Categories
Pinigų dėsniai

Darbštumas ir tinginystės priežastys

Turbūt ne vienas žmogus nori greitai praturtėti, numesti svorio, pagerinti savo santykius šeimoje ir dar begalės kitų dalykų.

Knygoje “Turtingiausias visų laikų žmogus – Karaliaus Saliamono sėkmės, turtų ir laimės paslaptys” jau pačioje pradžioje daug dėmesio skiriama darbštumui.

Kiekvienas norintis pasiekti gerų rezultatų savo gyvenimo įvairiuose sveruose turėtu išsiugdyti šią savybę. Darštumas nereškia, jog reikia dirbti daug ir bet ką. Svarbu dirbti protingai paskirščius savo laiką ir gaunamą naudą. Jeigu kažkur išleidžiade daug laiko dirbdami, bet gaunate sąlyginai mažai naudos, tai gal vertėtu daugiau dirbti ten kur sąlyginai geresni rezultatai. Žodis darbas čia vartojamas kaip veiksmas,  ne būtinai darbas už pinigus.

Darbštumas –įgyjama savybė. Ji apima kūrybingumą, atkaklumą, sumanumą ir apgalvotas, našias, veiksmingas, laiku įdėtas pastangas tam, kad gautume gryną ir tobulą rezultatą.

Tikram darštumui išsiugdyti reikia laiko. Darbščiam reikia būti kasdien ir visur.Geražinia, kad nereikia laukti ilgai – metų, mėnesių ar net dienų – norint pradėti uoliai dirbti. Uoliai dirbti nereiškia dirbti daug ir be atvangos. Tai greičiau būtu dirbti daug ir protingai.  Saliamonas nurodo keturis žingsnius, padedančius tapti darbščiam visur – dirbant, siekiant karjeros, puoselėjant santuoką, auklėjant vaikus, netgi dvasiškai tobulėjant.

Pagrindinės tinginystės priežastys

Egocentrizmas

Ką žmogus daro, yra teisinga jo paties akimis. Patarlės 21,2

Iš prigimties į visus dalykus primiausia žiūrime iš savo taško. Jeigu nekreipsime dėmesio į kitų žmonių interesus ir gerovę, tai tenkinsite tik savajį Aš ir savo troškimus. Mes pražiopsosime tokio elgesio poveikį savo ateičiai ar kitų žmonių gyvenimui. Saliamonas pataria pagalvoti, kokį veikimo būdą reikėtų rinktis, kad būtų geriausiai patenkinti interesai visų, kuriuos veikia jūsų elgesys.

 

Puikybė

Tinginys tariasi esąs išmintingesnis už septynis žmones, duodančius gerą patarimą… Patarlės 26,16

Kadangi dažnai manome esą sumanesni už kitus, veikiame neprašydami kitų patarimų ar pasiūlymų. Juk daug lengviau  pirma padaryti, o patarimo prašyti vėiliau. Kadangi visada manome žiną daugiau už kitus, elgiamės taip, kaip norime. O mums tereikia pripažinti, kad kiti žmonės yra tokie pat sumanūs ir išmintingi, net išmintingesn, ir, prieš priimant svarbesnius sprendimus, kreiptis į juos patarimo. Tikrai darbštūs žmonės, prieš pradėdami daryti ką nors svarbaus, kreipiasi  keletą išmintingų patarėjų.

 

Nemokšiškumas ir neatsakingumas (kvailumas)

Tinginystės priežastys yra nemokšiškumas bei neatsakingumas, arba tai, ką Saliamonas vadina kvailumu. Dažnai jis kyla iš nežinojimo, kokie bus ilgalaikiai veiksmų padariniai. Lengviau būti nemokšai negu tapti išsilavinusiam. Nes kad tai pasiektum, reikia laiko ir pastangų. Geriau likti neišmanėliu ir eiti lengviausiu keliu. Tačiau tokio kvailumo padariniai gali būti triuškinami.

Dar blogiau būti neatsakingam – suvokti, ką turi daryti, ir nuspręsti nedaryti to.

 

Tinginystė sukelia dar didesnę tinginystę.

Tinginystė gali išplisti ir į kitas mūsų gyvenimo sritis. Kuo dažniau paklusime įgimtam polinkiui siekti greito atpildo, tuo šis polinkis stiprės ir taps įpročiu.

Tinginystė trukdo siekti tikslų. Patarlėse 15, 19 Saliamonas sako: „Tinginio kelias apaugęs erškėčiais.“ Pradėkite valdyti save ir pastebėti tai ką darote.

 

 Parengta pagal knygą:“Turtingiausias visų laikų žmogus – Karaliaus Saliamono sėkmės, turtų ir laimės paslaptys“