Categories
Sėkmės Istorijos

Kareem:“20 dalykų kuriuos aš mielai būčiau žinojęs kai man buvo 30

Kareem Abdul-Jabbar – buvęs profesionalus JAV krepšininkas.

Kai man buvo trisdešimt metų, aš išgyvenau savo svajonę. Aš jau buvau pasiekęs dauguma asmeninių tikslų: NBA pirmavau pagal renkamus taškus, atkovotus kamuolius, blokuotus metimus, buvau naudingiausias sezono žaidėjas, visų žvaigždžių komandos narys. Bet sėkmė gali apakinti lygiai taip pat, kaip Bilo Valtono bakstelėjimas pirštu į akį kai grumiesi dėl kamuolio. Aš padariau klaidų. Daug. Jei atvirai, kartais norėčiau sėsti į laiko mašiną ir sugrįžus į tuos laikus įkrėsti trisdešimtmečiui sau šiek tiek proto. Jeigu galėčiau taip padaryti, štai kokius patarimus sau duočiau.

1. Būti linksmesniu bei atviresniu pasauliui. Mano tų laikų drovumas ir intravertiškumas man iki šiol vaidenasi. Fanai bei reporteriai jausdavosi įžeisti. Nors tai niekada nebuvo mano tikslas. Kai kiekviena tavo gyvenimo diena vieša, žmonės pradeda galvoti, jog tu trokšti dėmesio. Man buvo priešingai. Aš mėgau žaisti krepšinį, tai keldavo man džiaugsmą taigi fanai vertino mano žaidimą. Tačiau kai palikdavau aikštelę, man būdavo nepatogu būti dėmesio centre. Aš labai retai lankydavausi vakarėliuose ar kitokiuose garsenybių susibūrimuose. Skrydžių į rungtynes metu, skaitydavau istorines knygas. Iš esmės aš buvau moksliukas, bet tuo pačiu metu buvau ir labai geras krepšininkas. Bendrauti su daug žmonių, man buvo tas pats, kas mirtinai aukščio bijančiam žmogui kabėti užsikabinus už balkono krašto Empire State Buildingo viršutiniame aukšte. Jeigu galėčiau, pasakyčiau tam moksliukui Kareemui susiimti, padėti knygą, kurią iki šiol jis naudojo kaip skydą nuo jį supančio pasaulio, ir pasinaudoti nemirtingaja kapitono Žano-Luco Picardo fraze (tokių frazių vartojimas tik patvirtina mano moksliukiškumą), „Pirmyn !“.

2. Išsiaiškinti šeimos istoriją. Norėčiau, kad kada nors būčiau prisėdęs ir su tėvasi pasikalbėjęs apie šeimos istoriją. Visada maniau, kad tam dar bus laiko, ir vis tai atideliojau, nes kai man buvo trisdešimt metų, buvau per nelyg užsiemęs savo asmeniniu gyvenimu ir man nerūpėjo praeitis. Buvau taip susitelkęs ties pastangomis priversti mano tėvus manimi didžiuotis, kad nepaklausiau jų net esminių klausimų, kaip jie susipažino, koks buvo jų pirmasis pasimatymas ir taip toliau. Norėčiau tai žinoti.

3. Tapti finansiškai raštingu. „Biče, kur mano pinigai?“ tai frazė vienijanti itin daug buvusių sportininkų, kurie stebisi kur dingo visos jų ankščiau uždirbtos milžiniškos sumos. Kai kurie kenčia dėl neprotingo investavimo ar neįtikėtino išlaidumo, kiti dėl to, kad nekreipė į pinigus dėmesio. Aš priklausau pastarajai kategorijai. Aš pasirinkau finansų patarėją kuris neturėjo beveik jokio finansinio išprusimo, pasirinkau jį todėl, kad jis atstovavo daugeliui kitų atletų kuriuos aš pažinojau. Tai buvo tipiškas sportininko mąstymas, mes vieni kitais pasitikėjome kaip komanda, todėl pasitikėjimas paliesdavo ir kitus žmones, su kuriais būdavo susiję komandos nariai. Bet galiausiai nusprendžiau patyrinėti savo finansų eksperto praeitį, kokius įgūdžius jis tuir, jei sau leidžia dirbti finansų vadybininko darbą. Jis mus įtraukė į investavimo į nekilnojamo turto projektą, kuris galiausiai išplaukė pilvu į viršų, ir galiausiai aš vos nepraradau pakankamai rimtų pinigų. Ei, trisdešimtmeti Karimai: išmok apie finansus ir visą laiką žinok kur tavo pinigai. Kaip sako senas posakis, „Pasitikėk, bet ne bet kuo“.

4. Groti pianinu. Kai buvau vaikas, lankiau pamokas, tačiau kaip ir daugelis vaikų tikrai groti taip ir neišmokau. Galbūt jaučiau per daug spaudimo. Juk vis dėl to, mano tėvas reguliariai vykdavo į Džiuliardo muzikos mokyklą ir improvizuodavo su puikiais džiazo muzikantais. Žiūrėdamas iš dabartinės perspektyvos, manau, kad mokėjimas groti pianinu būtų man suteikęs glaudesnius ryšius su tėvu, taip pat leistų man išreikšti save kitokiu, meniškesniu būdu. 2002 metais aš galiausiai pradėjau groti, ir pakankamai neblogai. Ne taip gerai, kad vakarėliuose žmonės skanduotų prašydami mane atlikti dainą „Piano Man“, bet pakankamai gerai, kad galėčiau skaityti natas ir jaustis artimesniu savo tėčiui.

5. Išmokti prancūziškai. Mano seneliai buvo iš Trinidado , ir nors tai buvo angliškai kalbanti šalis, iš pradžių vaikai buvo mokomo prancūzų kalbos. Ir kai seneliai norėjo pasakyti ką nors taip, kad aš nesuprasčiau, jie kalbėdavo prancūziškai. Ta kalba man visą laiką atrodė itin paslaptinga ir sofistikuota. Be to, jautiesi kaip Džeimsas Bondas kai gali prancūziškame restorane užsisakyti prancūziškai.

6. Būti nagingu. Aš visada norėjau būti vienu iš tų vyrukų, kurie kam nors namuose sulūžus užsijuosia įrankių diržą ir pasako, „ramiai, aš sutvarkysiu“. Man patinka tokia visiško savarankiškumo idėja. Pačiam pasistatyti namą, sutvarkyti karbiuratorių, išsiaiškinti kas yra karbiuratorius. Neseniai mano skalbimo mašina sugedo ir pradėjo leisti vandenį. Ir aš buvau priverstas stoveti iki kulkšnių užtvindytame vandeniu rūsyje kol atvažiuos santechnikas, nes nežinojau kaip užčiaupti vandenį. Tokia potyriai skatina pasitikrinti testosterono lygį.

7. Būti kantriu. Nekantrumas, oficiali jaunų žmonių kalba. Kai tu jaunas, nori skubėti prie vis naujesnių dalykų, nors nelabai suvoki kur esi. Aš visada prisimenu pokštą kurį išgirdau filme Colors, kurį senesni ir išmintingesnis policininkas (Robert Duvall) papasakojo savo nekantriam naujokui partneriui (Sean Penn). Aš šiek tiek perfrazuosiu, bet esmė tokia: „Ant kalvos stovi du buliai. Jaunesnysis sako vyresniajam: “Tėvai, bėgam apačion ir padarysim vieną iš tų karvių“. Tačiau vyresnysis jam pasakė: “Ne sūnau. Einam apačion ir padarysim jas visas.“ Tai pat norėčiau pridėti ir vieno iš mano mėgstamiausių filosofų Arthur Schopenhauer frazę: “Talentas pataiko į taikinį, į kurį niekas kitas nesugeba pataikyti; genijus pataiko į taikinį, kurio niekas kitas nesugeba pamatyti“. Manau, kad esminis dalykas norint matyti taikinį kurio niekas kitas nemato, yra buvimas kantriu, laukti kol jis pasirodys ir tada daryti tai ką reikia, neskubinant laiko tėkmės. Tai kad išmokau  laukti, mano nuomonė yra vienas didžiausių mano pasiekimų vyresniame amžiuje.

8. Daugiau klausytis nei šnekėti. Apie tai tik tiek ir pasakysiu.

9. Darbas niekada nėra toks svarbus kaip šeima. Kuo geresnis savo srityje daraisi, daugiau tiek dvasiškai tiek finansiškai apdovanotas tampi. Kai gerai žinai kaip spręsti tam tikras problemas, tau pradeda už tai labai gerai mokėti.Tačiau namuose gyvenimas juda kur kas chaotiškesne vaga, čia už problemų sprendimą negausi nei griausmingų ovacijų nei pluošto pinigų. Štai kodėl daugelis jaunų savo srities profesionalų dirba iki išnaktų ir teisinasi, kad aukojasi dėl šeimos. Šūdą mala. Reikia išmokti vertinti šeimynišką chaosą bei džiaugtis mažomis pergalėmis. Tai supratau, kai tą vakarą kai laimėjau itin emocingas rungtynes prieš Celtics. Palikau areną skambant tūkstančių sirgalių skanduojamam mano vardui. Buvau persmelktas to nuostabaus pasiekimo jausmo, prieš save, Lakers komandą bei gerbėjus. Bet kai tik įžengiau namo, ir mano sūnus sušuko „Tėti!“, visas pergalės saldumas, džiaugsmingos skanduotės, pozicija turnyrinėje lentelėje, viskas staiga tapo tik tolimu atsiminimu.

Kareem_Abdul-Jabbar_Rally_to_Restore_Sanity_andor_Fear

10. Būti teisiu, ne visada teisingas dalykas. Kareemai, žmogau, išmok nusileisti. Manai, kad buvimas teisiu ir sąžiningu apsaugos tave nuo tavo žodžių pasekmių? Galbūt ne visada yra svarbu laimėti ginčą, netgi kai „žinai“, jog tu esi teisus. Kartais kur kas svarbiau bent pabandyti būti nors šiek tiek švelnesniu. Kaip sakoma, reikia suvokti kokiu tu nori būti, teisiu ar laimingu.

11. Dažniau gamink. Po skyrybų pradėjau labai ilgėtis naminio maisto, o vienintelis žmogus kuriuo galėjau pasikliauti buvo tas, kurį mačiau žiūrėdamas į veidrodį. Be to, supratau, kad jeigu tu gali kažką gero sukurti virtuvėje, tavo šansai sužavėti moterį kur kas padidėja. Kartą, netrukus po to kai pradėjau pats sau gamintis maistą, turėjau pasimatymą su moterimi kuriai norėjau palikti itin gerą įspūdį. Žinoma, galėjau atlikti standartinį garsenybės ritualą: prabangus restoranas, autografų pasirašinėjimas, pataikaujantys padavėjai. Bet norėjau kažko ypatingo  taigi nusprendžiau jai viską pagaminti pats, nuo sriubos iki deserto. Kai kurios moterys šiek tiek išsigąsta kai pamato 218cm ūgio juodaodį su didžiuliu peiliu ir mėsininko prijuoste, bet ji įvertino pastangas. Passekė nors čia, nes sriuba buvo kiek per sūri, kepsnys šiek tiek perkepęs, o desertas vandeningas.

12. Kai renkiesi sau porą atsimink, užuojauta svarbiau negu aistra. Aš nesakau, kad ji neturėtų būti aistringa. Tokia jos prigimtis. Tačiau dairykis ženklų išduodančių užuojautą bei empatiją aplinkiniams. Taip susidomėjimą ja išlaikysi daug ilgiau.

13. Kasdien padaryk kažką, kas padėtų kitiems. Kalbu ne apie labdarą, o apie pagalbą žmonėms kuriuos pažįsti. Galbūt tai reiškia, kad turi paskambinti tėvams, padėti draugui persikraustyti ar kam nors paskolinti mėgstamiausią savo džiazo albumą.

14. Daugiau padaryk bendruomenės vardan. Čia jau kalbu apie labdarą, padėk ir tiems žmonėms kurių nepažįsti. Visada galima padėti daugiau.

15. Kasdien nuveik ką nors, kas tau tikrai patinka. Lengva paklysti tarp nežmoniško kiekio kasdienio gyvenimo atsakomybių. Privalomi padaryti dalykai, gali suvalgyti visą tavo dieną. Todėl primygtinai siūlyčiau kas dieną ką nors atlikti, kas iš tiesų patinka.

16. Neskubėk teisti. Įprotis iškart teisti kitus, yra mūsų prigimtyje. To šaknys kyla iš žilos senovės, kai gyvybiškai svarbu buvo apsispręsti kada reikia trauktis o kada pulti. Tačiau kai reikia spręsti apie kitus žmones, žmonės labai dažnai klysta – ypač trisdešimtmečiai profesionalaus sporto žvaigždės, su kasdien iš paskos sekiojančiais būriais draugų. Iš anksto teisdami mes neleidžiame sau susipažinti su daugybe nuostabių žmonių, esu tikras, kad savo gyvenime aš praleidau daugybę tokių progų. Ironiška, bet šis patarimas ateina iš žmogaus kuris yra tikras stereotipų rinkinys, aš neįsivaizduojamai aukštas, juodaodis ir sportininkas. Visą gyvenimą buvau teisiamas, girdėjau skaudžius komentarus. Bet, manęs nuo tokios pačios klaidos darymo tai nesustabdė. Kiekvienas turime pamatuoti, kuris jausmas stipresnis, ar pasipūtėliškas pasitenkinimas atstumiant kitą žmogų, ar vėlesnė savigrauža suvokus kaip blogai pasielgei. Vienas mano draugas man pasakė, jog kasmet apsilanko vidurinės mokyklos klasės susitikimuose vien tam, kad galėtų atsiprašyti visų kuriuos įskaudino būdamas jaunas. Dabar tai bus jau keturioliktas jo susitikimas, ir jis vis dar atsiprašinėja.

17. Kai išsiskiri su mergina, ne visada gali likti draugais. Man pavyko likti draugias su daugeliu moterų su kuriomis prieš tai susitikinėjau, bet tik todėl, kad jas aš tikrai mėgau ir gerbiau. Tačiau kartais emocijos būna per stiprios, ir pastangos likti draugais, nors atrodo, kad tai padės jaustis geriau, tik pablogina situaciją ir priverčia jus abu jaustis blogiau. Priimk smūgį ir viską užmiršk.

18. Žiūrėk daugiau televizijos. Taip, teisingai išgirdai jaunasis Kareemai. Puiku, kad visą laiką laikai nosį įkišęs į istorines knygas. Tai pavertė tave žmogumi žinančiu apie praeitį, tačiau patraukė dabartį į antrą planą. Tačiau pop kultūra yra gimstanti istorija, o populiarių šou stebėjimas leidžia suprasti daugiau apie kiekvienos eros vidutinį žmogų, kai tuo tarpu istorinės knygos dažniausiai aprašo tik didžias asmenybės.

19. Daugiau užsiimk joga. Taip Kareemai, žinau, kad ir taip ja užsiėmi. Juk dėl to ir galėjai taip ilgai žaisti be stambių traumų. Bet jeigu užsiimsi ja daugiau, tai padės tau sustiprėti ne tik fiziškai bet ir dvasiškai, o naudą ypač pajusi metams bėgant, kai tavo namai sudegs, džiazo albumų kolekciją pavirs į dulkes, o savo paskutiniame sezone būsi nušluotas Pistonsų keturi nulis.

20. Neviską galima sutaisyti. Atsipalaiduok, kai ką sutaisyti gali, o kai kas yra tiesiog nesutvarkoma. Supratimas kas yra kas ir yra brandos dalis.

Parengė  Justinas Ragaišis pagal | esquire.com.

Categories
Motyvacija

Spurtuok, padaryk Tai dabar!

Vietoj to, kad atlikinėtum tai, kas tau iš tiesų naudinga, užsiimi pašalinėmis veiklomis, tokiomis kaip: pašto tikrinimas, bendravimas su draugais, dienos naujienų skaitymas… Tiesa sakant, atidėlioji tai, ką turėtum iš tiesų daryti. Ar tai tau primena…tave?

Delsimas yra vienas iš didžiausių mūsų brangiausio resurso, laiko, švaistymo būdų. Jis atsiranda dėl begalės įvairiausių priežasčių: nuo per ilgų veiklos sąrašų, sėkmės ar nesėkmės baimės, racionalumo trūkumo laiko planavime… Štai keletas patarimų kaip įveikti delsimą:

Planuok, planuok, planuok. Tinginiauti yra labai patogu, kai nesi suplanavęs savo laiko. Planuok kasdien. Skirk tam, kad ir 10-15 minučių savo laiko, bet rezultatai bus akivaizdūs. Planą rytdienai pasirašyk jau iš vakaro. Planavimas būtinas norint įvesti nors šiek tiek tvarkos, chaotiškame žmogaus prote. Taip pat būtina koncentracija ir veiklų įvairovės saikas.

Didelius uždavinius išskaidyk į mažesnius. Pagalvok, kaip galėtumei savo pagrindines užduotis suskirstyti į mažesnes ir pasižymėk tai savo kalendoriuje (šitą reikia turėti!). Susikoncentruodamas į mažesnes, didesnės užduoties dalis, išvengsi baimių antplūdžio, o tai reiškia daugiau malonumo ir mažiau streso.

Tobulumo siekiant. Tobulumui nėra ribų, bet reikia žinoti ribą tarp būtinumo ir tobulumo. Visų pirmą, įgyvendink tai, kas būtina, o po to, jei dar turi laiko – tobulink. Kartais taip įklimpstame į tobulinimą, kad nebelieka laiko įgyvendinti kitų būtinų užduočių arba jos įgyvendinamos nekokybiškai.

Tikėk savimi ir savo sugebėjimais. Žmogus negimsta viską mokėdamas ir sugebėdamas. Jeigu nepasiseka, žinok, kad visada yra kitas kelias tai padaryti. Nesėkme yra patirtis, padeda stabtelėti ir susimąstyti ar tikrai pasirinkome optimaliausią kelią į užduoties atlikimą. Kai tai įsisąmoniname, baimės pamažu pasitraukia ir vis dažniau galime veikti be delsimo ir su didesne drąsa.

Pakantumo ir supratimo savo paties atžvilgiu. Kartais iš tiesų būname pavargę ar nemotyvuoti. Nespauskime savęs dėl kiekvienos minutės ir tada nereikės taip dažnai „bėgti“ nuo delsimo. Tiesiog pakoreguokime savo kalendorius ir pailsėkime keletą valandų ar net atidėkime darbus kitai dienai.

Galima ir naudinga yra išsiugdyti gebėjimą spurtuoti, veikti momente! Tai suteikia kur kas daugiau laisvės keistis, o tada išauga ir pasitenkinimas gyvenimu. Įdomu sužinoti, o kaip tu įveiki delsimą?

gyventi.lt

Categories
Saviugda

Kaip nustoti atidėlioti

Dažnai girdime žmonės sakant numesiu 10 kilogramų. Pradedu jau rytoj! Arba pradėsiu kasdien skaityti po valandą, pradedu nuo kitos savaitės. Arba kitą mėnesį jau tikrai tikrai pradėsiu kas rytą mankštintis. Problema ta, kad tai tik būdas pateisinti savo tingumą. Tai būdas apgauti save: mes pasakom, kad darysim, pasakom net kada darysim. Tokiu būdu mūsų sąžinė tarsi lieka švari. Juk mes atseit kažką darom. Problema ta, kad taip galima atidėlioti nors ir visą gyvenimą. Atidėliojimas yra liga Atidėliojimas yra viena iš klaidų, kurias galima padaryti siekiant bet kokios sėkmės. Atidėliojimas yra tiesiog bėgimas nuo visaverčio gyvenimo, kurį galima gyventi šią akimirką. Tačiau labai mažai žmonių sugeba visiškai neatidėlioti darbų – dauguma serga šita liga. Kodėl tai liga? Jei žmogus nuolat atidėlioja, jis tiesiog sau meluoja. Bėga nuo savo norų, nuo savo ateities. Klampina save praeityje, bando išlaikyti nepakitusį statusą. Galbūt bijo nesėkmės. Labai panašu į psichologinio invalidumo simptomus. Kad ir kas tai būtų, ar tikrai to norit savo gyvenime? Gerai pagalvokit – juk jūs patys galit pasirinkti. Nėra nukeltų darbų Kas yra nukeltas darbas? Toks darbas, kurį žmogus žada padaryti rytoj vietoj to, kad padarytų šiandien? Rytojaus darbai neegzistuoja, nes rytojaus dar nėra. Kas tuomet yra atidėliojimas? Niekas. Juk tikrovėje paprasčiausiai egzistuoja nepadarytas arba padarytas darbas. Taigi, darbas yra padarytas arba ne. Juoda ir balta. Čia nėra vietos pilkai spalvai. Kaip nustoti atidėlioti

 1. Paskaitykite dar kartą pastraipą „Atidėliojimas yra liga”. Ar tikrai norite ja sirgti? Užstrigti vienoje vietoje? Nieko nepasiekti? Visada gailėti savęs ir sakyti „rytoj jau tikrai pradėsiu daryti X”.
 2. Vietoj „rytoj” paskirkite konkretų laiką, pavyzdžiui, trečiadienį 22:00. Įpareigokite save, pasiryžkite tam. Paskirkite atpildą už tai. Imkite ir padarykite tai paskirtu laiku.
 3. Ar prisimenate tą malonų jausmą, kai kažką padarote? Projektas ar tiesiog kažkokia užduotis yra didelė, sudėtinga. Trūksta informacijos norint suprasti, kiek iš tiesų reikės įdėti darbo. Kaip visada, norime ją padaryti labai gerai, todėl vis atidėliojam ir atidėliojam. Pradedam jausti tą nemalonų jausmą – mus graužia sąžinė, kad nieko nedarom. Galų gale imam ir padarom, kad ir nedidelę darbo dalį. Tuomet mus apima malonumas, kad darbas juda į priekį. Be to, net nebuvo sunku tai padaryti, kaip atrodė iš pradžių. Pasirodo, kad tai gerokai paprasčiau ir smagiau, nei manėme. Prisiminkite šį malonų jausmą.
 4. Galbūt atidėliojate ne viską, o tik tam tikrus dalykus? Tuomet gerai pagalvokite. Gali būti, kad jūs visai nenorite to daryti. O kam daryti, ko nenorite? Turbūt tai kažkoks dalykas, kurį laikote naudingu, tačiau tokiu, kuris nuobodus, varginantis ir reikalaujantis jūsų laiko. Galbūt tai kažko kito jums primestas darbas? Tokiu atveju surašykite privalumus, kuriuos suteiktų darbo padarymas. Jei privalumai nesumažina jūsų noro atidėlioti iki minimumo, tuomet tiesiog išbraukit šį darbą iš savo sąrašo.
 5. Sunku padaryti viską iškart, tad paskirkite 30 minučių darbo darymui. Vos tik praeis šis laikas, galite tučtuojau liautis. Tokiu būdu išvengiama atidėliojimo dėl užduoties didumo ir sudėtingumo. Kartu pastebima, kad nebuvo taip sunku, kaip manyta. Be to, gautas malonumas, kad darbas pajudėjo į priekį, motyvuoja ir toliau jo imtis.
 6. Supraskite, kad esate per daug ypatingi, kad nuolat gyventumėte susirūpinę dėl to, ką turite padaryti. Kai kita kartą pasijusite nepatogiai dėl atidėliojimo keliamo nerimo, prisiminkite, kad save mylintys žmonės savęs taip neskaudina.
 7. Kur kas svarbiau yra ką nors padaryti nei stengtis tai padaryti tobulai taip ir negaunant apčiuopiamo rezultato. Tad imkite ir darykite.
 8. Jei ketinate pradėti skaityti, pradėkite dabar. Jei ketinate pradėti papildomai šviestis savo profesinėje srityje – pradėkite dabar. Vienintelis laikas, kurį turim, yra dabar. Vakar diena yra praeitis, o rytojus dar neatėjo.

Išvados Nemeluok sau ir neapgaudinėk savo sąžinės, kad kada nors kažką padarysi. Imk ir padaryk. Pradėk šiandien, pradėk dabar. Kuo anksčiau pradėsi valdyti savo gyvenimą, tuo anksčiau jis duos norimus rezultatus. Niekada neatidėk rytdienai to, ką gali padaryti šiandien.

Povilas Panavas

povilas.panavas.lt/blogas/

Categories
Sveika Gyvensena

Stresas ir grįžimas į harmoniją

Stresas – natūralus psichologinis ir emocinis „indikatorius“ rodantis kokie harmoningi esame. Sveikas streso kiekis (nuo kurio jaučiamės stipresni) yra naudingas siekiant užsibrėžtų tikslų. Lengva suvokti kada nesame harmonijoje, trūksta jėgų, motyvacijos, kankina neigiamos mintys. Sekantys patarimai turėtų padėti grįžti į harmoniją.

Padarykite tai, ką darydavote vaikystėje. Pavyzdžiui, sudėliokite galvosūkį, nupieškite piešinį, grokite, žvejokite. Prisiminkite savo vaikystės hobius, jie gali jus atitraukti nuo šiandienos iššūkių bei nuraminti.

Padarykite mankštą. Tai puikus būdas išsikrauti. Tai du viename – ne tik atitrūkstama nuo minčių, kurios sukelia stresą, bet ir tuo pačiu pagerinama savijauta ir sveikata.

Pažiūrėkite komedijos žanro filmą ar paskaitykite anekdotų. Juokas puikus streso priešnuodis. Po nuoširdaus juoko galime jaustis tiktai žvaliai ir gerai!

Sąmoningai save raminkite. Kada paskutinį kartą išsprendėte situaciją nerimaudamas? Ieškokite sprendimų ir veikite, tik tokie veiksmai išsprendžia situacijas. Kuo greičiau pradėsite, tuo mažiau liks laiko nerimauti.

Masažas. Kaip dažnai pamirštame tokius atsipalaidavimo būdus kaip masažas? Masažas atgaivins jūsų kūną, mintis ir jausmus. Tai būtina patirti!

Nuteikime save teigiamai. Prieš eidami į interviu dėl darbo ar į pasimatymą sugalvokime keletą pozityvių teiginių ir nuolatos jas kartokime, kol pasijusime labiau pasitikintys savimi. Pasitikėjimas savimi – tai lyg Didžioji kinų siena per kurią stresas nėra pajėgus perlipti.

Valgykite kuo sveikesnį maistą. Esame linkę neįvertinti kokią įtaka mūsų savijautai turi valgomas maistas. Perskaitykite keletą knygų apie mitybą, vadovaukitės instrukcijomis ir stebėkite kaip jausitės. Žinau, tai pranoks jūsų lūkesčius…

Gilus, lėtas kvėpavimas. Pasakykite sau – sustok! Keletą kartų giliai įkvėpkite, palaukite, kol širdies ritmas sulėtės, mintys nustos „šokinėti“. Tada tęsk savo kelionę.

Įvertinkite paprastus dalykus. Mums nėra būtina vartoti tablečių, kad nusiramintumėte, tam yra natūralios metodikos. Gyvenkime harmonijoje, nes tam ir esame sutverti.

www.Gyventi.lt

Saulius Šunauskas

Categories
Saviugda

Saviugdos paradoksas

Gyvenimas pilnas paradoksų – malonių ir sukrečiančių. Saviugda, šiuo atveju, nėra išimtis iš taisyklės. Skaitydami įvairią savęs ugdymo literatūrą, kuri apima platų temų spektrą, visuomet rasite instrukcijas, ką turite daryti, konkrečius patarimus, technikas. Kartais ši informacija būna laiku ir vietoje, o kartais toji pati informacija tik išblaško mūsų dėmesį ir taip nuveda į niekur.

Galimas variantas, kad jums šiuo metu būtinos ne technikos, metodikos ar praktikos. Gali būti, kad jums šiuo metu to visiškai nereikia, ar galite tuo patikėti? Kad geriau suprastumėte, ką noriu pasakyti, į pagalbą pasitelksiu situaciją. Tarkime, perskaitėte knygą savęs ugdymo tema. Kadangi skaitote tokias knygas, labai tikėtina, jog jau dabar turite užtektinai veiklos gyvenime. Tarkime, knygoje rašoma, kad privalote atlikti vieną ar kitą praktiką, laikytis tam tikrų instrukcijų…ir jūs sutrinkate, nes nesugalvojate, kaip savo užimtoje dienotvarkėje atrasite vietos papildomai veiklai!

Tyliai su priekaištu balse ištariate – beprotystė. Ir jūs būsite teisus. Matote, technikos yra gerai, praktikos yra gerai, metodikos yra gerai, bet tik tada, kai turite brangiausio resurso savo gyvenime…laiko! Prašau, rimtai nusiteikite ir akylu žvilgsniu pažvelkite į savo gyvenimą…ar ten būtina dar ką nors pridėti? Kurios kaladėlės trūksta jūsų gyvenimo dėlionėje? Spėju, jokios! Saviugdos paradoksas – pirma pažiūrėkime, ko turime gyvenime atsisakyti, o ne ką pradėti daryti. Aš ilgai ieškojau ir daug ką išbandžiau, kol supratau, kad man visų pirma būtina ne ką nors nauja išmokti, o kai ko atsisakyti, ką dabar darau. Juk praktiškai kiekvienas turime žalingų įpročių, žiovulį keliančių veiklų, pasikartojančių bjaurių išgyvenimų.

Vėlgi sugrįžkite dėmesiu į save ir rimtai peržvelkite savo gyvenimą. Pastebėkite, kodėl darote visas tas jus žalojančias veiklas. Ar dėl to, kad jums trūksta dar vienos ar dviejų metodikų? Baikite kvailinti save! Greičiausiai žalojate, nes tame matote prasmę, vertinate šią veiklą, tam tikra prasme, mylite, tik toji meilė yra gryniausias savęs kankinimas. Supraskite tokios veiklos privalumus ir trūkumus, išrašykite juos ir palyginkite. Jums bus aišku, kad norėdami patirti savęs tobulėjimo džiaugsmą, turite paleisti, atsisakyti viso to, kas jus stabdo. Tai intuityviai jaučiama! Dabar pat priimkite ryžtingus sprendimus, paklauskite savęs – „Ko aš šiandien atsisakau savo gyvenime?“.

Atėjote į šį gyvenimą įgyti patirties. Patyrimas pastumia visas įsivaizduojamas ribas, praplečia siauriausius rėmus. Tik atsisakydami tariamai prasmingų ir vertingų užsiėmimų suvoksite ir paragausite skaniausių saviugdos vaisių. Dėkite pastangas, suvaldykite savo išblaškytą dėmesį, o tai atliksite, kai atsisakysite to, kas jus žaloja. Tai, kas jus žeidžia, nėra jums reikalinga, o tuo pačiu, ir naudinga. Išsilaisvinkite ir lengvesni judėkite toliau!

Straipsnio autorius: Saulius Šunauskas www.gyventi.lt

Categories
Saviugda

Kaip įveikti baimę?

Mes norime daugelio dalykų: geresnio gyvenimo, pilnatviškesnių santykių, daugiau pinigų ir daug ko kito. Tai kodėl gi mes to nesiekiame? Kodėl mes tuo pačiu keliu keliaujame metų metus? Ši problema susideda iš dviejų dalių: troškimas ir baimė. Baimė pasireiškia įvairiomis formomis: nesėkmės baimė, pasipriešinimo baimė, netobulumo baimė… Kai kurie žmonės bijo netgi sėkmės.

Troškimas

Kuo labiau kažko nori, tuo didesnes kliūtis gali įveikti be jokių papildomų pastangų ir dvejonių. Deja, dažnai vien troškimo nepakanka.

Kita troškimo problema yra ta, kad dažnai mes manome, kad norime, nors taip nėra. Noriu pasakyti, kad daugybė žmonių galvoja “Man reikia numesti svorio”, “Man reikia išmokti užsienio kalbą”, “Man reikia daugiau pinigų”. Čia nebeliko žodžio noriu. Norint pasiekti šiuos tikslus, reikia elgtis kitaip. Raktas į šios problemos sprendimą yra, daryti tai, ko nori. Taigi, tu pakeiti “Man reikia numesti svorio” į “Aš noriu sverti mažiau, nes tada jausčiausi labiau pasitikintis savimi, būčiau ištvermingesnis”. Žmonės dažnai suklysta, siekdami kitų žmonių tikslų arba darydami tai, ką jie turėtų daryti, tačiau sistema taip neveikia. Tu privalai norėti dalykų ir įsivaizduoti, kaip puikiai jaustumeisi, jei tau pavyktų.

Baimė

Yra daugybė būdų įveikti baimei. Čia pateiksiu keletą iš jų, į pagalbą pasitelkdamas konkrečius pavyzdžius.

Neadekvati baimė. Noriu, kad šis blogas būtų viešas ir, kad jame būtų tikrasis mano vardas su pavarde. Tačiau mane baugina mintis, kad kiekvienas mano draugas gali jį skaityti. Taigi kyla klausimas, kodėl aš tai darau? Nes šio tipo baimės yra kvailos. Jei aš rašau apie tai, ką jaučiu, kas esu ir ką darau savo gyvenime, koks blogiausias dalykas gali nutikti? Jie nustos būti mano draugais, nes sužinos, koks iš tiesų esu. Juk tai kvaila. Net jei taip nutiktų, tai tereikštų, kad mūsų keliai buvo per daug tolimi, tad blogas tiesiog draugystę nutraukė truputėlį anksčiau.

Kitas pavyzdys: nori pakviesti kažkokį asmenį į pasimatymą, bet bijai, kad tau pasakys “ne”. Kodėl ši baimė neadekvati? Blogiausias dalykas, kuris gali nutikti yra tai, kad tau atsakys “ne”. Kita vertus, jei tu nepaklausi, tuomet tu iškart gauni “ne”.

Taigi, pirmasis baimės įveikimo metodas yra išsiaiškinti, kodėl baimė yra neadekvati.

Nesėkmės baimė. Šio tipo baimė dažnai eina kartu su rizika. Nori pradėti savo verslą, tačiau tuomet tavo galva prisipildo tokių minčių: “o jei man nepavyks”, “o jei įsiskolinsiu” ir t.t. Ši baimė turi realų pagrindą, nes 5 iš 10 naujų verslų žlunga per pirmus 5 jų gyvavimo metus, o dar 4 iš jų žlunga per sekančius 5 metus. Na, bent jau taip teko girdėti. Kaip įveikti šią baimę? Pirmiausia, reikia įsivaizduoti, kaip atrodytų tavo gyvenimas, jei tau pavyktų. Tai labai motyvuoja ir padeda veikti ryžtingai. Antra, planuoti, skaičiuoti ir daryti kitus dalykus, kad nuspręstum, ar turi realią galimybę sėkmei pasiekti. Tai apima naujų dalykų mokymąsi. Tokiu būdu tapsi labiau savimi pasitikintis. Trečia, dabar yra informacijos ir internetinių puslapių amžius. Tau nereikia 100% savo laiko skirti verslui. Pradėk kūdikio žingsneliais ir stumkis į priekį. Net įkūręs savo verslą, gali dirbti savo senajame darbe. Ketvirta ir svarbiausia, žmonės gailisi tų dalykų, kurių jie nepadarė, kur kas labiau nei tų, kuriuos bedarant, juos aplankė nesėkmė. Įsivaizduok, kad esi 50-60 metų amžiaus ir dirbi tame pačiame darbe kaip prieš 30 metų, vietoj to, kad turėtum savo verslą. Mintis, kad galėjau padaryti tai, bet net nepamėginau, mane tiesiog nužudytų.

Kitas metodas. Dažnai tiesiogiai net nebandau įveikti baimės. Išvysčiau savo mąstymą iki tokio lygio, kad jei kažką bijau daryti, bet žinau, kad tai teisingas dalykas, tuomet privalau tai padaryti. Kaip tai veikia? Pavyzdžiui, noriu paklausti asmens paslaugos, bet paskutinį kartą, kai tai dariau, jis mane išplūdo. Taigi, bijau, nes tai gali pasikartoti. Tuo pat metu žinau, kad privalau tai padaryti, nes bijau. Paverčiau baimę papildoma motyvacija imtis veiksmų: jei jaučiu baimę, tuomet privalau tai padaryti.

Jei nori išsivystyti šį sugebėjimą, pradėk daryti dalykus, kurių bijai. Pirmiausia įveik mažas baimes, o vėliau pereik prie didesnių. Netrukus pastebėsi, kad baimė veikia kaip nuoroda į dalykus, kuriuos privalai padaryti kuo greičiau.

Santrauka

Šiame straipsnyje aprašyti metodai baimei įveikti:

 • Išsiaiškink, kodėl tavo baimė yra neadekvati. Mąstyk apie tai, kodėl bijoti tokio dalyko yra kvaila.
 • Ruošk save sėkmei: mokykis, planuok ir pradėk mažais žingsneliais. Žmonės gailisi tų dalykų, kurių nepadarė, bet ne tų, kuriuos padarė ir patyrė nesėkmę.
 • Paversk baimę savo drauge ir papildoma motyvacija.

Ir nepamiršk tikrai norėti dalykų, o ne tiesiog galvoti, kad jų reikia.

Povilas Panavas

povilas.panavas.lt/blogas/

Categories
Saviugda Sėkmės psichologija

20 patarimų pakelsiančių tavo bendravimą į neregėtas aukštumas


Bendravimas pagal Abraham’o Maslow’o poreikių piramidę užima trečią vietą pagal svarbumą žmogaus gyvenime (po fiziologinių ir saugumo poreikių). Bet ar tikrai bendravimą su žmonėmis pastatai į tokią svarbią vietą? O gal tai yra kažkas pastovaus ir nesikeičiančio? Neturėtų būti. Jei tobulėjame sėkmės, laimės ir kitose srityse, tai bendravimo tuo labiau nereikėtų palikti „už borto“, nes čia viena iš tų sričių kur galimybės yra tiesiog neribotos. Kuris norite dar labiau praturtinti savo socialinį gyvenimą?

Šiame straipsnyje pateikiu koncentruotą medžiagą bendravimo (komunikacijos) tema, kurią pats ilgai rinkau ir gryninau. Turėk omenyje, kad tai nėra absoliučios tiesos. Įsigilink, eksperimentuok, klausyk intuicijos kada pagal situaciją gali vieną ar kitą patarimą pritaikyti. Neapsigauk, kai kurie patarimai atrodo labai paprasti, bet pamatysi, kad juos pritaikyti nėra taip paprasta. Tikiu, kad nuoširdžiai taikomi šie patarimai tavo bendravimo kokybę gali pakelti į neregėtas aukštumas. Pradedam!

1. Bendravimas tarp žmonių nėra statiškas. Tai nuolatos judantis, evoliucionuojantis ir besikeičiantis procesas. Jei to nepastebi, susirūpink, nes tai anksčiau ar vėliau atsisuks prieš tave.

2. Meluoti – užtikrintai viską žinoti. Nežinoti – parodyti tikrąjį save.

3. Pirma atidžiai klausykis ir tik pilnai išklausęs pradėk pats kalbėti. Kaip kitaip būtų galima paaiškinti kodėl žmogus turi dvi ausis ir vieną burną?

4. Bendraudamas būk lankstus. Prisitaikyti visur, kur tai nežlugdo tavo asmenybės.

5. Tęsdamas mirusius santykius – marini save.

6. Būk patikimas ir sąžiningas – tai kelias į turtingą ir kokybišką bendravimą (bendravimo gelmes).

7. Jei nori, kad tave mylėtų pats mylėk. Jei nori, kad tave gerbtų pats gerbk ir t.t. Viskas prasideda nuo tavęs.

8. Būk kuo naudingesnis kitiems (domėkis žmonėmis, jų problemomis, išgyvenimas, džiaugsmais ir t.t.).

9. Nuoširdžiai žavėkis kitais.

10. Bendraudamas užgniaužk savanaudiškumą. Galvok ne apie tai, ką aš galiu gauti, o ką aš galiu duoti.

11. Nekalbėk netiesos. (Dievo įsakymas!)

12. Kokia yra idealių santykių tarp vyro ir moters paslaptis? Moteris į vyrą turėtų žvelgti kaip tarnaitė į karalių, o vyras į moterį kaip tarnas į karalienę. (Tomas Girdzijauskas)

13. Prisimink – esi tai, ką sakai.

14. Nepertraukinėk pašnekovo. Neskubink žmogaus savo kūno kalba (greitai ir dažnai nelinkčiok ir pan.).

15. Garsiai, aiškiai ir užtikrintai tark žodžius.

16. Vertink savo žodį – kalbėk tik tiek, kiek būtina.

17. Visada išlik geranoriškas, bet taip pat turėk ribas. Neklausyk melagysčių, apkalbinėjimų, dejavimų. Venk žmonių, kurie nuolatos tai kalba.

18. Su savimi visada kalbėk pagarbiai (net ir mintyse). Būtina!

19. Žodžiai turi grįžtamąjį ryšį (energiją). Liežuviu neskleisk pykčio, pagiežos, pavydo, nes visa tai sugrįš su kaupu.

20. Kiekvienas tavo ištartas žodis – tai atsakomybė už save prieš kitą. Ar visada ją prisiimi?

Šie patarimai gali būti tiek vertingi, kiek gyvi tavo sąmonėje. Taigi, kaip tada kuo lengviau juos sau priminti? Atsispausdink ir pasikabink matomoje vietoje, pavyzdžiui, ant šaldytuvo! Padaryk tai dabar ir vėliau nereikės sukti galvos.

P.s. Šios mintys surinktos iš įvairiausių šaltinių (internetas, knygos…). Deja, nuorodų į šaltinius neišsaugojau. Originalios mintys dažnu atveju interpretuotos.

Autorius: Saulius Šunauskas

www.Gyventi.lt