar įkyrių minčių. Gauni daugiau malonumo visose veiklose, kai veiki atsidavęs. Dėmesio sutelkimas teikia palaimą. Pažiūrėkite, kaip džiaugsminga yra žmonėms žiūrėti krepšinį. Jie visi įnikę į jį, jie serga už savo komandą – tuo metu jaučiamas didvyriškumas, kuris ryžto pavidalu koncentruoja dėmesį. Žmonės patiria didelį džiaugsmą būdami išvien su: ,…, tauta, komanda, draugais ar dar kažkuo. Nesklaidomas dėmesys duoda didžiulį džiaugsmą.

Na, o dabar apsidairykite į šalis – kiek visokiausių daikčiukų daiktelių, veiksmų, garsų kurie: spalvoti, gražūs, negražūs, įdomūs, neįdomūs, maži, dideli, garsūs, tylūs … Ir visi jie RYJA dėmesį be jokio gailesčio. Be jokių skrupulų dėmesys sklinda po juos didžiuliu greičiu, nežinodamas kur ir kaip sustoti. Brangi ramybė ar džiaugsmas, kuriuos žmogus jaučia, sutelkęs savo dėmesį, tiesiog taškomi ir daužomi į šipulius. Jų tiesiog nelieka.

Ką daryt? „Netaškykite“ savo dėmesio. Saugokite jį. Išmokite gyventi paprastai. Išsiaiškinkite, kur prarandate savo dėmesį (ties kokiomis „problemomis“) ir baikite tai daryti (išmokite jų atsikratyti). Na, ir žinoma – kuo mažiau TV ar laikraščių, „naujienų“…

Medituokite bent mažą dienos laiko dalį. Pradėkite. Bent 10 minučių per dieną. Tiesiog „pereikite“ savo kūną dėmesiu. Nesvarbu ar Jūsų draugai, tėvai ar dogmos sutinka ar ne – meditacija vis tiek yra didžiulis lobis, didesnis nei visi pinigai. Mažai kas supranta medituojančius žmones. Meditacija, iš pažiūros, – visiškai neįdomus laiko leidimas. Bet kaip stipriai jos metu sutelkiamas dėmesys! O kokią palaimą medituojant galima patirti!!!

Pažadu Jums, kad gausite džiaugsmo ir patys nesuprasite, iš kur, o po kurio laiko tapsite savo dėmesio valdovai.

Liudas Vasiliauskas
Laimingi.lt

Categories
Puikus Gyvenimas Saviugda Sėkmės psichologija

Puiki diena pagal Vienuoli

Straipsnis skirtas žmonėms neskaičiusiems knygos „Vienuolis kuris pardavė Ferrari“.Dauguma mūsų gyvena taip kaip įprato gyventi. Valgo tai ką įprato valgyti. Miega, tiek kiek yra įpratę miegoti. Knygoje „Vienuolis kuris pardavė Ferrari“ siūlo dienos planą, kuris galėtu pakeisti jūsų blogus įpročius, geresniais. Naujas įprotis susiformuoja praėjus 21 diena.Tad jei pasinaudosit šios knygos patarimais 21 dieną, jūs pakeisit savo blogus įpročius, gerbsit ir vertinsit savo laiką, bei pamilsit gyvenimą, jei dar jo nemylit ir nevertinat.

Dėmesio: Nepasidarykite tai rutina, mėgaukitės fiziniu ir dvasiniu tobulėjimu jau šiandien.

10 principų jūsų puikiai dienai: 1. Ramybės valandėlė. Praleiskite 15-50 minučių tyloje, tylos galioje, pabendraukite nors kelias minutes su gamta, pasigrožėkite ja.

2. Kūniškumo ritualas. Kas dieną lavinkite savo kūną, mankštinkitės. Tai geriausia daryti atsikėlus ryte, tuo pačiu greitai pasijusite žvalūs ir energingi. Nebereikės kavos puodelio, kad prasiblaškytumėt.

3. Gyva mityba. Niekas neliepia būti vegetaru ar tai veganu, bet prie savo maisto pridėkite daugiau žalumynų: vaisių ir daržovių. Nes tai pagrindinis vitaminų šaltinis, be to daržoves ir vaisius labai greitai organizmas įsisavina, tad jo neapkrausit.

4. Gausių žinių ritualas. Neužtenka tik gauti žinių, jas reikia ir taikyti. Skaitykite, studijuokite geras knygas. Tam skirkite į dieną nors 30 minučių. Geros knygos tai įžymių žmonių autobiografijos, filosofinės knygos, sėkmės mokytojų, dvasinė literatūra ir t.t.

Knygos nieko naujo nemoko, jos padeda išpešti tai, kas gyliai tavyje.

5. Poelgių apmąstymo ritualas. Įpraskite viską apgalvoti. Vakare prieš eidami miegoti apmąstykite savo dieną, mintis ir poelgius. Užsirašykite juos. Galite popieriaus lapą padalinti į tris dalis. Veiksmai, mintys ir vertinimas. Pirmoje dalyje rašykite ką padarėte, antroje ką galvojote, kokios emocijos užplūdo ir trečioje, kaip savo poelgi ir mintis vertinote, ar teisingai pasielgėte? Žmones greitai kas nors suerzina ir jie nevaldomai pratrūksta, todėl kontroliuokite save, apmąstykite tai ir užsirašykite. ( Atlikdami šį ritualą pastebėsit, kad pradedate save kontroliuoti, jus bus sunku suerzinti ar paveikti. )

6. Ankstaus kėlimosi ritualas. Kelkitės su saule, ar tai 5-6 valandą. Viską darykite santūriai, svarbu kokybė. Leiskite savo kūnui pailsėti, nevalgykite po 8 valandos. Leidžiant kūnui pailsėti, jo neapkraunant maistu, žmogui pilnai užtenka 4-6h miego. Taip pat pradėkite dieną turiningai, pirmos 10-30 minučių nulems jūsų visą dieną. Galite per pietus numigti „Grožio miegu“.

7. Muzika. Kas diena skirkite nors kelias minutes muzikos klausymui. Raskite laiko savo mėgstamai dainai.

8. Ištarto žodžio ritualas. Sakykite mantras. Mantra, tai žodžių eilutė kuri tariant suteikia teigiamą pojūtį. „Esu pilnas įkvėpimo, drausmingas, sveikas, žvalus“ (galite savo susikurti)

9. Palankaus charakterio ritualas. Lavinkite charakterį. Pagrindinės gero charakterio savybės: darbštumas, atjauta, kuklumas, kantrybė, sąžiningumas, narsa. ( Šituos sukiausią taikyti, todėl peržvelgia dieną, galite išanalizuoti savo pasirinkimus ir ar jie atitinka šias savybes. )

10. Paprastumas. Reikia gyventi paprastai. Neapsikraukite nereikšmingais darbais, o pasistenkite sutelkti dėmesį į svarbiausius darbus. Sumažinkite savo poreikius. Nesumažinus poreikių pilnatvės nepasieksit.

Ir pagaliau nustokite elgtis taip, lyg gyventumėt 500 metų.

Ugdykite valia. Pradėkite dirbti darbus, kurių nemėgstate: iš ryto pasiklokite lovą, eikite į biurą pėsčiomis… Įpratę sutelkti valią, nustosite vergauti silpnybėms.

Norint plačiau sužinoti, siūlau perskaityti ir knygą.

Tie kurie sako nėra laiko čia viską daryti, tai pagalvokite kiek laiko praleidžiate nieko nedarydami, galvodami apie problemas, kurias dažniausiai patys sukuriate, tiksliau iš situacijų sukuriate problemą ir ar gera jūsų savijauta.

Tai yra vienas iš daugybės geros dienos variantų. Jums nebūtina būtent šitaip gyventi.
Sėkmės.