Categories
Interviu

Kaip prisijaukinti sėkmę – interviu su Žydrūnu Savicku

Kaip pagerinti savo darbo rezultatus? Kaip pasiekti užsibrėžtus tikslus? Kaip tapti geriausiu? – sakysit, banalūs klausimai, tačiau būtent jie neduoda ramybės daugeliui einančiųjų tobulumo link.

Žydrūnas Savickas – gyva legenda, stipriausias visų laikų pasaulio žmogus, regis, jau surado atsakymus į šiuos klausimus. Kai atrodo, kad daugiau pasiekti nebeįmanoma, galiūnas nepaliauja stebinti savo laimėjimais. Kas nulėmė tokią Žydrūno sėkmę?

Pasaulio galiūnų čempionas yra įsitikinęs, kad tam, kad nugalėtum varžovą, pirmiausia turi įveikti save. Formulė paprasta – pasitikėjimas savimi, užsispyrimas, stabilumas ir tu – nenugalimas. Na, o nuo savęs dar pridėčiau – paprastumas ir nuoširdumas, juk iš tikrųjų genialūs tie, kurie ne garsiai rėkia apie savo pasiekimus, bet tyliai, su atsidavimu dirba savo darbą.

Dviejų pastarųjų savybių Žydrūnui tikrai netrūksta. Tykiai besišypsantis galiūnas, kaip ir būdinga sportininkams, lakoniškai, tiesiai, tačiau tuo pačiu nuoširdžiai ir be nebūtino patoso dalijasi savo sukaupta patirtimi.

Pergalės kaina

– Viskas turi savo kainą, ypač pergalė, kuri, Jūsų žodžiais tariant, yra akimirka, o kelias link jos – visas gyvenimo etapas. Kaip susidėlioti prioritetus, kad kelio gale tavęs iš tikrųjų lauktų pergalė ir euforija, o ne nusivylimas ir pralaimėjimas?

Pagrindinis dalykas yra kasdienis darbas. Labai svarbu ne tik treniruotis, bet taip pat laikytis dienos režimo – tinkamai maitintis, ilsėtis, eiti 22 valandą miegoti.

– Atrodo, elementaru – daug dirbti ir laikytis susidarytos dienotvarkės. Tačiau juk būna, kad apima tingulys arba norisi ilgiau pavakaroti… Įdomu, ar ir Jus, stipriausią pasaulio žmogų, apninka tokios pagundos ir kaip Jūs joms atsispiriate?

Iš tikrųjų dėl to turbūt ir tapau stipriausiu pasaulyje, kad atsispyriau tom pagundom, nes turėjau aiškų tikslą – būti geriausiu ir jo kryptingai siekiau. Aš visada žinojau, kad jeigu kažkur nukrypsiu, tai pakenks mano rezultatui.

– O kaip po įtemptų varžybų pailsite?

Kadangi varžybos būna užsienyje, tai pasiilgstu namų ir grįžęs paprasčiausiai būnu namuose su artimiausiais žmonėmis ir taip pailsiu. Toks pasyvus poilsis namuose – pats geriausias.

– Kalbėjot apie tai, kad tam, kad laimėtum reikia daug dirbti, o kaip su sėkme? Argi gimusiam po laiminga žvaigžde ne lengviau prasimušti iki pergalės?

Paprastai, jeigu gerai pasiruošei, esi stipriausias, tai tu ir laimi – savo darbu ir pastangom tu prisijaukini tą sėkmę. Bet kartais būna tokių nesėkmių, kad kažkas išlenda, kažkas nepavyksta. Padarai kažkokią klaidą, dėl kurios esi kaltas pats, tačiau sakai, kad nusisuko fortūna. Dar būna, kad patiri traumą, bet trauma irgi atsitinka tada, kai varžybose neapskaičiuoji savo jėgų ar neteisingai treniruojiesi. Taigi, sakyčiau, kad 90 procentų sėkmės sudaro žmogaus darbas ir tik 10 procentų tos tikrosios sėkmės – fortūnos.

Geriausias motyvatorius – noras laimėti

Svajonių, siekių turime kiekvienas. Tačiau taip dažnai pritrūksta valios, ryžto ir jėgų joms įgyvendinti, taip dažnai susidūrus su didele ar maža kliūtimi, nusvyra rankos. Iš kur gauti tą motyvacijos varikliuką, kuris vestų pirmyn? Apie tai tiesiog negalėjau nepasikalbėti su Žydrūnu.

– Pradėjote sportuoti būdamas trylikos, šešiolikos jau dalyvavote savo pirmosiose galiūnų varžybose. Iš kur tokiame jauname amžiuje tiek motyvacijos, užsidegimo? Juk dažniausiai tokio amžiaus berniukų galvose mintys sukasi tik apie žaidimus ir išdaigas…

Trylikos metų paskatintas dėdės pradėjau lankyti sporto klubą. Man patiko treniruotis, gerai sekėsi. Pradėjau bendraut su vyresniais sportininkais, kurie man pasiūlė išbandyti jėgas varžybose. Buvau jauniausias galiūnų varžybų dalyvis, mano varžovai buvo 25-30 metų vyrai. Man, šešiolikmečiui, buvo didelis iššūkis varžytis su dvigubai už save vyresniais. Bet vis tik kai ką aplenkiau.

– Kas Jums suteikia stiprybės?

Man stiprybės suteikia noras laimėti. Ir tai, sakyčiau, yra blogai – garbės troškimas ar dar kas. Bet man patinka dalyvauti varžybose, pajausti tą jaudulį, euforiją, jei pavyksta laimėti. Kol rezultatai man leidžia, tol noriu išbūti šiame sporte ir kadangi mane jau pradėjo vadint visų laikų stipriausiu žmogum, norisi tą įtvirtint, kad tai nebūtų vien vardas.

– Esate perfekcionistas?

Jeigu kažką darau, tai noriu, kad tai būtų atlikta geriausiai.Visose srityse gali būti geriausias, o sričių yra daug, tik gal sportas yra tokia daugiau matoma sfera. Tikiu, kad yra žmonių, kurie yra geriausi pasaulyje ir mes to nežinome…

– Tobulėjimui ribų nėra. Ar šį posakį galima pritaikyti ir sporto sričiai?

Kaip rodo visas sporto vystymasis, ribų tobulėjimui nėra. Prieš dvidešimt metų stipriausi žmonės keldavo tokius svorius, kuriuos dabar iškelia vidutinio lygio sportininkai, o ką aš iškeliu tikriausiai už dvidešimt metų irgi kels daugelis. Todėl manau, kad sportas vis vystysis į priekį. Man smagu, kad bent jau šiam laikmetyje esu stipriausias. Kai tik mano rezultatai sustos vietoje, užleisiu vietą kitiem.

Trumpam pamirškim sportą…

– Jūs, žvelgiant iš šalies, žavit savo paprastumu ir nuoširdumu, o kokios savybės Jus žavi?

Mane žavi paprasti žmonės, neužsidėję kaukių, nevaidinantys kažkokių labai svarbių asmenybių. Svarbiausia, kad žmonės išliktų tokie, kokie yra, nekurtų įvaizdžių ir savęs nekeltų aukščiau negu reikia.

– O ar Jūs esate laimingas žmogus?

Laimingas, nes ką darau, tas sekasi, ko noriu, tą pasiekiu.

– Dažnai svajojate?

Vaikystėj gyvenau svajonių pasaulyje, o ir dabar pasvajoju apie tobulą pasaulį…

– Ar svajonės išsipildo?

Dauguma mano svajonių išsipildo, išsipildė ir tikiuosi, kad išsipildys. Manau, kad visų žmonių svajonės gali išsipildyt. Aišku, vien svajot neužtenka, reikia dar ir kažką padaryti ta linkme.

Taip ir norisi kur nors matomoje vietoje užsirašyti šiuos Žydrūno žodžius – „Vien svajoti neužtenka“. Išties, kartais daug lengviau dėl savo paties klaidų, tingulio ar apatijos kaltinti juodą katiną, perbėgusį skersai kelio ir nusinešusį sėkmę. O tokie žmonės kaip Žydrūnas dažnai prisikiriami „laimės kūdikiams“, kuriems viskas sekasi, net nesusimąstant, kiek valios pastangų, darbo ir pasiaukojimo įdėta einant svajonės link.

Kalbino ir parengė Fausta Brasaitė

Categories
Interviu Sėkmės Istorijos

Kaip į Lietuvą atkeliavo „Lengvas būdas…“ ?

Kad egzistuoja kažkokia ypatinga knyga, galinti rūkalius paversti nerūkančiaisiais, sužinojau beveik prieš ketverius metus. Tada dar studentavau ir gyvenau studentų bendrabutyje Saulėtekyje. Vienas iš kaimynų, su kuriuo vėliau tapome draugais ir kuriam dar ir šiandien jaučiuosi labai dėkingas, internete atrado rusišką tos knygos variantą ir vietiniame kompiuterių tinkle juo pasidalino su kitais. Tačiau jį atsispausdinęs pasidėjau į lentyną ir ilgai nebeliečiau. Nors noras mesti rūkyti tada jau buvo gana stiprus, bet nerūkymo baimė, kurią puikiai žino, jaučia ir neigia visi rūkaliai, buvo stipresnė. Todėl, valdomas tos baimės, prisigalvojau sau visokių banalių pasiteisinimų – jei ji tikrai tokia veiksminga, tai dabar galiu atsipalaiduoti ir rūkyti toliau, kol jau galutinai apsispręsiu mest, be to, rusiškai skaitau prastai ir tikriausiai visko nesuprasiu, be to, neužilgo mano gimtadienis ir jau geriau reikėtų apskritai jo nešvęsti, jei net negalėsiu sau normaliai parūkyti. Cigaretės iš tikrųjų atrodė gyvybiškai svarbi mano gyvenimo dalis – iš ankstesnių bandymų mesti rūkyti jau žinojau, kad be jų tiesiog nesugebu normaliai jaustis ir gyventi. Lygiai taip pat, kaip ir milijonai visų kitų rūkalių.

Gana greitai tą atsispausdintą knygą iš manęs pasiskolino kambariokas. Mačiau su kokiu susižavėjimu ir nuostaba per porą dienų ją perskaitė ir kaip užtikrintai surūkė savo paskutinę cigaretę. Visi tolimesni mano įkalbinėjimai jį išeiti parūkyti buvo nesėkmingi – mačiau, kad jis net nesistengia tvardytis, visiškai nededa jokių valios pastangų ir paprasčiausiai nerūko. Tai man buvo dar vienas aiškus signalas, kad kažkada taip pat ryšiuosi ją perskaityti ir privalėsiu išsiaiškinti, kas ten tokio ypatingo rašoma. Bet tuo metu mane vis dar sėkmingai tebetramdė baimė ir prireikė net pusės metų, kol galutinai nusprendžiau – laikas.

Tada panaršiau internete ir aptikau anglišką „Lengvo būdo mesti rūkyti“ variantą. Teatleidžia man visų šalių autorinių teisių gynėjai, bet atsispausdinau ir jį, ir pradėjau skaityti. Kol įpusėjau skaitymą, mano baimė tik stiprėjo – mušė prakaitas ir kaito žandai, galvoje vis dar sukosi mintis: „Ką aš darau, juk po to tikrai mesiu rūkyti – kaip tada reikės gyventi?“ Bet su kiekvienu tolesniu puslapiu iliuzijos, su cigaretėmis neatsiejamai supančiojusios mano protą, ėmė sklaidytis. Po truputį darėsi vis aiškiau ir aiškiau, koks nuostabus gali būti gyvenimas nerūkant, jei tik į viską pavyks pažvelgti tinkamu kampu. Iš pradžių maniau, kad knygoje autorius dėsto tik savo nuomonę apie rūkymą. O nuomonių, be abejo, gali būti milijonai. Vėliau ėmiau suprasti, kad iš tiesų tai visai ne nuomonė, o niekaip nenuginčyjami faktai, kurių nesugeba suvokti ne tik iškreiptai mąstantys rūkaliai, bet ir nerūkantieji. Ėmė aiškėti, kad tas atradimas, kuriuo su visuomene nori pasidalinti autorius, ne mažiau didingas už bet kokį kitą labai svarbų žmonijos atradimą. Kas tai per atradimas? Labai sunku, tikriausiai net neįmanoma glaustai papasakoti, bet jo esmė tokia – rūkymas, kaip reiškinys, yra visai ne tai, kuo mes įpratę jį laikyti. Veikiami malonumo, skonio, atsipalaidavimo, susikaupimo ir visokių kitokių iliuzijų tikime, kad jis yra vienas iš mažų gyvenimo džiaugsmų. Tokių džiaugsmų, dėl kurių net verta aukoti savo pinigus, kvapą, savigarbą, sveikatą ir – pernelyg dažnai – net gyvybę. Tapo visiškai aišku, kad tai tiesiog narkotiko nikotino spąstai! Spąstai, užtemdantys protą ir nebeišleidžiantys į laisvę – verčiantys dėl nikotino nuolat geisti cigarečių, jas skolintis ar pirkti, bet būtinai visuomet turėti su savimi. Spąstai, dėl kurių dūmai atrodo svarbūs lyg oras! Paradoksalu, bet smalkės rūkaliams tampa svarbesnės net ir už patį orą – juk būtent jas traukiame į plaučius ir spjauname į faktą, kad plaučiai kur kas labiau pageidautų deguonies, o ne porcijos nuodų!

Kai supratau, kad visą gyvenimą buvau taip smarkiai apkvailintas reklamų ir tiesiog mane išugdžiusios rūkančios visuomenės, kad realybė gali būti visai kitokia nei atrodo, kad cigaretės toli gražu nėra kažkokia vertybė, dėl kurios reikėtų šitaip aukotis ir jų geisti, pasijutau taip, lyg būčiau atsijungęs iš kažkokios protą valdžiusios matricos. Sunku apibūdinti tą jausmą ir būseną, bet tai tikrai kažkas ypatingo. Su atėjusiu aiškumu ir didžiule euforija surūkiau savo paskutinę cigaretę – supratau, kad visiems laikams nutraukiu tą nikotino grandinę ir šis daugiausia pasaulyje žmonių pražudantis narkotikas manęs nebevaldys. Tą pačią proto revoliucijos akimirką sukilo natūralus noras padėti kuo daugiau žmonių pažinti klastingus rūkymo spąstus, kad ir jie taip pat galėtų iš jų išsikapstyti ir patirti, koks malonus iš tiesų gali būti nerūkančiųjų gyvenimas. Nebuvo nei kažkokios gąsdinančios abstinencijos, nei kitokių problemų, tik krūva privalumų ir laisvės pojūtis. Atrodė, kad apie tokią metodiką turėtų būti trimituojama visais įmanomais informacijos kanalais jau nuo pirmosios atradimo dienos, bet visuotinė apatija lėmė, kad sunkiai skverbtis kelią į visuomenę ji turi jau daugiau nei ketvirtį amžiaus. O per tą laiką demaskuoti, tačiau nesustabdyti nikotino spąstai spėjo pavergti ir pražudyti dar bent šimtą milijonų žmonių. Bet tuo tarpu mes verčiau panikuojame dėl klijų uostymo ar gripo, pražudančio tūkstančiais kartų mažiau savo aukų.

Visa tai suvokęs ir užsidegiau noru Lietuvoje paskleisti žinią apie „Lengvo būdo“ egzistavimą. Jokių papildomų motyvų ar stimulų nereikėjo, bet labai reikėjo drąsos, kuria niekada nepasižymėjau ir nepasižymiu iki šiol. Mintyse atsirasti abejonei „Ar tai tikrai pasiseks?“ nebuvo kaip, nes jos vietą buvo užėmęs klausimas „Kaip visa tai įgyvendinti?“. Sulaukti padrąsinimo artimųjų rate nesisekė, nes buvo panašu, kad visi tiesiog galvoja, jog man pavažiavo stogas ir turėčiau netrukus apsiraminti. Dėl galimybės išleisti „Lengvą būdą mesti rūkyti“ lietuvių kalba ėmiau elektroniniu paštu bendrauti su Alleno Carro „Easyway“ organizacijos vadovu ir jai atstovaujančia Didžiosios Britanijos leidykla – gavau patvirtinimus, kad susitvarkyti autorines teises nebūtų problema, tiesiog teliktų rasti lėšų jas įsigyti bei išversti ir kažkokiu būdu išleisti knygą.

Tuomet, po vingiuotų drąsos paieškų, beveik atsitiktinai susipažinau su pora žmonių, kurie sutiko investuoti į šį reikalą, ir nerti į nežinomybę tapo nebe taip baisu. Taip po truputį užgimė įmonė – įsisteigimo dienomis kaip tik užbaigiau studijas universitete ir galėjau ramiai atsiduoti šiam nelauktai užgimusiam hobiui. Pirmiausia reikėjo ką nors sudominti, kad aiškiai ir tiksliai išverstų knygą. Tačiau ieškoti vertėjo nesisekė – susidurdavau su ta pačia apatija ir nieko nesugebėjau sudominti, kad apsiimtų ją versti. Pasijutau užsigavęs, kai vienas Lietuvoje gerai žinomas vertėjas susitikimo metu net nepavartęs mano atsinešto knygos originalo atsakė, kad tokios literatūros neverčia, jog iš šios knygos apskritai nėra ko tikėtis ir užsidegęs cigaretę nuėjo tolyn. Tuomet susitaikiau, kad nieko nebus ir prie knygos greičiausiai turėsiu sėsti pats. Guodžiausi tuo, kad bent jau jausiuosi nepakaltinamas dėl diletantiško vertimo, jei, žinoma, apskritai pavyks jį įveikti. Universiteto pirmame kurse iš pradžių buvau neprileistas prie anglų kalbos egzamino būtent dėl vertimo. Todėl abejojau ar nesu literatūros Minedas, lendantis ten, kur man apskritai ne vieta, tačiau to niekaip nesuvokiantis. Nors ir ne ypatingai sklandžiai, bet per vasarą vertimą su žodyno pagalba vis dėlto sugebėjau užbaigti. Tuomet redaktorė padėjo pataisyti tekstą ir svarbiausiu rūpesčiu tapo leidyba. Po sudėtingo ir ilgo, tačiau – vėlgi – apatiško bendravimo su vienos leidyklos atstovu, dėl įvairių leidybinių paslaugų kreipiausi į dar dešimtį Lietuvos leidyklų, tikėdamasis, kad bent su kuo nors pavyks rasti bendrą kalbą. Ir pavyko – bet tik su viena. Tačiau joje dirbo tokie malonūs ir supratingi žmonės, kad nieko geriau ir nebūtų galima tikėtis. Pradėjome bendradarbiauti ir netrukus gimė knyga. Ne pati šauniausia, su mano pražioplintom korektūros ir kitokiom klaidom, bet vis dėl to labai sava.

Knyga pasiteisino, tad atsirado galimybė imtis ir kitų Alleno Carro knygų, kuriose jis taip pat griauna įsisenėjusius mitus ir sklaido galingas visuotines iliuzijas. Bėgant laikui baimė, kad galbūt be reikalo lendu ten, kur nieko neišmanau, ėmė blėsti ir taip po truputį apsipratau. Be abejo, buvo akimirkų, kai atrodė, jog viskas yra pernelyg trapu ir gali subliūkšti – vienas žurnalistas informavo kalbos inspekciją, kad knygoje aptiko gramatinių ir linksnių derinimo klaidų, tad išsigandau, jog galbūt bus siekiama uždrausti ja prekiauti. Bet to neįvyko, o kartojant knygos tiražus stengiausi išrankioti kuo daugiau užsilikusių klaidų. Iš tiesų tam žurnalistui, bendravusiam su kalbos inspekcija, jaučiu dėkingumą – tiek už vertingas pastabas, tiek už kritikuojantį straipsnį – po jo publikacijos interneto svetainėse ir laikraščiuose knygos pardavimai ėmė dar labiau augti, nes dar didesnis žmonių skaičius buvo informuotas apie tokią egzistuojančią galimybę. Taip per porą metų pavyko išleisti septynias Alleno Carro knygas ir labai tikiuosi, kad šįmet pavyks išleisti dar bent dvi – jo autobiografiją ir paskutinę prieš pat mirtį parašytą knygą, pavadinimu „Nikotino sąmokslas“. Iš jų nesitikiu didelės komercinės sėkmės, tačiau manau, kad vis dėlto atsiras skaitytojų, kuriems bus įdomi to nepaprastai daug žmonijos labui nuveikusio, tačiau kol kas deramai nepripažinto atradėjo istorija.

Kol kas bendras „Lengvo būdo mesti rūkyti“ knygos tiražas Lietuvoje siekia 40000 kopijų. Nuo pat pirmos savo užsidegimo dienos žinojau, kad knyga bus populiari ir Lietuvoje – tačiau, kad išpopuliarės taip greitai ir taip gausiai, nebūčiau drįsęs net susapnuoti. Tad vis dėlto tikiuosi, kad pirminė mano svajonė, jog spėsiu pamatyti, kaip per keliolika ar keliasdešimt metų rūkymas ir Lietuvoje taps praeities atgyvena, nėra visiškai naivi ir absurdiška. Svarbiausias pasiekimas būtų tai, jei žiniasklaida ir medicina nustotų skleisti tuos senus mitus apie metimą rūkyti ir patį rūkymą, nes kitaip visuomenės nuomonei atsigręžti į realybę bus labai sunku. O jei kada šiam reikalui bus skirtas didesnis valstybės dėmesys, tai praktiškai visos rūkymo aukos po truputį sugebės išsivaduoti iš nikotino spąstų, o naujos vaikų kartos iš anksto apie šiuos spąstus žinos tai, ko savo laiku nežinojome mes – ir tas žinojimas juos apsaugos nuo eksperimentavimo su tabaku ir pakliuvimo į tą mirtiną nikotino vergiją.

Kaip manote, ko žmogui reikia norint tapti sėkmingu ir įgyvendinti savo svajones?

Manau, kad sėkmė yra labai sunkiai apibrėžiamas dalykas ir kiekvienas ją suvokia savaip. Kas vienam gali būti gražu, kitam – baisu. Todėl, lygiai taip pat, kas vienam yra sėkmė, kitam gali atrodyti visiška nesėkme. Pavėluoti į lėktuvą yra sėkmė ar nesėkmė? Turbūt nesėkmė. O pavėluoti į lėktuvą, kuris už valandos suduš? Toks visa ko sąlygiškumas parodo, kad nieko negalima vertinti skubotai. Pavyzdžiui, kažkada aš labai sėkmingai papuoliau į rūkymo spąstus. Kodėl sėkmingai? Todėl, kad be to vėliau nebūčiau supratęs kai kurių man labai svarbių ir įdomių dalykų, kuriuos suprantu dabar. Tai laikau nepaprasta sėkme. Bet jei tada spėjau pernelyg sau pakenkti ir todėl mane dabar užklups vėžys? Tada jau visą savo patirtį reikės laikyti nesėkme? Bet jei nuo vėžio pasveiksiu? Sėkmė? O jei pasveikęs apsidžiaugsiu ir ta proga išeisiu pasivaikščioti, bet pakliūsiu po autobusu? 🙂 Nepasveikęs būčiau sėkmingesnis, nes galėčiau ilgiau pagyventi?

Viskas tikrai pernelyg reliatyvu, kad sėkmę būtų galima kažkaip apibrėžti. Todėl net neįsivaizduoju, ko žmogui reikia, norint tapti sėkmingam.

Galbūt lengviau svarstyti, ko reikia, kad pavyktų įgyvendinti savo svajones. Reikia tikėjimo, kad tos svajonės apskritai vertos siekimo, tuomet ryžto jas įgyvendinti, iš jo kylančio veiksmo, kitų žmonių palankumo ir pagalbos ir, galiausiai, palankiai besiklostančių aplinkybių. Tai ne visuomet pakankamos, bet visuomet būtinos sąlygos.

Su mumis savo istorija ir požiūrių į sėkmę dalinosi: Julius Mikalajūnas